Czym jest dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny to świadczenie wypłacane przez Powiatowy Urząd Pracy dla osób bezrobotnych z prawem do zasiłku, które samodzielnie znajdą pracę lub podejmą zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd pracy. To forma zachęty dla bezrobotnych do podjęcia zatrudnienia. Składając wniosek o dodatek aktywizacyjny, można otrzymać do 50% dotychczas pobieranego zasiłku. Ważne jest, aby zatrudnienie utrzymać przez cały okres uprawniający do zasiłku.
Komu przysługuje dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny przysługuje bezrobotnym z prawem do zasiłku, którzy:
- z własnej inicjatywy podejmą zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
- w wyniku skierowania przez powiatowy urząd pracy podejmą zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy i otrzymują wynagrodzenie niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W czasie otrzymywania dodatku aktywizacyjnego, możesz zmienić pracodawcę. Ważne jednak, by zachowana była ciągłość zatrudnienia. Nawet dzień przerwy pomiędzy zawarciem kolejnych umów spowoduje utratę prawa do zasiłku, a tym samym dodatku aktywizacyjnego.
Ile wynosi dodatek aktywizacyjny?
Dodatek aktywizacyjny wynosi 834,72 zł. Dodatek aktywizacyjny może maksymalnie wynosić 50% kwoty z przyznanej kwoty zasiłku.
Wysokość dodatku zależy od sposobu znalezienia zatrudnienia:
- Z własnej inicjatywy - do 50% zasiłku.
- Z pomocą urzędu pracy - różnica między minimalnym wynagrodzeniem a otrzymywanym wynagrodzeniem, nie więcej niż 50% zasiłku.
Na jak długo przyznawany jest dodatek aktywizacyjny?
Zasiłek aktywizacyjny jest przyznawany na dwa okresy zależnie od tego czy sami znajdziemy sobie pracę czy odbędzie się to z pomocą PUP:
- na połowę okresu, w jakim przysługiwałby jeszcze zasiłek - jeśli pracę znajdziemy sami,
- na cały okres, w jakim przysługiwałby zasiłek dla bezrobotnych - w przypadku osób, które podejmą zatrudnienie na podstawie skierowania przez urząd, jednak będzie to praca nie na pełen etat, z wynagrodzeniem poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Dokumenty niezbędne do dodatku aktywizacyjnego
Dokumenty niezbędne do dodatku aktywizacyjnego to:
- wniosek o przyznanie dodatku aktywizacyjnego,
- dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Wniosek należy złożyć w Powiatowym Urzędzie Pracy niezwłocznie po podjęciu pracy, najlepiej tego samego dnia.
Dodatek aktywizacyjny - kiedy wypłata świadczenia?
Dodatek aktywizacyjny wypłaca się z końcem miesiąca, przez cały okres uprawniający do uzyskiwania świadczenia. Dokładny termin wypłaty jest ustalany przez każdy PUP indywidualnie. Sprawdź terminarz na stronie internetowej lub w bezpośrednio w urzędzie pracy, odpowiednim dla miejsca Twojego zamieszkania.
Dodatek aktywizacyjny - podsumowanie
Dodatek aktywizacyjny to nagroda za znalezienie pracy lub wsparcie dla osób, które podjęły pracę za pośrednictwem urzędu, ale na niepełny etat i z wynagrodzeniem poniżej minimalnego. Jest to forma wsparcia dla osób chcących powrócić na rynek pracy. Świadczenie to, choć niewielkie, stanowi atrakcyjny dodatek do pensji.
Komentarze