Jak wygląda praca pośrednika kredytowego?
Pośrednicy kredytowi są ekspertami finansowymi, pomagającymi dopasować oferty dofinansowań z różnych banków i firm do oczekiwań i możliwości klienta. Dużą częścią ich pracy jest doradztwo, ponadto pośredniczą jednak również w zawieraniu umów. Pośrednicy często współpracują z konkretnymi bankami i pożyczkodawcami, dobierając nie tylko oferty do klientów, ale również poszukujących dofinansowania do pożyczkodawców.
Jest to forma zatrudnienia, w której wynagrodzenie pośrednika jest często procentową wartością umowy kredytowej, jaką klient podpisał we współpracy z pośrednikiem. Rozsądny pośrednik udostępnia swoim klientom szeroki wachlarz ofert, tak, aby mieć pewność, że zawsze znajdzie dla niego najlepszą okazję. Jak w wielu przedsiębiorstwach, zarobki wahają się zależnie od ilości obsłużonych klientów w danym miesiącu, możliwe jest jednak zarobienie nawet ponad dziesięciu tysięcy złotych w miesiącu, przez co jest to zawód atrakcyjny i lukratywny.
Kto może zostać pośrednikiem kredytowym?
Jeżeli interesujesz się pośrednictwem kredytowym, ucieszy cię fakt, że każdy może sprawdzić się w tym zawodzie. Pomaganie klientom w znalezieniu ofert kredytowych i zawarciu umów nie wymaga specjalnych pozwoleń w kwestii kredytów gotówkowych i pożyczek.
Jedyne ograniczenie staje na drodze kredytów hipotecznych. W tym celu należy uzyskać specjalne zezwolenie. Magistrzy wyższych studiów ekonomicznych lub prawniczych mogą starać się o nie od ręki. Pozostałe osoby będą musiały zdać specjalny egzamin organizowany przez KNF.
Wymagania formalne aby zostać pośrednikiem kredytowym
Oczekiwania względem kompetencji pośrednika kredytowego są niewielkie. Chcąc założyć działalność, wystarczy:
- Wykształcenie średnie.
- Niekaralność.
- Pełna zdolność do czynności prawnych.
Wraz z utworzeniem firmy konieczna jest również jej rejestracja w KNF. Pośrednicy chcący zajmować się kredytami hipotecznymi, w tym obsługą już istniejących umów na kredyty hipoteczne, muszą uzyskać licencję pośrednika kredytowego. Z tego obowiązku zwolnieni są agenci pracujący dla pośredników posiadających tego typu uprawnienia. W ich wypadku wystarczy wniosek do Rejestru Pośredników Kredytowych.
Czym jest licencja pośrednika kredytowego?
Zezwolenie na działalność w zakresie pośrednictwa kredytowego nazywany również licencją pośrednictwa kredytów hipotecznych jest dokumentem upoważniającym do pośrednictwa w transakcjach kredytów na mieszkanie. Ten dodatkowy test kompetencji jest niezbędny z uwagi na ogromne kwoty i wieloletni charakter zobowiązań hipotecznych.
Zdobycie licencji nie jest nader kłopotliwe. Wystarczy złożyć podanie o jej udzielenie do Komisji Nadzoru Finansowego, która wydaje pozwolenia na pośrednictwo hipoteczne. Sprawę można załatwić w urzędzie, listownie, lub elektronicznie na stronie KNF.
Wniosek o udzielenie licencji można złożyć w dowolnym momencie po ukończeniu wyższych studiów ekonomicznych bądź prawniczych lub w ciągu dwóch lat od ukończenia egzaminu na pośrednika kredytu hipotecznego.
Licencji nie wymagają agenci pracujących dla firm pośredniczących. To przedsiębiorstwo bierze za nich odpowiedzialność na podstawie posiadanego pozwolenia. Jednocześnie, firmy które nie zajmują się pośrednictwem kredytów hipotecznych, nie potrzebują tej specjalnej licencji.
Jak wygląda egzamin na pośrednika kredytowego?
KNF obwieszcza na swojej stronie daty odbywania kolejnych egzaminów. Mają one miejsce od dwóch do pięciu razy w roku. Zainteresowani muszą złożyć wniosek o przystąpienie do biura KNF. Jest to możliwe osobiście oraz pocztą, w tym elektroniczną. Przystąpienie wiąże się z opłatą ok. 600 zł.
Ogłaszając datę egzaminu, KNF obwieszcza również zagadnienia, jakie będą się na nim znajdować. W internecie można również znaleźć przykładowe pytania z poprzednich lat, w tym na stronie KNF. Test zwykle posiada 50 pytań jednokrotnego wyboru A, B, C, z których należy odpowiedzieć poprawnie na 35. Czas egzaminu to 110 minut.
Test we Wrześniu 2022 roku zawierał pytania z zakresu:
- kredytów hipotecznych oraz usług dodatkowych oferowanych zwykle wraz z tymi kredytami;
- przepisów związanych z umowami o kredyt zawieranymi z konsumentami, w szczególności przepisów z zakresu ochrony konsumentów i przepisów ustawy;
- zawierania umów sprzedaży nieruchomości;
- wyceny zabezpieczeń wierzytelności;
- organizacji i funkcjonowania ksiąg wieczystych;
- funkcjonowania rynku państwa członkowskiego, w którym pośrednik kredytu hipotecznego świadczy usługi związane z kredytem hipotecznym;
- standardów etyki biznesu;
- procesu oceny zdolności kredytowej konsumenta;
- zagadnień finansowych i ekonomicznych.
Jak zostać pośrednikiem kredytowym - krok po kroku
Pracy pośrednika kredytowego można podjąć się na dwa sposoby: jako agent istniejącej firmy lub jako przedsiębiorca zakładający swoją własną działalność. Oferty pracy dla agentów pośredniczących można znaleźć w internecie. Zaskakująco, założenie działalności również nie jest wymagającym procesem.
Aby rozpocząć pracę jako pośrednik kredytowy:
- Złóż wniosek CEIDG-1 celem zarejestrowania działalności gospodarczej.
- Wyślij wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o wpisanie do rejestru pośredników kredytowych. Dołącz do wniosku świadectwo o niekaralności oraz zaświadczenie o wpisie do CEIDG.
- Zawrzyj umowę z wybranymi bankami, pożyczkodawcami oraz brokerami, zależnie od instrumentów finansowych, które chcesz zaoferować klientom.
Jak założyć własne biuro pośrednictwa kredytowego?
Opisany powyżej proces wystarczy, aby zostać oficjalnie pośrednikiem kredytowym. Praca ta nie wymaga wynajmowania drogiego biura. Jest to jak najbardziej możliwe, zwłaszcza jeśli zamierzasz zatrudnić agentów do pomocy w obsłudze klientów. Adres swojej placówki należy zaznaczyć przy rejestracji działalności. Wielu pośredników, przynajmniej na początku, decyduje się na wskazanie jednego z pomieszczeń we własnym domu. Wpływa to na sposób obliczania opłat za eksploatację pomieszczenia, umożliwia jednak tańsze prowadzenie działalności.
Pośrednik a umowa agencyjna z bankiem
Pośrednicy mogą zawierać tzw. umowy agencyjne z bankami. Pozwala im to na prowadzenie działalności w imieniu banku, oferując jego produkty w zamian za prowizję oraz często dodatkowe wynagrodzenie zależne od kwoty aktywowanego kredytu.
Pośrednik może podpisać umowę agencyjną z dowolną liczbą banków. Jest to zależne od jego decyzji i możliwości oraz od warunków, jakie banki są skłonne zaoferować. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, ile umów agencyjnych może podpisać pośrednik. Może on współpracować z kilkoma lub nawet kilkudziesięcioma bankami jednocześnie i oferować swoim klientom produkty finansowe z różnych instytucji. Ważne, aby pośrednik pamiętał o tym, by dobrze zapoznać się z warunkami umowy i ofertami produktów finansowych poszczególnych banków, aby móc doradzić swoim klientom najlepsze rozwiązanie dla ich potrzeb.
Umowa agencyjna z bankiem jest zazwyczaj zawierana na określony czas i może być rozwiązana zarówno przez pośrednika, jak i przez bank w przypadku nieprawidłowego wykonywania obowiązków lub naruszenia warunków umowy.
Jak zostać pośrednikiem kredytowym - podsumowanie
Pośrednikiem kredytowym może zostać każdy, kto czuje się na siłach we wspieraniu kredytobiorców. Praca ta wymaga dużo wiedzy i zdolności, jednocześnie potrafi również być bardzo dochodowa. Komplikacje pojawiają się, gdy chcemy pracować na rynku kredytów hipotecznych. W takim wypadku swoją wiedzę musimy udowodnić przed Komisją Nadzoru Finansowego, zdając specjalny egzamin lub posiadając odpowiedni dyplom.
Komentarze