Czym są papiery wartościowe?
Papiery wartościowe są dokumentami potwierdzającymi posiadanie prawa do danego majątku, np. udziału w firmie. Są one głównym narzędziem i poniekąd towarem wymienianym na Giełdzie Papierów Wartościowych. Są to dobra zbywalne, które można przekazać osobie trzeciej, w tym w wyniku wymiany handlowej. W Polsce wszystkie papiery wartościowe z wyjątkiem weksli muszą być rejestrowane w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Początkowo miały one dosłowny charakter dokumentacji, choć współcześnie wykorzystuje się cyfrowe zapisy w elektronicznych rachunkach inwestorów. Ich użyteczność, różnorodność oraz prostota w wymianie sprawiła, że stanowią jedno z najpopularniejszych dóbr inwestycyjnych obok złota, nieruchomości, czy walut obcych bądź elektronicznych.
Rodzaje papierów wartościowych
Papiery wartościowe dzieli się wedle wiele różnych kryteriów. Jednym z podstawowych jest okres ważności dokumentu: wszystkie dokumenty z czasem realizacji do jednego roku uznawane są za krótkoterminowe, a pozostałe za długoterminowe. Często spotykany jest również podział na wierzytelności finansowe jak obligacje i czeki, oraz udziały w spółkach poprzez akcje czy certyfikaty inwestycyjne. Z uwagi na ich charakter, możemy wyróżnić również następujące rodzaje papierów wartościowych:
- Akcje, oznaczające współwłasność części majątku spółki akcyjnej.
- Bony skarbowe, emitowane przez Skarb Państwa, który je odkupuje po danym okresie.
- Czeki, uprawniające bank do wydania pieniędzy z konta wystawcy.
- Kwity depozytowe, umożliwiające wymianę papierów wartościowych na rynku światowym.
- Listy hipoteczne, których wartość jest zabezpieczona hipoteką.
- Listy zastawne, których wartość zabezpieczają wartości udzielonych przez bank hipoteczny kredytów.
- Obligacje, potwierdzające prawo do wierzytelności spłacanej ratalnie.
- Weksle, które zobowiązują wystawcę do całościowej zapłaty określonej wierzytelności w danym terminie.
Jak inwestować w papiery wartościowe?
Inwestycji w papiery wartościowe dokonasz na Giełdzie Papierów Wartościowych za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Rachunek możesz założyć w wybranym domu maklerskim lub w banku. To drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ większość osób posiada już konto w banku oferującym rachunki maklerskie.
Wybór konta należy przeprowadzić, biorąc pod uwagę jego koszt oraz oferowane funkcje. Rachunek może być otwarty wspólnie przez małżeństwo pozostające w ustawowej spółce majątkowej. Możliwe jest również wyznaczenie pełnomocnictwa, jeżeli chcemy aby ktoś inny zarządzał naszymi środkami na giełdzie.
Po otwarciu rachunku maklerskiego otrzymujesz możliwość zakupu i sprzedaży akcji, a często również dostęp do narzędzi pozwalających na automatyzację tego procesu. Po zasileniu konta wybraną ilością środków możesz przejść do zakupu akcji, a w przyszłości je sprzedać.
Podsumowując, aby inwestować w papiery wartościowe:
- Utwórz rachunek maklerski w banku lub domu maklerskim.
- Wpłać środki na konto.
- Rozpocznij transakcje na giełdzie.
Poza giełdą możliwa jest wymiana papierów wartościowych na rynkach pozagiełdowych oraz w alternatywnych systemach obrotu. Na początku warto jednak zdobyć doświadczenie w standardowym systemie wymiany papierów wartościowych.
Papiery wartościowe a ryzyko inwestycyjne
Papiery wartościowe cechuje istnienie ryzyka inwestycyjnego, czyli niepewności w określeniu stopy zwrotu. Wysokość zysku z obrotu papierów wartościowych jest niepewna — istnieje nawet możliwość poniesienia strat. W zamian za to, obrót oszczędnościami na giełdzie generuje wyższy przychód od innych produktów inwestycyjnych jak kruszce.
Źródło ryzyka różni się zależnie od rodzaju kupowanych papierów wartościowych. W przypadku udziałów w firmie ich wartość zależy od jej sukcesu i popularności. Im większego zwrotu spodziewają się inni inwestorzy, tym więcej są gotowi zapłacić za udziały. Głównym zadaniem inwestora jest przewidzenie momentu, w którym sprzedaż papierów wartościowych jest dla niego najbardziej opłacalna.
Banki i domy maklerskie często pomagają w inwestycjach, grupując dostępne produkty inwestycyjne zależnie od ich poziomu ryzyka. Dzięki temu początkujący inwestorzy mogą łatwiej dobrać interesujące ich inwestycje.
Papiery wartościowe - podsumowanie
Papiery wartościowe to dokumenty, które świadczą o posiadaniu przez nas pewnej własności. Ich zakup i sprzedaż odbywa się na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jest to popularny produkt inwestycyjny, który pozwala na wielokrotne zwiększenie oszczędności, jednak wiąże się też z ryzykiem utraty części środków.
Komentarze