Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak przygotować się do konsolidacji kredytu: 5 skutecznych rad

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,75 / 4 osób

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, zanim zdecydujemy się na konsolidację kredytów, jest sprawdzenie opłacalności tego zabiegu, ponieważ niższa rata wcale nie musi oznaczać, że kredyt będzie tańszy. Chcąc uzyskać pożyczkę bez problemu i na korzystnych warunkach powinniśmy zadbać o swoją zdolność kredytową — to ona jest kluczowa dla banku. Istotne jest też określenie, na jakich korzyściach nam zależy — niższej racie, tańszym kredycie czy krótszym okresie kredytowania. Pomoże nam to w poszukiwaniu konkretnych ofert. Chcąc przyspieszyć uzyskanie zobowiązania, powinniśmy wcześniej zgromadzić wymagane dokumenty i o ile to możliwe szukać banku, który udzieli kredytu konsolidacyjnego on-line.

  1. Jak sprawdzić opłacalność konsolidacji kredytów?
  2. W jaki sposób poprawić zdolność kredytową?
  3. Jakie dokumenty należy przygotować do konsolidacji?
  4. Czym kierować się wybierając kredyt konsolidacyjny dopasowany do indywidualnych potrzeb?
  5. Jak przyspieszyć proces konsolidacji kredytów?

Po co nam konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny pozwala konsumentowi uzyskać wygodę, zaoszczędzić pieniądze i czas. Połączenie swoich kilku zobowiązań w jedno to również doskonały sposób na poprawę swojej zdolności kredytowej. Jest to przydatne szczególnie w przypadku osób, które w niedalekiej przyszłości zamierzają starać się o kolejny, większy kredyt, na przykład hipoteczny, gdyż wtedy podczas badania zdolności kredytowej pod uwagę będzie brana już niższa rata. Konsolidując kredyty, możemy dostosować je do swoich obecnych potrzeb i możliwości finansowych. Odpowiednio dobrany kredyt konsolidacyjny daje szansę zaoszczędzenia sporych sumy pieniędzy, a comiesięczne raty są łatwiejsze w spłacie i zmniejsza się ryzyko wpadnięcia w pętlę zadłużenia. Czym jest pętla zadłużenia? Otóż to nic innego jak kłopoty finansowe spowodowane zaciąganiem kolejnych pożyczek, najczęściej na spłatę zobowiązań kredytowych, których nie dajemy rady samodzielnie regulować w terminie. Pętla zadłużenia najczęściej prowadzi do upadłości konsumenckiej. Dlatego, jeśli obawiamy się, że nasza sytuacja finansowa w przyszłości może nie pozwolić na spłatę zadłużenia, powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób możemy uniknąć tego problemu. Jeśli mamy dobrą historię kredytową to możemy starać się o konsolidację swoich kredytów. Jednak zanim do niej przystąpimy, powinniśmy odpowiednio się przygotować. W ten sposób zagwarantujemy sobie otrzymanie najtańszego kredytu konsolidacyjnego.

Sprawdź, czy konsolidacja będzie dla ciebie opłacalna

Oczywiste jest to, że konsolidacja kredytów to spore udogodnienie. Jednakże, zanim do niej przystąpimy i przeniesiemy wszystkie kredyty do jednego banku, powinniśmy sprawdzić, czy na pewno ona nam się opłaci! Wysokość rat przed i po konsolidacji łatwo jest porównać i ocenić, czy zabieg przyniesie nam oszczędności w postaci niższych kosztów. Jednak bywa tak, że niższa rata niekoniecznie musi oznaczać tańsze zobowiązanie. Ta kwestia będzie dotyczyła w szczególności tych, którym zależy na tym, aby na koniec okresu kredytowania oddać do banku jak najmniej. Czasami łącząc swoje wszystkie długi, wydłużamy okres spłaty niektórych z nich. W związku z tym po zsumowaniu wszystkich rat, które będziemy regulować w banku przez wyznaczony okres kredytowania może okazać się, że finalnie zapłacimy więcej, niż jakbyśmy spłacali zobowiązania oddzielnie. Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego warto przeanalizować wszystkie koszty, które będą z tym związane. Wysokość prowizji bankowej od przyznania kredytu konsolidacyjnego oraz koszty związane ze spłatą wcześniejszych zobowiązań przed terminem ich zapadalności mogą okazać się na tyle wysokie, że konsolidacja nie będzie nam się opłacała.

Zadbaj o swoją zdolność kredytową

Osoby, które kiedykolwiek starały się o kredyt doskonale wiedzą, że kluczowa w całym tym procesie jest zdolność kredytowa, czyli możliwość spłaty przez kredytobiorcę swoich zobowiązań wraz z odsetkami w określonym w umowie terminie. Bank ocenia ją na podstawie wysokości naszych dochodów netto, wydatków stałych, ale także pod uwagę bierze naszą historię kredytową, do której ma wgląd za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej (BIK). Należy pamiętać, że kredyt konsolidacyjny, tak jak i każdy inny, otrzymają osoby posiadające zdolność kredytową i nieskazitelną historię kredytową. Tylko tacy konsumenci są wiarygodni w oczach banku. Na szczęście na swoją zdolność kredytową mamy wpływ. Jeśli zamierzamy starać się o konsolidację swoich kredytów, powinniśmy zrobić wszystko, aby ją poprawić. Można to zrobić na kilka sposobów. Zapewne przynajmniej część z nich jest w zasięgu wielu z nas. Po pierwsze możemy zrezygnować z kart kredytowych lub limitów na koncie ROR, szczególnie jeśli z nich nie korzystamy. Otóż podczas badania zdolności kredytowej przyznany ci limit będzie wzięty pod uwagę. W przypadku, gdy wkrótce skończysz spłacać jakiś niewielki kredyt i zostało ci dosłownie kilka ostatnich rat, to postaraj się go spłacić w całości. Niezwykle ważną kwestią jest dbanie o swoją pozytywną historię kredytową w BIK, o której wspomnieliśmy już wcześniej. W przypadku, gdy obawiasz się, że twoja zdolność kredytowa nie będzie wystarczająca dla banku, spróbuj zmienić parametry kredytowania, na przykład wydłuż okres, na jaki chcesz rozłożyć raty lub włącz w zobowiązanie współspadkobiercę. Bardziej ryzykowną, lecz również skuteczną formą starania się o kredyt w przypadku, gdy już jeden bank nam go odmówił, jest wnioskowanie do innych banków, ponieważ każdy z nich ma indywidualne zasady udzielania pożyczek klientom. Dlaczego ta metoda jest ryzykowna? Ponieważ bank może nabrać podejrzeń, co od naszych intencji. Wysyłając wnioski do kilku banków w krótkim odstępie czasu, możemy negatywnie wpłynąć na naszą ocenę punktową w BIK, a co za tym idzie popsuć swoją zdolność kredytową.

lub
Wypełnij wniosek

Przygotuj wszystkie niezbędne do konsolidacji dokumenty

Dokumenty, których wymaga bank, powinniśmy przygotować odpowiednio wcześniej. W ten sposób przyspieszymy proces uzyskania kredytu konsolidacyjnego. Dokumentami niezbędnymi są najczęściej:

  • dowód osobisty,
  • udokumentowana informacja o dochodach, z uwzględnieniem jej źródła,
  • umowy kredytowe.

Oczywiście niektóre banki mogą wymagać bardziej szczegółowych informacji na temat zobowiązań, które chcemy połączyć. W niektórych przypadkach wymagany będzie na przykład harmonogram spłat lub zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu. Bywa też, że będziemy musieli przedstawić dwa ostatnie dowody spłaty rat kredytów, które chcemy skonsolidować.

Znajdź najatrakcyjniejszy dla siebie kredyt konsolidacyjny

Najatrakcyjniejszy kredyt konsolidacyjny to oczywiście pojęcie względne, ponieważ każdy konsument ma indywidualnie potrzeby i oczekiwania względem ofert. Jednym zależy na tym, aby kredyt był tani, aby finalnie oddać do banku kwotę możliwie jak najniższą. Takie osoby powinny podczas poszukiwania pożyczki kierować się współczynnikiem RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopa oprocentowania. Przedstawia ona oprocentowanie nominalne kredytu powiększone o wszelkie koszty dodatkowe związane z otrzymaniem zadłużenia i uwzględnia też zmianę wartości pieniądza w czasie. Zarazem jest jedynym wymiernym wskaźnikiem pozwalającym porównać oferty kredytów konsolidacyjnych z różnych banków i wybraniu najtańszego. Z kolei, jeśli zależy nam na niższej racie, swobodzie finansowej lub uniknięciu tarapatów finansowych powinniśmy kierować się wysokością miesięcznej raty. Są także osoby, które konsolidując kredyty, chcą skrócić okres ich spłaty. Im radzilibyśmy sugerować się nie tylko samym czasem kredytowania, ale też RRSO i wysokością raty, aby nie przekroczyli swoich możliwości finansowych.

Sprawdź, czy istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu on-line

Kredyt konsolidacyjny on-line to z pewnością o wiele wygodniejsza forma zaciągania pożyczki od tradycyjnego odwiedzania placówek bankowych. Prawidłowo wypełniony wniosek i zgromadzenie niezbędnych dokumentów gwarantuje nam dodatkowo skrócenie procesu otrzymania kredytu do minimum. Niektóre banki są w stanie wypłacić pieniądze nawet w ciągu jednego dnia od wpłynięcia wniosku. Dlatego, jeśli szukasz idealnej propozycji dla siebie to warto sprawdzić, czy banki, których oferty rozważasz, dają możliwość zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego on-line. Na polskim rynku na szczęście wiele instytucji taką usługę posiada. Co więcej – istnieją serwisy, które dodatkowo pozwolą ci znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny. Porównują oferty z wielu banków i na podstawie twojej zdolności i historii kredytowej przedstawią ci spersonalizowane propozycje kredytów konsolidacyjnych.

Sprawdź ile zaoszczędzisz konsolidując swoje raty

Za pomocą szybkiego kalkulatora samodzielnie i „od ręki” sprawdzisz, ile jesteś w stanie zaoszczędzić konsolidując wszystkie swoje zobowiązania. Wystarczy wrzucić w szablon twarde dane – sumę zobowiązań, liczbę rat i ich łączną sumę. Następnie za pomocą suwaków dowolnie sprawdzaj parametry poszczególnych wariantów. Wybierz najbardziej optymalny dla siebie. Szybko, przy kawie, bez wychodzenia z domu.lub
Wypełnij wniosek

2016.12.04 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]