Czym jest ulga mieszkaniowa?
Ulga mieszkaniowa jest zwolnieniem podatkowym, które ułatwia sprzedaż nieruchomości celem zakupienia lub budowy nowej. Program ten niestety nie ma związku z ludźmi szykującymi się do zakupu swojego pierwszego mieszkania, a dotyczy tych, którzy chcą polepszyć swoje warunki życiowe. Ulga ta zawarta jest w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
W normalnych warunkach przy sprzedaży mieszkania konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego, który wynosi 19%. Aby być z niego zwolnionym, w normalnych warunkach należy zaczekać pięć lat od zakupu nieruchomości przed jej sprzedażą. Co gorsza, mowa tutaj o latach podatkowych, przez co okres ten to w rzeczywistości około sześciu lat. Ulga mieszkaniowa pozwala przyśpieszyć ten proces, jeżeli sprzedaż mieszkania ma umożliwić nam zakup kolejnego.
Zasady korzystania z ulgi mieszkaniowej?
Ulga mieszkaniowa to popularna forma ulgi podatkowej w Polsce, umożliwiająca uniknięcie opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości pod pewnymi warunkami. Aby skorzystać z ulgi mieszkaniowej należy przeznaczyć środki z zakupu w celu zakupu nowego miejsca zamieszkania lub budowę domu. Środki należy wykorzystać w tym celu w ciągu 3 lat od sprzedaży poprzedniej nieruchomości.
Na jakie cele można przeznaczyć środki z wczesnej sprzedaży mieszkania?
Cele na które można przeznaczyć środki z wczesnej sprzedaży mieszkania, to przede wszystkim:
- Lokale mieszkalne.
- Budynki mieszkalne.
- Spółdzielcze prawo do własności.
- Grunt pod budowę budynku mieszkalnego.
- Wydatki na cele mieszkaniowe poniesione przed uzyskaniem tytułu własności nieruchomości jak jej budowa, rozbudowa, adaptacja czy remont.
Ulgę można otrzymać również wykorzystując środki ze sprzedaży do pokrycia kosztów kredytu na zakup nowego mieszkania. W dalszym ciągu środki muszą jednak być przeznaczone na nową nieruchomość lub grunt. Przeznaczając środki na spłatę kredytu, za który zakupiłeś sprzedane mieszkanie, nie otrzymasz ulgi.
Jak przebiega proces wykorzystania ulgi mieszkaniowej?
Proces wykorzystania ulgi mieszkaniowej w 4 krokach:
- Osoba musi zakupić lub odziedziczyć nieruchomość.
- Przed upływem pięciu lat podatkowych od zakupu, właściciel sprzedaje nieruchomość.
- Zamiast spłacać podatek 19%, sprzedawca wykorzystuje środki do nabycia nowej nieruchomości lub pokrycia kosztów jej budowy, jak kredyt mieszkaniowy.
- W rozliczeniu PIT-29, podatnik reguluje należności, wyliczając kwotę jaka jest zwolniona z podatku.
Komu przysługuje prawo do ulgi mieszkaniowej?
Prawo do ulgi mieszkaniowej przysługuje każdemu, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od sprzedanej nieruchomości lecz zamiast tego przeznacza środki w celu zdobycia nowego domostwa. Nie ma tu nawet znaczenia w jaki sposób nabyto sprzedane mieszkanie.
Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej
Dziedziczenie ulgi mieszkaniowej wiąże się z pewnymi specyficznymi zasadami. Zysk z ulgi zalicza się do prawa majątkowego, które podlega dziedziczeniu. Wobec tego, jeżeli podatki umrze w trakcie realizacji sprzedaży i zakupów celem skorzystania na uldze, ale nie dokończy tego procesu, osoba dziedzicząca prawa do jego majątku również może korzystać z ulgi mieszkaniowej.
Ta interpretacja przepisów jest kontrowersyjna, ponieważ ustawa wyróżnia, że ulgę stosuje się do wydatków na własne cele mieszkaniowe. W różnych okolicznościach sprawa ta trafiła do sądu w 2016 i 2017 roku. Ostateczną decyzją było przyznanie ulgi spadkobiercy, ponieważ cele mieszkaniowe osoby zmarłej stają się osobistym celem mieszkaniowym spadkobiercy.
Ulgę można również otrzymać w przypadku odziedziczenia nieruchomości, którą następnie sprzedamy celem budowy lub zakupu innego mieszkania. Otrzymana w ramach spadku nieruchomość stanowi zysk dla spadkobiercy, wobec tego jej sprzedaż bez stosowania się do przepisów ulgi podlega opodatkowaniu.
Jak udokumentować ulgę mieszkaniową?
Aby móc skorzystać z ulgi mieszkaniowej podatnik będzie musiał właściwie udokumentować proces, zachować dowody, że wykorzystał środki w sposób umożliwiający zwolnienie z kosztów podatkowych. Nie istnieją jednak normy, które wskazywałyby, jak taka dokumentacja powinna wyglądać. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest przechowywanie faktur oraz wyciągów, które jednoznacznie dowodzą, na co przeznaczyliśmy środki.
Jak obliczyć wysokość ulgi mieszkaniowej?
Obliczenie wysokości ulgi mieszkaniowej polega na ustaleniu, jaka część uzyskanego zysku ze sprzedaży nieruchomości może zostać zwolniona z opodatkowania. W przypadku wykorzystania całej kwoty na wydatki mieszkaniowe, uzyskany ze sprzedaży zysk jest w pełni zwolniony z podatku. W innym przypadku należy obliczyć od jakiej kwoty w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani zapłacić 19%.
Obliczenie to dokonuje się, mnożąc osiągnięty dochód przez kwotę wydatków, a następnie dzieląc ten wynik przez kwotę przychodu. Wzór ten wygląda następująco:
Przyjmując następujące dane:
- Przychód = 280 000 zł
- Dochód ze sprzedaży mieszkania = 100 000 zł
- Wydatki na nowe cele = 80 000 zł
Wysokość ulgi mieszkaniowej, to:
Dochód uwzględniony we wzorze jest równy kosztu zakupu mieszkania, od którego odejmujemy zysk z jego sprzedaży. W powyższym przykładzie wynosi on 100 000 zł, a więc przed sprzedażą mieszkania za 280 000 podatnik zakupił je za 180 000 zł. Wychodzi on sto tysięcy na plus. To ta kwota stanowi dochód. To właśnie dochód podlega opodatkowaniu, dopóki nie wykorzystamy ulgi.
Ulga mieszkaniowa w zeznaniu PIT
O skorzystaniu z ulgi mieszkaniowej informujemy w formularzu PIT-39, który składamy razem z PIT 36 oraz 37. W PIT-39 należy wykazać:
- Dochody uzyskane w wyniku sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych.
- Jej część, którą przeznaczyliśmy na cele objęte ulgą mieszkaniową.
- Należny podatek od dochodu, który nie podlega zwolnieniu.
Ulga mieszkaniowa - podsumowanie
Ulga mieszkaniowa jest przepisem mającym umożliwić podatnikom zakup ich wymarzonego domu z wykorzystaniem wartości ich obecnie posiadanych nieruchomości. Korzystanie z niej jest niezwykle proste, wystarczy przechowywać dowody wydatków i wypełnić PIT w terminie. Jest to również prawo dziedziczne, dzięki czemu również starsze rodziny mogą śmiało korzystać z tej możliwości.
Komentarze