Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Konsolidacja kredytów: sprawdź, czy to ci się opłaci

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,75 / 4 osób

Konsolidacja kredytów w większości przypadków jest naprawdę opłacalna, ponieważ w ten sposób można obniżyć swoją miesięczną ratę nawet o 30%. Jednak często bywa tak, że mimo niższych rat koszt całkowity kredytu konsolidacyjnego będzie zdecydowanie wyższy niż w przypadku spłaty pojedynczych zobowiązań. Dzieje się tak, ponieważ często konsolidując pożyczki, wydłużamy okres spłaty niektórych z nich. Zanim zdecydujmy się na konsolidację kredytów, powinniśmy dokładnie przeanalizować związane z tym koszty i przeliczyć, czy będzie nam się ona opłacała.

  1. Czy niższa rata zawsze oznacza tańszy kredyt?
  2. Na co zwracać uwagę podczas szukania taniego kredytu konsolidacyjnego?
  3. Jaki wpływ na finalny koszt kredytu ma okres kredytowania?

 

Niższa rata miesięczna

Zanim podejdziemy do wnioskowania o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czy w naszym przypadku będzie on opłacalny. Owszem najczęściej bywa tak, że konsolidując kredyty, obniżamy swoje raty miesięczne nawet o 30%. Jednak to nie oznacza, że realnie zaoszczędzimy. Istnieje prawdopodobieństwo, że łącząc wszystkie swoje zobowiązania, pod koniec okresu kredytowania okaże się, że do banku oddaliśmy w sumie więcej niż, gdybyśmy spłacali kredyty osobno.

Zobrazujmy to na przykładzie pani Ani, która posiada jeden kredyt gotówkowy, jeden ratalny i jeden samochodowy. Ich raty wynoszą odpowiednio: 630 zł, 226 zł i 476 zł. Zatem w sumie pani Ania płaci 1332 zł co miesiąc. Dzięki konsolidacji jej miesięczna rata wynosi 1092 zł, czyli zaoszczędziła 240 zł. To spora kwota.

Czy to się opłaca?

Okres spłaty kredytu jest kluczowy

Teraz będzie spłacać kredyt przez najbliższe 4 lata, czyli 48 miesięcy. W ten sposób wydłużyła okres spłaty dwóch swoich zobowiązań — ratalnego zostało jej 20 rat do spłaty, a samochodowego 29 rat. Spłacając wszystkie te zobowiązania oddzielnie, w sumie oddałaby do banków kwotę 48 564 zł, a po konsolidacji, która wydłużyła okres spłaty jej zobowiązań, na koniec okresu kredytowania odda 52 416 zł. Dlatego, zanim zdecydujemy się na konsolidację zobowiązań finansowych, powinniśmy to dokładnie przeanalizować i przeliczyć, bo może się okazać, że konsolidacja znacznie obniżyła miesięczną ratę, ale sumarycznie oddaliśmy bankowi więcej. Inaczej sytuacja mogłaby wyglądać przy krótszym okresie spłaty kredytu konsolidacyjnego lub wyższym oprocentowaniu kredytów przed konsolidacją.

Zwróć uwagę na opłaty

Oprócz okresu spłaty zobowiązań istotne są też koszty związane z zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Pod uwagę powinniśmy wziąć opłaty związane takie jak: wysokość prowizji bankowej od przyznania kredytu konsolidacyjnego oraz koszty związane ze spłatą wcześniejszych zobowiązań przed terminem ich zapadalności, gdyż może zaistnieć konieczność uiszczenia karnej opłaty za wcześniejszą całościową spłatę kredytów i pożyczek w innych bankach. To również musimy wziąć pod uwagę w naszej analizie.

Ustal priorytety

Zanim zdecydujemy się na konsolidację najpierw powinniśmy zastanowić się, na czym nam zależy. Czy chcemy płacić niże raty miesięczne, które odciążą nasz domowy budżet i uratują nas przed spiralą zadłużenia, czy też zamianie drogich kredytów, na jeden tańszy, czyli taki, dzięki któremu na koniec okresu kredytowania oddamy mniej, niż gdybyśmy spłacali kredyty oddzielnie. Wówczas jednak musimy liczyć się z ograniczeniem okresu kredytowania.

 

2016.12.03 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]