Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Kiedy będzie nam wolno: jak policzyć czas potrzebny do osiągnięcia wolności finansowej?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Wolność finansowa nie polega na bezmyślnym marnotrawieniu danego nam czasu. Aby była satysfakcjonująca i rozwojowa, wymaga rzetelnego planu i szczegółowych obliczeń. Z drugiej strony, przy dobrym przygotowaniu, jest zupełnie wykonalna. I to na prawdę szybko.

 

Aby właściwie podejść do tematu wypracowania swojej własnej niezależności ekonomicznej i wolności finansowej, potrzebujemy kilku czynników: wolnego popołudnia, spokoju, dobrej kawy (opcjonalnie innego napitku) i czegoś do pisania. Planowanie to proces, który wymaga zastanowienia. Poświęćmy na nie trochę czasu i skupienia. Zastanówmy się, policzmy, podsumujmy, rozważmy różne warianty. Poniżej wskazówki jak się dobrze przygotować do zaplanowania czasu na osiągnięcie naszej własnej wolności finansowej.

 

Czas do wolności finansowej: przygotowania

 

Każdy z nas ma inne wyobrażenie o wymarzonym życiu i formie wolności finansowej. Dla jednego będzie to cezura wieku („uniezależnię się finansowo do 40-ki”), dla drugiego osiągnięcie wymarzonego komfortu („zbuduję dom i będę jeździł Cadillac’iem”), ktoś inny z kolei postawi na nieskrępowaną wolność wyboru („spłacę kredyty, wynajmę mały domek w ciepłym kraju i będę podróżować”). Każde z tych wyobrażeń jest wykonalne. Musimy tylko dokładnie policzyć ile czasu zajmie nam osiągnięcie niezależności finansowej przy jakim nakładzie pracy i oszczędności. Jak się przygotować do obliczeń?

 

  1. Po pierwsze wyznacz sobie termin, do którego chciałbyś uzyskać niezależność finansową (np. do 45 urodzin chciałbym być niezależny finansowo).
  2. Policz miesięczne wydatki i wyodrębnij z nich kwotę, za którą byłbyś w stanie przeżyć na wygodnym, satysfakcjonującym Cię poziomie życia.
  3. Następnie policz jaką kwotę musiałbyś miesięcznie generować, by w określonym terminie uzyskać kwotę gwarantującą Ci comiesięczną niezależność.
  4. Rozważ, czy jesteś gotowy na większe poświęcenia by przyspieszyć czas, w którym osiągniesz niezależność. Jeśli tak, sprawdź jaką kwotę maksymalną możesz odkładać w miesiącu lub jakie dodatkowe źródła dochodu możesz pozyskać, by odłożyć jeszcze więcej środków w tym czasie.
  5. Do powyższego wyniku dodaj wszystkie aktywa jakie posiadasz (być może dotychczas zebrane oszczędności, mieszkanie własnościowe, wartościowe przedmioty które możesz spieniężyć itp.).
  6. Przewartościuj na nowo dotychczasowy styl życia. Przyjrzyj się swoim wydatkom. Oceń, z czego bez trudu możesz zrezygnować, a co pozwoli Ci wygenerować dodatkowe oszczędności. Nawet jeśli to będzie relatywny drobiazg (jak kawa na mieście), to w skali roku oszczędności spowodowane brakiem tego wydatku w miesięcznym rozrachunku, nabiorą kształtów realnie zaoszczędzonej sumy.
  7. Zacznij szanować małe kwoty. Każdy, nawet najmniejszy pieniądz to równowartość jakiegoś dobra. Nie patrz więc bezmyślnie na małe nominały („to i tak żaden pieniądz”) tylko spójrz na nie jak na składową większej kwoty, za którą możesz kupić konkretną rzecz. Takie podejście zdecydowanie ułatwia kontrolę wydatków.

 

Czas do wolności finansowej: oszczędności

 

Przy planowaniu wolności finansowej, której osiągnięcie staje się naszym celem, oszczędności są bardzo ważnym etapem. Zakładając, że oszczędzanie ma wyłącznie sens, jeśli przyświeca nam konkretny cel (a nie samo „posiadanie” pieniędzy), im szybciej nauczymy się oszczędzać, tym lepiej. Aby szybko się nie zniechęcić i równie szybko zaobserwować efekty wyrzeczeń, warto w oszczędzaniu mieć metodę. To ważne, by do oszczędzania podejść z gotowym systemem i planem oczekiwanego efektu. Metoda procentowa jest jednym z lepszych rozwiązań do nauki oszczędzania i szybkiego generowania środków. Jest drastyczna, niemiłosierna i nie podlega negocjacjom. Ale efekty przynosi szybko i skutecznie. Oto nasze przychody: 30% + 30% + 40% = 100%. Pierwszych 30% przeznaczamy na nasz cel – oszczędności i przyszłe inwestycje. Warto te pieniądze odłożyć na osobnym koncie lub lokacie długoterminowej, np. w postaci bezpiecznego złota. Pozostałe 30% przeznaczamy na warunki mieszkaniowe wraz z rachunkami za podstawowe media (woda, prąd, gaz). Na tzw. „życie” zostaje nam 40% dochodów, z których wydzielamy kwotę na żywność, a to co zostanie możemy wydać na inne potrzeby. Na konto z „zamrożonymi” oszczędnościami na nasz cel przelewamy również inne, dodatkowe sumy które udało nam się zarobić. Takie podejście zdecydowanie przyspiesza uzyskanie oczekiwanej kwoty oszczędności, minimalizując jednocześnie dyskomfort w codziennych wydatkach. Warto dowiedzieć się jak najwięcej o sposobach efektywnego oszczędzania, organizacji domowego budżetu oraz o tym jak oszczędzać i żyć szczęśliwie.

Mądre gospodarowanie swoimi zasobami to ciągłe inwestycje. Zamrażanie pieniędzy na koncie może nas tylko zubożyć (oszczędności przetrzymywane w banku tracą na wartości z każdym rokiem z uwagi na coraz wyższy procent inflacji, bez względu na walutę). Pozostanie w ruchu, czyli w czujności inwestycyjnej, to jedyna droga do niezależności finansowej i generowania zysków bez strat.

 

Czas do wolności finansowej: plan

 

Gdy już wiemy jakiej sumy miesięcznie potrzebujemy, by osiągnąć niezależność finansową, czas na etap planowania jak ją osiągnąć. Aby cieszyć się komfortem wolności finansowej, trzeba ruszyć głową. Jak to mówią, „kto się nie rozwija, ten się zwija”. Aby cieszyć się z wolności finansowej musimy zrezygnować ze schematu bezrefleksyjnego „podążania za tłumem” w systemie względnej stabilizacji jaką daje np. praca na etacie. Jeśli chcemy być niezależni, musimy wziąć odpowiedzialność za siebie i swoje działania. To już nie pracodawca, opłacający za nas składki zdrowotne i emerytalne, ma się o nas „zatroszczyć”. W zamian za to, że nie oddajemy państwu 1/3 zarobionych na etacie pieniędzy, musimy ruszyć głową. Wybór należy do nas, ale jeśli tęsknimy za niezależnością i uwiera nas wizja 8-godzinnego wymiaru pracy aż do emerytury, trzeba przynajmniej spróbować. Warto wcześniej zainteresować się tematyką akcji i obligacji, zarabiania na zakupie obcych walut. Dowiedzieć się jak i w co bezpiecznie inwestować (nieruchomości, startupy, działalność gospodarcza). Zgłębić wiedzę na temat wartości złota oraz tego jak działają (i kiedy nie są dobrym rozwiązaniem) lokaty długoterminowe. Kto się nie rozwija, cofa się. Dlatego śledźmy informacje branżowe, rynek nieruchomości. By było nam łatwiej odnaleźć się w gąszczu nowych informacji, zapiszmy się na newslettery tematyczne i przeglądajmy media branżowe. Wyposażeni w podstawową wiedzę w tych obszarach, możemy zdecydować jakie działania zagwarantują nam wolność finansową w naszej interpretacji. Bycie „na bieżąco” pomoże podejmować świadome decyzje biznesowe, uniknąć błędów i rozsmakować się w przywileju samostanowienia o swoim życiu.

 


lub
Wypełnij wniosek
2017.08.01 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]