Wiarygodność finansowa a zdolność kredytowa
Wiarygodność finansowa określana jest na podstawie naszej historii kredytowej — terminowości w spłacie kredytów, ale także tego, jak radziliśmy sobie z trudnościami przy tychże spłatach. Z kolei zdolność finansowa określana jest na podstawie konkretnych kryteriów, najczęściej liczbowych, takich jak: wysokość dochodów i forma zatrudnienia, suma pozostałych zobowiązań, a także liczba osób w gospodarstwie domowym. W sytuacji, gdy jeden bank odmówi udzielenia kredytu, możemy starać się o niego w innym banku lub też na innych warunkach.

- Co to jest wiarygodność finansowa i jakie czynniki ją określają?
- Czym jest zdolność kredytowa i jakie dane są brane pod uwagę podczas wyliczania jej?
- Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
- Jak łatwo i szybko uzyskać kredyt?
Wiarygodność finansowa i zdolność kredytowa – pojęcia, o których słyszał każdy, kto kiedykolwiek starał się o kredyt. Według przeprowadzonych niedawno przez Biuro Informacji Kredytowej badań mimo to, zaledwie co drugi z nas wie, co oznacza pierwsze z tych pojęć, zaś 17% badanych nigdy o nim nie słyszało. Jakie jest zatem znaczenie tych terminów? Warto je dobrze zrozumieć przed wkroczeniem w finansowe procedury.
Wiarygodność finansowa – „reputacja” o kredytobiorcy
Wiarygodność finansowa to pojęcie określające rzetelność, z jaką w przeszłości wywiązywaliśmy się z zobowiązań. To nie tylko terminowe spłacanie rat wszystkich dotychczasowych zobowiązań, ale też sposób, w jaki radziliśmy sobie z ewentualnymi trudnościami przy tychże spłatach. Banki patrzą przychylniej na klienta, który otwarcie komunikuje trudne sytuacje i wspólnie z bankiem szuka z nich wyjścia, niż tego, który stosuje uniki oraz taktykę chowania głowy w piasek.
Zdolność kredytowa według polskiego prawa
Zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, z jakim terminowo spłacimy zobowiązanie wraz z odsetkami. Polskie prawo definiuje zdolność kredytową w Ustawie Prawo Bankowe jako „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.
Czynniki wpływające na zdolność kredytową
Kryteria w oparciu, o które bank wylicza naszą zdolność kredytową to:
- Wysokość dochodów i majątek, jakim dysponujemy – podstawową informacją dla banku są w tej kategorii Twoje średnie miesięczne dochody i stałe miesięczne wydatki;
- Forma zatrudnienia – brak stałej umowy o pracę bywa przeszkodą, jednak część banków podchodzi do tego kryterium bardziej elastycznie.
- Inne zobowiązania – jeśli spłacasz inny kredyt, masz kartę kredytową, debet na koncie lub inne zobowiązania, np. alimenty wówczas Twoja zdolność kredytowa jest odpowiednio mniejsza;
- Liczba osób w gospodarstwie domowym – Utrzymanie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia jest kosztowne więc to obniży Twoją zdolność kredytową. W tej sytuacji najlepiej wystąpić o kredyt wspólnie z małżonkiem, ponieważ bank weźmie pod uwagę sumę Waszych dochodów.
Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej
Zdolność kredytową osoby starającej się o kredyt każdy bank ocenia według indywidualnych kryteriów. Jeśli bank uzna naszą zdolność kredytową za niewystarczającą, nie powinniśmy się poddawać.
Istnieją różne sposoby na podniesienie zdolności:
- wydłuż okres kredytowania, mniejsza rata może oznaczać wyższą zdolność;
- skonsoliduj inne zobowiązania, to także zmniejszy ratę, podnosząc Twoją zdolność kredytową;
- aplikuj o kredyt w innych bankach – bądź jednak ostrożny, gdyż możesz obniżyć scoring w BIK.
Jak łatwo uzyskać kredyt?
Procedury towarzyszące staraniu się o kredyt są skomplikowane i czasochłonne, a decyzja banku trudna do przewidzenia. Można ułatwić sobie zadanie, korzystając z usług firmy, która – jak Akredo.pl – gwarantuje nam oferty banków dostosowane do naszej indywidualnej sytuacji finansowej.