Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak skutecznie przyspieszyć procedurę zaciągania kredytu konsolidacyjnego?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,50 / 4 osób

Procedurę zaciągania kredytu konsolidacyjnego można przyspieszyć na kilka sposobów. Przede wszystkim powinniśmy przygotować wymagane przez bank dokumenty, czyli dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach oraz umowy kredytowe zobowiązań, które chcemy połączyć. Chcąc uniknąć niespodzianek, które mogłyby zakłócić procedurę, warto wiedzieć, jak poradzić sobie z ograniczeniami, na jakie możemy się natknąć w trakcie konsolidacji kredytów. Parametry kredytowania musimy dostosować do okresu i kwoty maksymalnej, którą bank zastrzegł sobie w ofercie. Dobra zdolność kredytowa również może przyspieszyć decyzje banku, ponieważ klient będzie dla niego wiarygodny. Konsolidacji nie podlegają kredyty preferencyjne oraz pożyczki pozabankowe.

  1. Na czym polega konsolidacja kredytów i co dzięki niej zyskujemy?
  2. Jakie dokumenty są potrzebne do skonsolidowania kredytów?
  3. Na jakie ograniczenia może natknąć się klient chcący skonsolidować swoje zobowiązania?
  4. Jak ułatwić sobie proces zaciągania kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny – przykład

Kredyt konsolidacyjny to wygodne rozwiązanie ułatwiające kontrolę domowego budżetu. Wszystkie swoje zobowiązania możemy połączyć i płacić jedną miesięczną ratę. Zobrazujmy konsolidację na przykładzie, który zapewne dotyczy większości osób. Załóżmy, że obecnie spłacasz 3 kredyty gotówkowe, 2 ratalne na meble i sprzęt AGD, a dodatkowo posiadasz 2 karty kredytowe. W sumie każdego miesiąca musisz dokonać siedmiu przelewów, najczęściej do różnych banków. Co miesiąc musisz też pilnować terminów spłat, aby nie zniszczyć swojej historii w BIK. Kredyt konsolidacyjny jest odpowiedzią na potrzeby klienta, który chciałby zyskać komfort i zaoszczędzić na ratach. Podczas konsolidacji, wszystkie dotychczasowe zobowiązania zostają połączone, a my zamiast kilku rat regulujemy już jedną w jednym banku. Skonsolidować możemy kredyty ratalne, samochodowe, hipoteczne i gotówkowe, karty kredytowe oraz zadłużenia rachunków bieżących.

Konsolidacja kredytów to zysk i wygoda

Konsolidacja kredytów oznacza wiele korzyści dla klienta. Przede wszystkim może on płacić o wiele mniej, ponieważ łącząc swoje zobowiązania, reguluje jedną ratę w jednym banku. Wówczas redukcji ulegają też koszty związane z kredytem, takie jak ubezpieczenia czy prowizje. Taka operacja może obniżyć miesięczną ratę nawet o 30%! Co to oznacza dla klienta, który do tej pory w sumie oddawał do banku każdego miesiąca 1000 złotych? Otóż może on zaoszczędzić na comiesięcznych ratach aż 300 złotych. Warto wspomnieć też o komforcie, który zyskuje kredytobiorca. Konsolidując swoje pożyczki, nie musi martwić się o regulowanie kilku rat w różnych bankach, pilnować terminów ich spłaty — teraz płaci tylko raz w jednym banku. To daje mu również większą kontrolę nad domowym budżetem, gdyż łatwiej jest mu monitorować wszelkie wydatki. Oprócz tego można na nowo dostosować wysokość rat miesięcznych do swoich aktualnych możliwości, co zapewni większą swobodę finansową.

Czas to pieniądz

Kredyt dostosowany do potrzeb klienta

Kiedy podejmiemy decyzję, że chcemy zamienić swoje obecne długi na jeden, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się, w jakim celu to robimy. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu większej swobody finansowej lub uniknięciu problemów finansowych powinniśmy skupić się przede wszystkim na maksymalnej wysokości raty, którą będziemy w stanie spłacać i pod tym kątem poszukiwać korzystnych dla nas ofert. Natomiast jeśli istotne są dla nas oszczędności, wówczas musimy kierować się kosztem całkowitym kredytu, który zawarty jest we go wskaźniku RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Obejmuje ona wszystkie koszty, które będzie musiał ponieść kredytobiorca, wyrażona jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym.

Zdolność kredytowa gwarantem atrakcyjnych ofert

Zapewne większość osób, które chcą skonsolidować swoje kredyty i inne zadłużenia zależy przede wszystkim na tym, aby uczynić to możliwie jak najszybciej. Wiadomo — im szybciej otrzymamy kredyt konsolidacyjny, tym bardziej realne stanie się to, że już następna rata, którą oddamy do banku, będzie niższa. A taka opcja jest naprawdę kusząca zwłaszcza dla tych, którzy odczuwają ciężar swoich długów. W rzeczywistości to, po jakim czasie uzyskamy kredyt konsolidacyjny, w dużej mierze zależy od nas. Istnieje kilka sposobów na połączenie swoich obecnych zobowiązań błyskawicznie i w dodatku na atrakcyjnych warunkach. Po pierwsze postarajmy się poprawić swoją zdolność kredytową. W tym celu radzimy, aby w miarę możliwości zamknąć wszelkie limity na koncie i pospłacać te kredyty, w których zostało nam raptem kilka ostatnich rat do uregulowania. Tego typu zobowiązań nie ma sensu włączać w konsolidację, gdyż na moment ubiegania się o kredyt konsolidacyjny skutecznie obniżą naszą zdolność kredytową. Przez to prawdopodobnie nie tylko otrzymamy gorszą ofertę od banku, ale też procedura zaciągania zobowiązania będzie bardziej skomplikowana przez dodatkowe dokumenty i może wydłużyć cały proces.

lub
Wypełnij wniosek

Dokumenty zgromadź wcześniej

Istotne jest również to, aby przed przystąpieniem do konsolidacji zgromadzić wszystkie niezbędne do niej dokumenty. Najczęściej są nimi: dowód osobisty, umowy kredytowe długów, które chcemy połączyć, udokumentowana informacja o dochodach, z uwzględnieniem jej źródła. Należy mieć na uwadze, że zaświadczenie o dochodach jest różne w zależności od źródła, z którego klient banku uzyskuje dochód. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę powinny okazać zaświadczenie o okresie zatrudnienia i wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia netto lub brutto za ostatnie 3 miesiące. Emeryci i renciści — ostatni dowód wypłaty świadczenia, kserokopię ostatniej waloryzacji lub ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia. Natomiast od osób prowadzących działalność gospodarczą bank oczekuje najczęściej kserokopii wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub odpisu z KRS, zaświadczenia z ZUS lub KRUS o niezaleganiu ze składkami, lub zaświadczenia z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami. Te informacje są dla banku kluczowe w ustalaniu zdolności kredytowej konsumenta. Oczywiście sprawdzana jest też historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, skąd bank otrzymuje szczegółowy raport na temat rzetelności finansowej potencjalnego klienta. Prawidłowo wypełniony wniosek o kredyt oraz dostarczenie potrzebnej dokumentacji gwarantuje, że procedura uzyskania kredytu nie będzie się niepotrzebnie wydłużała.

Jak przyspieszyć kredyt?

Ograniczenia konsolidacyjne

Osoba starająca się o kredyt konsolidacyjny powinna mieć na uwadze ograniczenia, na które najprawdopodobniej się natknie. Ich znajomość pozwoli wcześniej odpowiednio się przygotować i zareagować w porę, tym samym przyspieszając decyzję banku. Pierwszym z nich jest zdolność kredytowa. Kredyt konsolidacyjny, podobnie jak każde inne zobowiązanie w banku otrzymają jedynie osoby z dobrą zdolnością kredytową i historią w BIK.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej rejestruje informacje o zaciąganych przez nas zobowiązaniach finansowych. Ta historia kredytowa klienta, jest obrazem rzetelności potencjalnego kredytobiorcy i na jej podstawie konsument jest oceniany za pomocą punktów.

Istnieją również zadłużenia, których skonsolidować się nie da. Są nimi pożyczki zaciągane w instytucjach pozabankowych i kredyty preferencyjne, czyli te, które były udzielane na naprawdę korzystnych warunkach, jak na przykład studenckie, klęskowe, czy przeznaczone dla rolników na modernizację gospodarstw rolnych. Banki wprowadzają też ograniczenia w swoich ofertach. Dotyczą one górnej granicy kwoty, na jaką klient może zaciągnąć zobowiązanie oraz maksymalnego okresu kredytowania, na który można rozłożyć swoje raty. Na szczęście często jest on naprawdę długi. Kredyt konsolidacyjny w PKO BP możemy zaciągnąć aż na 10 lat, a w mBanku nawet na 8 lat.

Szybka selekcja najkorzystniejszych ofert

Choć cały proces starania się o kredyt wydaje się dosyć czasochłonny i skomplikowany, jest to zabieg naprawdę opłacalny dla większości osób zadłużonych. Mogą płacić nawet o 30% mniej każdego miesiąca, a to w skali całego okresu kredytowania daje naprawdę spore sumy pieniędzy. Szukając atrakcyjnych ofert możemy skorzystać z rankingów kredytów konsolidacyjnych, które są zestawiane co miesiąc. Procedurę zaciągania kredytu konsolidacyjnego możemy też skutecznie skrócić, korzystając z pomocy serwisów, które gwarantują dostarczenie spersonalizowanych ofert z nawet 8 banków. Wówczas pozostaje nam jedynie wybrać ofertę, która nam najbardziej odpowiada i udać się do placówki, aby podpisać umowę.lub
Wypełnij wniosek

Sprawdź ile zaoszczędzisz konsolidując swoje raty

Za pomocą szybkiego kalkulatora samodzielnie i „od ręki” sprawdzisz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić konsolidując wszystkie swoje zobowiązania. Wystarczy wrzucić w szablon twarde dane – sumę zobowiązań, liczbę rat i ich łączną sumę. Następnie za pomocą suwaków dowolnie sprawdzaj parametry poszczególnych wariantów. Wybierz najbardziej optymalny dla siebie. Szybko, przy kawie, bez wychodzenia z domu.

2016.12.05 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]