Zdolność kredytowa: 5 sposobów na zwiększenie szans na kredyt
Zdolność kredytowa określa, w jakim stopniu potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie. Wyliczana jest na podstawie różnicy dochodów netto i stałych wydatków ponoszonych przez daną osobę. Jeśli zależy nam na uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego na jak najkorzystniejszych warunkach, powinniśmy zadbać o swoją zdolność kredytową. Możemy pozbyć się kart kredytowych, debetów na koncie, kredytów, których termin spłaty dobiega końca, wydłużyć okres kredytowania lub podejść do kredytu z drugą osobą.

- Co to zdolność kredytowa i do czego jest potrzebna?
- Co kształtuje zdolność kredytową?
- Jak polepszyć swoją zdolność kredytową
Zdolność kredytowa – co to jest?
Zdolność kredytowa jest najistotniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję banku o przyznaniu konsumentowi kredytu. Określa ona możliwość kredytobiorcy do spłaty swoich zobowiązań wraz z odsetkami w danym w umowie terminie. Bank musi mieć pewność, że jego potencjalny klient wywiąże się z umowy. Badanie zdolności kredytowej to zespół czynności mających na celu ochronę bezpieczeństwa zarówno banku, kredytobiorcy, ale też wszystkich osób powierzających swoje środki danemu bankowi.
Czynniki wpływające na zdolność kredytową
Jeśli chcesz uzyskać kredyt konsolidacyjny sprawnie i to na jak najlepszych warunkach powinieneś zadbać o swoją zdolność kredytową. Jakie dane kształtują naszą zdolność kredytową? Przede wszystkim wysokość naszych miesięcznych dochodów, stałych wydatków, nasza historia kredytowa, która musi być nieskazitelna, tzn. bez żadnych opóźnień w spłacie wcześniejszych zobowiązań finansowych, a także pozostałe zadłużenia, które obecnie spłacamy w bankach.
Sposoby na wyższą zdolność kredytową
Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka czynników, które mają wpływ na zdolność kredytową. Wykorzystując tę informację, możemy w prosty i skuteczny sposób poprawić swoją wiarygodność kredytową w oczach banku.
- Zrezygnuj z karty kredytowej, ogranicz limit debetowy w ROR — nawet jeśli korzystasz z nich sporadycznie, to przy badaniu zdolności kredytowej przyznany ci limit będzie wzięty pod uwagę.
- Spłać szybciej kredyty, w których zostało ci zaledwie kilka rat — podczas badania zdolności będziesz miał mniej wydatków miesięcznych, dzięki czemu twoja sytuacja finansowa będzie o wiele lepsza dla banku
- Zadbaj o swoją historię w BIK — Biuro Informacji Kredytowej gromadzi wszystkie informacje na temat zaciąganych przez nas zobowiązań finansowych, w tym też terminowości ich spłat. Dlatego dbaj o to, aby wszystkie raty regulować w wyznaczonym terminie.
- Wydłuż okres kredytowania — dłuższy kredyt pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty, przez co łatwiej będzie ci ja spłacać, ale też uzyskać kredyt
- Weź kredyt ze współmałżonkiem lub kimś bliskim — dodatkowe dochody miesięczne oraz osoba, która będzie stanowić dodatkowe zabezpieczenie dla banku może poprawić twoją zdolność do otrzymania kredytu konsolidacyjnego.
Wniosek do kilku banków usprawni uzyskanie kredytu
Jeśli jeden bank nie udzieli ci kredytu to jeszcze nic straconego. Możesz spróbować wnioskować do innego banku, ponieważ każdy ma indywidualne warunki udzielania pożyczek. Oczywiście należy uważać, aby wysyłając wnioski do kilku banków nie popsuć swojej punktacji w BIK, a co za tym idzie zdolności kredytowej. Dlatego w takich sytuacjach warto korzystać z usług firm takich jak Akredo. Wypełniając jeden wniosek, zapytanie o kredyt wysyłane jest do nawet 8 banków i co najważniejsze – nie ma to negatywnego wpływu na nasz scoring w BIK.