Program Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości 2023
akredo.plKredytySpłata kredytuProblemy ze spłatą kredytuProgram Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości — Kto może z niego skorzystać?

Program Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości — Kto może z niego skorzystać?

Program Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości zakłada niesienie pomocy osobom zadłużonym, które zalegają ze spłatą kredytu hipotecznego. Warunki korzystania z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości zawiera ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, a aktualizacja przepisów aktu weszła w życie 22 lipca 2017 r. Z ustawy możemy się dowiedzieć, że z programu DSN mogą skorzystać Ci klienci, którzy zalegają ze spłatą rat kredytu, a bank odrzucił ich wniosek o restrukturyzację kredytu. Jest to bardzo ważne, ponieważ dopiero po odrzuceniu wniosku o restrukturyzację kredytu, możliwe jest dokonanie sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem, co musi nastąpić minimum 6 miesięcy od zakończenia postępowania. Tak więc można powiedzieć, że program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości działa na zasadzie zabezpieczenia kredytowego. Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości dostępny jest w szczególności w tych bankach, które udzielają kredytu hipotecznego. Warto, aby kredytobiorca, który rozważa sprzedaż nieruchomości będącej zabezpieczeniem kredytowym, skonsultował się z bankiem, w którym posiada konto, w celu sprawdzenia możliwości skorzystania z tego programu. Najpopularniejsze banki, które mają w swojej ofercie program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości to Santander Bank Polska, Bank PKO BP i Alior Bank. Santander Bank Polska oferuje możliwość tymczasowego zawieszenia zrealizowania umowy do 3 miesięcy, jeśli klient po 13 marca 2020 roku stał się osobą bezrobotną. Bank PKO BP pokrywa na własny koszt zatrudnienie profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Z kolei Alior Bank stawia na bliską na współpracę ze swoimi klientami i towarzyszy im podczas negocjacji z potencjalnymi kupcami. Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości może przynieść wiele korzyści dłużnikowi, m.in. szansę na spłatę pozostałego zadłużenia w ratach, możliwość umorzenia odsetek, jeśli sprzedaż nieruchomości częściowo pokryła spłatę zobowiązania, a także możliwość skorzystania z doświadczenia pośredników, którzy mogą zająć się negocjacjami z potencjalnymi kupcami. Dłużnik chcący skorzystać z programu DSN powinien mieć przy tym na uwadze, że nie zawsze kwota ze sprzedaży nieruchomości pokryje w pełni całe zadłużenie, a żeby móc skorzystać z programu, bank musi wcześniej odrzucić jego wniosek o restrukturyzację kredytu.

Dominika Górska
Dominika Górska, 29.07.2023 r

Czym jest Program Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości?

Program Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości jest programem, którego celem jest niesienie pomocy tym klientom, którzy mają problemy ze spłatą kredytu hipotecznego, który został zaciągnięty na zakup domu, działki czy mieszkania. Dokładne warunki korzystania z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości reguluje ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, a zaktualizowane przepisy tego aktu weszły w życie 22 lipca 2017 r. Ustawa mówi m.in. o tym, że klienci, którzy nie są w stanie terminowo spłacać rat kredytu, a w dodatku bank odrzucił ich wniosek o restrukturyzację kredytu, wtedy mają możliwość sprzedać nieruchomość obciążoną kredytem. Musi to nastąpić w ciągu minimum 6 miesięcy od zakończenia postępowania.

Na czym polega dobrowolna sprzedaż nieruchomości?

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości polega na możliwości dokonania sprzedaży danej nieruchomości przez osobę, która w celu jej nabycia zaciągnęła kredyt hipoteczny i nie jest w stanie terminowo spłacać rat kredytu. Kredytobiorca może skorzystać z dobrowolnej sprzedaży nieruchomości, jednak musi mieć na uwadze, że taka sprzedaż będzie możliwa minimum 6 miesięcy po zakończeniu postępowania restrukturyzacyjnego.

Warunki niezbędne do skorzystania z programu DSN

Warunkiem niezbędnym do skorzystania z programu DSN jest złożenie przez kredytobiorcę wniosku, w którym ubiega się on do swojego banku o restrukturyzację kredytu hipotecznego. Co może być zaskakujące, aby w ogóle doszło do sprzedaży nieruchomości, która obciążona jest kredytem, bank musi wcześniej odrzucić wniosek dłużnika o restrukturyzację kredytu. Dopiero potem dłużnik może starać się o skorzystanie z dobrowolnej sprzedaży nieruchomości. Należy mieć przy tym na uwadze, że DSN dotyczy jedynie tych umów kredytowych, które zawarte zostały po 22 lipca 2017 roku i które zawarte zostały w złotówkach lub walucie obcej. Co więcej, z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości mogą skorzystać osoby, których kredyt jest na etapie postępowania egzekucyjnego.

W których bankach realizowany jest program DSN?

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości realizowany jest w wielu bankach, szczególnie tych, które udzielają swoim klientom kredyt hipoteczny. Warto zatem, aby kredytobiorca, który zainteresowany jest sprzedażą nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytowego, dopytał o taką możliwość bank, w którym posiada konto. Do najpopularniejszych banków, w których realizowany jest Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości, zaliczamy: Santander Bank Polska, Bank PKO BP oraz Alior Bank.

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska poza programem Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości dysponuje ofertą, w której klienci banku mają możliwość obniżenia rat kapitałowych kredytu. Atrakcyjną ofertą jest również możliwość tymczasowego zawieszenia zrealizowania umowy do 3 miesięcy, jeśli klient po 13 marca 2020 roku stał się osobą bezrobotną. Co więcej, bank oferuje pomoc z Funduszu Wsparcia dla kredytobiorców, którzy zmagają się z trudną sytuacją finansową.

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości w Banku PKO BP

Bank PKO BP w ramach Programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości oferuje swoim klientom pomoc, która umożliwia im pokrycie w całości wynagrodzenia profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami. Taki pośrednik działając na zlecenie banku, dokonuje oceny stanu danej nieruchomości, oszacowując przy tym jej wartość. Następnie pośrednik przygotowuje, a następnie publikuje ofertę sprzedaży nieruchomości. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest to, że pośrednik zatrudniony przez bank często negocjuje warunki umowy z potencjalnymi kupcami. Co więcej, bank zawsze stara się działać na korzyść klientów, dlatego wspiera ich w procesie negocjacji z wierzycielami. Gdyby doszło do sytuacji, w której kwota ze sprzedaży nieruchomości nie pokryje w całości długu, wtedy bank oferuje często klientowi możliwość rozłożenia pozostałej część długu na raty, a nawet w niektórych przypadkach zgadza się na umorzenie części odsetkowej.

Program Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości w Alior Bank

Alior Bank daje swoim klientom możliwość skorzystania z Programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości, stawiając na współpracę z nimi. W związku z tym bank oferuje klientowi banku wsparcie na różnych etapach procesu sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem zabezpieczenia kredytowego. Alior Bank poza opracowaniem operatu szacunkowego nieruchomości, przygotowuje także ofertę sprzedaży, aby zainteresować potencjalnych nabywców. W dodatku dłużnik nie musi martwić się negocjacjami, ponieważ odpowiednia osoba wyznaczona przez bank, będzie mu towarzyszyć podczas negocjacji. Alior Bank również dysponuje ofertą umorzenia odsetek lub rozłożenia zobowiązania dłużnika na raty.

Jak skorzystać z programu DSN w 7 krokach?

Aby skorzystać z programu DSN należy wykonać 7 kroków:

  1. Dłużnik powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do swojego banku i wyrazić chęć wzięcia udziału w Programie Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości. Aby w ogóle do tego doszło, bank musi wcześniej odrzucić wniosek dłużnika o restrukturyzację kredytu.
  2. Po sprawdzeniu czy dłużnik spełnia wszelkie formalności, doradca banku najprawdopodobniej skontaktuje się z dłużnikiem, aby potwierdzić jego udział w programie DSN.
  3. Pośrednik zatrudniony przez bank dokonuje ocenę stanu nieruchomości oraz oszacowuje przy tym jej wartość. W dalszej kolejności pośrednik publikuje ofertę i inicjuje spotkania z potencjalnymi kupcami w celu podjęcia dalszych negocjacji sprzedaży.
  4. Na tym etapie osoby zainteresowane kupnem nieruchomości składają swoją ofertę na specjalnym formularzu do tego przeznaczonym.
  5. Dłużnik sprzedający nieruchomość przy współpracy z bankiem wybiera najlepszą ofertę.
  6. Gdyby kwota ze sprzedaży nie pokrywała zadłużenia w całości, wtedy bank oferuje zazwyczaj możliwość rozłożenia pozostałej część długu na raty lub umorzenie części odsetkowej.
  7. Na sam koniec, gdy już dojdzie do rozliczenia transakcji sprzedaży, bank wystawia odpowiednie oświadczenie o wykreśleniu hipoteki.

Korzyści programu Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości

Do największych korzyści programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości, zaliczamy:

  • Uniknięcie komorniczej licytacji nieruchomości,
  • Wywiązanie się ze spłaty zobowiązania w całości lub w większej części,
  • Możliwość spłaty pozostałego zadłużenia w ratach,
  • Możliwość umorzenia odsetek w przypadku częściowej spłaty zobowiązania,
  • Wsparcie ze strony pośredników, którzy zajmują się negocjacjami z potencjalnymi kupcami,
  • Możliwość skorzystania z usług pośrednika, który na zlecenie banku dokonuje fachowej oceny stanu danej nieruchomości i szacuje jej wartość,
  • Dobrowolną rezygnację z programu bez konsekwencji.

Ryzyka programu Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości

Ryzyka programu Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości to:

  • Dłużnik powinien mieć na uwadze, że kwota ze sprzedaży nieruchomości może nie pokryć w pełni całego zadłużenia,
  • Aby móc skorzystać z programu Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości, bank musi wcześniej odrzucić wniosek dłużnika o restrukturyzację kredytu.

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości - podsumowanie

Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości jest programem, którego głównym założeniem jest pomoc w rozwiązaniu problemów dłużnika, które wynikają głównie z zalegania ze spłatą rat kredytu. W związku z tym Dobrowolna Sprzedaż Nieruchomości działa na zasadzie zabezpieczenia kredytowego. Do banków, które oferują program DSN, zaliczamy Santander Bank Polska, Bank PKO BP i Alior Bank. Każde z nich podczas procesu sprzedaży nieruchomości zatrudnia wykwalifikowanego pośrednika, który dokonuje dokładnej oceny nieruchomości, a następnie publikuje ofertę, którą w następnym etapie negocjuje z potencjalnymi kupcami. Kredytobiorca ma możliwość, aby na własną rękę zająć się wystawieniem oferty i samodzielnie wybrać nowego nabywcę nieruchomości objętej kredytem. Zawsze jednak warto skorzystać z usług profesjonalisty, tym bardziej, jeśli bank taką usługę oferuje. Dużą zaletą Dobrowolnej Sprzedaży Nieruchomości jest to, że nie działa ona na zasadzie bankowej licytacji nieruchomości. W związku z tym sprzedaż nieruchomości zwykle pokrywa całość lub większą część długu, którą bank umożliwia zwykle rozłożyć na raty.

 

Często zadawane pytania

Czy skorzystanie z programu DSN pozwala całkowicie spłacić kredyt?
Całkowita spłata kredytu nawet przy skorzystaniu z programu DSN w dużej mierze zależy od kwoty zadłużenia, dlatego każdy przypadek należy traktować indywidualnie. W przypadku, gdy kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie pozwala spłacić kredytu w całości, wtedy bank zwykle zgadza się rozłożyć pozostałą część zadłużenia na raty.
Jak bank pomaga w realizacji programu DSN?
Banki pomagają w realizacji programu DSN głównie poprzez zatrudnianie wykwalifikowanych pośredników, którzy na zlecenie banku dokonują fachowej oceny stanu nieruchomości oraz negocjują warunki umowy z potencjalnymi kupcami.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5