Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Wiarygodność finansowa a zdolność kredytowa

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 2 osób

Wiarygodność finansowa określana jest na podstawie naszej historii kredytowej — terminowości w spłacie kredytów, ale także tego, jak radziliśmy sobie z trudnościami przy tychże spłatach. Z kolei zdolność finansowa określana jest na podstawie konkretnych kryteriów, najczęściej liczbowych, takich jak: wysokość dochodów i forma zatrudnienia, suma pozostałych zobowiązań, a także liczba osób w gospodarstwie domowym. W sytuacji, gdy jeden bank odmówi udzielenia kredytu, możemy starać się o niego w innym banku lub też na innych warunkach.

 1. Co to jest wiarygodność finansowa i jakie czynniki ją określają?
 2. Czym jest zdolność kredytowa i jakie dane są brane pod uwagę podczas wyliczania jej?
 3. Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
 4. Jak łatwo i szybko uzyskać kredyt?

 

Wiarygodność finansowa i zdolność kredytowa – pojęcia, o których słyszał każdy, kto kiedykolwiek starał się o kredyt. Według przeprowadzonych niedawno przez Biuro Informacji Kredytowej badań mimo to, zaledwie co drugi z nas wie, co oznacza pierwsze z tych pojęć, zaś 17% badanych nigdy o nim nie słyszało. Jakie jest zatem znaczenie tych terminów? Warto je dobrze zrozumieć przed wkroczeniem w finansowe procedury.

 

Wiarygodność finansowa – „reputacja” o kredytobiorcy

Wiarygodność finansowa to pojęcie określające rzetelność, z jaką w przeszłości wywiązywaliśmy się z zobowiązań. To nie tylko terminowe spłacanie rat wszystkich dotychczasowych zobowiązań, ale też sposób, w jaki radziliśmy sobie z ewentualnymi trudnościami przy tychże spłatach. Banki patrzą przychylniej na klienta, który otwarcie komunikuje trudne sytuacje i wspólnie z bankiem szuka z nich wyjścia, niż tego, który stosuje uniki oraz taktykę chowania głowy w piasek.

 

Zdolność kredytowa według polskiego prawa

Zdolność kredytowa to prawdopodobieństwo, z jakim terminowo spłacimy zobowiązanie wraz z odsetkami. Polskie prawo definiuje zdolność kredytową w Ustawie Prawo Bankowe jako „zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

 

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Kryteria w oparciu, o które bank wylicza naszą zdolność kredytową to:

 • Wysokość dochodów i majątek, jakim dysponujemy – podstawową informacją dla banku są w tej kategorii Twoje średnie miesięczne dochody i stałe miesięczne wydatki;
 • Forma zatrudnienia – brak stałej umowy o pracę bywa przeszkodą, jednak część banków podchodzi do tego kryterium bardziej elastycznie.
 • Inne zobowiązania – jeśli spłacasz inny kredyt, masz kartę kredytową, debet na koncie lub inne zobowiązania, np. alimenty wówczas Twoja zdolność kredytowa jest odpowiednio mniejsza;
 • Liczba osób w gospodarstwie domowym – Utrzymanie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 18. roku życia jest kosztowne więc to obniży Twoją zdolność kredytową. W tej sytuacji najlepiej wystąpić o kredyt wspólnie z małżonkiem, ponieważ bank weźmie pod uwagę sumę Waszych dochodów.

 

Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Zdolność kredytową osoby starającej się o kredyt każdy bank ocenia według indywidualnych kryteriów. Jeśli bank uzna naszą zdolność kredytową za niewystarczającą, nie powinniśmy się poddawać.

Istnieją różne sposoby na podniesienie zdolności:

 • wydłuż okres kredytowania, mniejsza rata może oznaczać wyższą zdolność;
 • skonsoliduj inne zobowiązania, to także zmniejszy ratę, podnosząc Twoją zdolność kredytową;
 • aplikuj o kredyt w innych bankach –  bądź jednak ostrożny, gdyż możesz obniżyć scoring w BIK.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Jak łatwo uzyskać kredyt?

Procedury towarzyszące staraniu się o kredyt są skomplikowane i czasochłonne, a decyzja banku trudna do przewidzenia. Można ułatwić sobie zadanie, korzystając z usług firmy, która – jak Akredo.pl – gwarantuje nam oferty banków dostosowane do naszej indywidualnej sytuacji finansowej.

 Oblicz szacunkową kwotę Twojej raty
1000 zł 50000 zł
6 rat 72 raty
Szacunkowa kwota Twojej nowej raty
0.00 zł
* Przyjęto przeciętne oprocentowanie w wysokości %. Ostateczne oprocentowanie może być niższe lub wyższe w zależności od indywidualnej oceny banku.

2016.04.20 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]