Konto dla dziecka jest ofertą bezpłatnego konta bankowego zakładanego dla dziecka w wieku poniżej 13 lat lub w wieku od 13 do 18 roku życia. Te dwa rodzaje kont różnią się regulacjami. To rodzic jest właścicielem konta utworzonego dla dziecka poniżej 13 roku życia i może swobodnie wypłacać z niego pieniądze. Jednocześnie na konto narzucane są dodatkowe limity płatności, zwłaszcza w przypadku kart płatniczych. Nastolatkowie od 13 roku życia mają większą kontrolę nad swoim kontem i mogą operować limitem transakcji w granicach kwoty zwykłego zarządu, obecnie wynoszącej 8 000 zł. Konto dla dziecka jest nie tylko darmowe, ale posiada również dodatkowe funkcje. Ich podstawą są ustawienia kontroli rodzicielskie. Rodzic może wybrać limity transakcji dla dziecka, utworzyć konto oszczędnościowe dla podopiecznego, oraz samodzielnie zatwierdzać transakcje. Rodzice mają również wgląd do historii płatności, co ułatwia opiekę nad dzieckiem i uczenie go odpowiedzialności finansowej. Konto dla dziecka jest bezpiecznym rozwiązaniem zarówno w kwestii przyznawania dziecku kieszonkowego, jak i ofiarowania pieniędzy na zbiórki i opłaty szkolne. Pozbawiamy się ryzyka, że dziecko zgubi ofiarowane pieniądze, a jednocześnie możemy dużo łatwiej nadzorować jego wydatki. Do założenia konta wystarczy złożyć wniosek w wybranym banku, prezentując swój dowód tożsamości, oraz dokument potwierdzający tożsamość dziecka, np. legitymację szkolną. Konto możemy założyć poprzez osobistą wizytę w banku, przez internet oraz w aplikacji mobilnej.
Czym jest konto dla dziecka?
Konto dla dziecka to rachunek bankowy przeznaczony dla osób niepełnoletnich. Jest to oferta dostępna w większości banków, często w formie produktów podzielonych na różne grupy wiekowe. Konta dla dzieci zakładane są przez rodziców, którzy mogą określić warunki na jakich ich dzieci korzystają z bankowości, jak i nadzorować ich finanse.
Rodzaje kont dla młodych
Wyróżniamy trzy rodzaje konta dla młodych:
- Konto dla dzieci w wieku 0 - 13 lat,
- Konta młodzieżowe dla dzieci w wieku 13 - 18 lat,
- Konta oszczędnościowe dla dzieci.
Podział kont dla młodych powstał z uwagi na różnice zdolności prawnych dziecka a nastolatka. Dziecko poniżej 13 roku życia nie może być właścicielem swojego konta, dlatego to zostaje założone jako wydzielony podrachunek na koncie rodzica.
Konta dla małych dzieci automatycznie zmieni się w konto młodzieżowe. Z kolei, gdy nastolatek osiągnie 18 roku życia, jego konto przekształci się w pełne konto bankowe lub promocyjną ofertę konta dla studenta.
Jak wybrać najlepsze konto dla dziecka?
Aby wybrać najlepsze konto dla dziecka, należy porównać opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty debetowej – powinny one być bezwarunkowo darmowe. Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje oferuje bank: jakość aplikacji bankowej, dostęp do wirtualnych kart płatniczych, oraz specjalne promocje kont dla młodych użytkowników.
Zwróć też uwagę na oferty banków związane z kontami oszczędnościowymi dla dzieci, które mogą oferować lepsze oprocentowanie dla młodych użytkowników. Zestawienie najlepszych kont dla młodych znajdziesz w rankingu kont dla dzieci.
Czym jest konto oszczędnościowe dla dzieci?
Konto oszczędnościowe dla młodych to oprocentowany rachunek oszczędnościowy zakładany na koncie rodzica, do którego dostęp otrzymuje również jego podopieczny. Zarówno dziecko, jak i rodzic mają dostęp do konta, mogą dodawać do niego środki oraz nadzorować historię wpłat i wypłat środków. Rodzic może również określić w jakich kwotach dziecko ma możliwość wypłaty środków z konta. Konta oszczędnościowe często posiadają dodatkowe funkcje edukacyjne, wspomagające dzieci w oszczędzaniu pieniędzy na wybrane cele.
Czym jest konto bankowe dla dzieci do 13 roku życia?
Konto bankowe dla dzieci do 13 roku życia jest rachunkiem przypisanym do konta bankowego rodzica. To rodzic udostępnia konto dziecku, mogąc przy tym wręczyć mu kartę przedpłaconą z dostępem do określonej sumy środków z konta. Do konta bankowego dla dziecka możemy stworzyć kartę płatniczą. Będzie ona jednak ograniczona limitami transakcji. Przykładowo, w banku Pekao limit karty płatniczej dla dziecka to od 50 do 100 zł, wedle decyzji rodzica.
Co wyróżnia mobilne aplikacje bankowe dla dzieci?
Mobilne aplikacje bankowe dla dzieci wyróżniają funkcje kontroli rodzicielskiej. Rodzic może ustalić limity transakcji, nadzorować aktywność na koncie i otrzymywać powiadomienia za każdym razem, gdy dziecko wpłaci lub wypłaci środki. Możliwa jest również osobista autoryzacja transakcji, aby dziecko nie mogło zapłacić bez zgody rodzica.
Czym cechuje się konto bankowe dla dzieci od 13 do 18 roku życia?
Konto młodzieżowe jest przeznaczone dla osób w wieku 13–18 lat. W tym przypadku młodzi użytkownicy mają większą swobodę i samodzielność w zarządzaniu swoim rachunkiem bankowym, choć rodzice nadal mogą nadzorować niektóre operacje. Konto młodzieżowe oferuje pełen dostęp do usług bankowych, takich jak płatności kartą debetową, przelewy czy oszczędzanie, bez opłat za podstawowe usługi.
Funkcje konta bankowego dla dzieci od 13 do 18 roku życia
Funkcje konta bankowego dla dzieci od 13 do 18 roku życia obejmują:
- Wpłaty i wypłaty
- Konto oszczędnościowe
- Przelewy i płatności kartą
- Płatności BLIK
- Kontrola rodzicielska
Funkcja kontroli rodzicielskiej obejmuje nadzór transakcji i aktywności na koncie. Rodzice mogą też łatwo wpłacać i wypłacać środki z konta. Dziecko nie ma dostępu do ofert inwestycyjnych, lokat i funkcji kredytowych banku.
Czy konto bankowe dla dziecka jest bezpieczne?
Konto bankowe dla dziecka jest bezpieczne, ponieważ rodzic posiada nad nim pełen nadzór i kontrolę. Możemy ustalać limity transakcji, zarówno w kwestii kwoty, jak i ich dziennej ilości. Możemy również aktywować konieczność zatwierdzania transakcji, dzięki czemu dziecko nie będzie mogło dokonać płatności dopóki nie zaakceptujemy jej w naszej aplikacji mobilnej.
W ten sposób konto bankowe dla dziecka jest bezpieczniejsze od ofiarowania mu gotówki. Dzieci mogą zgubić kieszonkowe lub wydać je w nieprzemyślany sposób bez naszego nadzoru. Z kontem bankowym dla dziecka, możesz podglądać wydatki swojego podopiecznego i nauczyć go odpowiedzialności finansowej.
Kto może otworzyć konto w banku dla dziecka?
Konto dla dziecka mogą otworzyć tylko rodzice lub opiekunowie prawni. Ponadto możemy to zrobić tylko w banku w którym posiadamy lub jesteśmy gotowi założyć konto osobiste. W teorii dziecko może założyć konto samemu po osiągnięciu 13 roku życia, jeśli posiada pisemną zgodę rodzica na otworzenie konta. Większość banków wymaga jednak obecności opiekuna podczas składania wniosku.
Jak założyć konto w banku dla dziecka?
Aby założyć konto dla dziecka:
- Wybierz odpowiadającą ci ofertę z porównywarki lub rankingu kont
- Wypełnij wniosek o założenie konta na stronie internetowej
- Poczekaj na wizytę kuriera z umową o założenie konta
- Podpisz dokumenty i poczekaj na aktywację konta
Konto możesz założyć również w placówce banku, dzięki czemu umowę podpiszesz na miejscu. Jeżeli chcesz założyć dziecku konto w banku z którego korzystasz samemu, opcję założenia konta znajdziesz również w aplikacji mobilnej.
Wymagane dokumenty do założenia ROR dla młodych
Dokumenty wymagane do założenia konta dla dziecka to:
- Dowód osobisty rodzica lub opiekuna prawnego
- Dokument tożsamości dziecka: dowód osobisty, paszport, legitymacja szkolna, akt urodzenia
Jeśli nastolatek chce samemu otworzyć konto młodzieżowe dla osób od 13 do 18 roku życia, będzie mu potrzebna pisemna zgoda rodzica lub opiekuna na otwarcie rachunku.
Czy mogę utworzyć kartę do konta bankowego dziecka?
Możesz utworzyć kartę płatniczą do konta bankowego dziecka. W tym celu wystarczy złożyć wniosek w aplikacji bankowej lub w profilu bankowości internetowej. Większość banków udostępnia karty debetowe oraz wirtualne, które mogą być wykorzystywane również z portfelem mobilnym typu Apple Pay i Google Pay. Możemy zakupić dziecku również opaskę płatniczą, jeśli obawiamy się, że zgubi ono zwykłą kartę. Więcej o różnicach między kartami dowiesz się z naszego artykułu na temat karty płatniczej dla dziecka.
Koszty konta dla młodych
Konto dla młodych może być użytkowane bez żadnych opłat, zwłaszcza w przypadku konta dla najmłodszych. Możemy jednak spotkać się z kosztami związanymi z obsługą karty debetowej, które wyniosą do kilku złotych miesięcznie. Wykonując jednak określoną ilość transakcji w miesiącu, zostaniemy zwolnieni z tej opłaty. Koszt ten dotyczy tylko kont dla dzieci w wieku od 13 lat.
Konto dla młodych w banku |
Opłata za kartę |
Warunki darmowości |
eKonto możliwości w mBank |
brak opłat |
bezwarunkowo darmowe |
PKO Konto dla Młodych w PKO BP |
0 lub 5 zł/mies. |
min. 2 transakcje kartą lub BLIKIEM w miesiącu |
Konto dla młodych Mobi 18‑26 w ING |
brak opłat |
bezwarunkowo darowe |
Czy warto otworzyć konto bankowe dla dziecka?
Warto otworzyć konto bankowe dla dziecka. Jest to idealny sposób na zarządzanie finansami naszego podopiecznego. Możemy w bezpieczny sposób udzielić mu pieniędzy na wszelkie potrzebne wydatki w szkole, czy to zbiórki związane z wyjazdami i świętami, czy zakup obiadu w stołówce. Przyznając mu kieszonkowe, będziesz mieć nadzór nad jego wydatkami i możliwość określenia, ile z otrzymanych pieniędzy może wydać w miesiącu. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie od ofiarowania dziecku gotówki, które ułatwia nam nauczenie dziecka odpowiedzialnego zarządzania pieniędzmi.
Zalety kont bankowych dla dzieci
Zalety kont bankowych dla dzieci to brak kosztów w ich prowadzeniu oraz szereg narzędzi kontroli rodzicielskiej jakie nam udostępniają. Konto dla dziecka można bardzo łatwo założyć i bez trudu skonfigurować pod nasze preferencje. Dzięki niemu mamy sposób na przyznawanie dziecku pieniędzy niezależnie od tego, gdzie ono się w danym momencie znajduje, dzięki natychmiastowym przelewom wewnętrznym. Możemy również obserwować jego wydatki i uczyć go rozsądnego korzystania z pieniędzy.
- Brak opłat za korzystanie z konta.
- Możliwość prostego uniknięcia opłaty za kartę debetową.
- Proste wnioskowanie.
- Konto pełni funkcję edukacyjną.
- Możliwość kontrolowania wydatków dzieci.
- Szybkie przelewy na konto dla młodych.
Wady kont bankowych dla dzieci
Wady kont bankowych dla dzieci to przede wszystkim konieczność założenia konta osobistego w banku, w którym chcemy otworzyć konto dla dziecka. Oznacza to że musimy dobrać jego ofertę również pod nasze potrzeby. Korzystając z konta bankowego w konkretnej instytucji od małego, dziecko może też przywiązać się do jego marki i nie rozważyć w przyszłości, czy inne instytucje nie oferują aby lepszych ofert w jego dorosłym życiu. Warto mieć to na uwadze i sprawdzić wraz z dzieckiem oferty bankowe, gdy osiągnie ono pełnoletniość. Posiadamy oddzielny poradnik na temat tego, jak przenieść konto do innego banku.
- Przywiązywanie klienta do marki, bez wymiernych korzyści.
- Konto dla dziecka można otworzyć tylko w banku, gdzie sami posiadamy konto osobiste.
Konto dla dziecka w 2025 — podsumowanie
Konto dla dziecka to skuteczne rozwiązanie na zarządzanie wydatkami naszych podopiecznych. Pozwala nam na udzielanie dzieciom pieniędzy, określenie zasad na podstawie których mogą je wydawać, oraz nadzór transakcji. Jest to zarówno bezpieczne, jak i wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Polecane przez nas konta bankowe znajdziesz w rankingu na górze strony.