Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej i ich rola w określaniu prawnego statusu nieruchomości
Wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej to dokumenty zawierające kluczowe informacje dotyczące nieruchomości, takie jak dane właściciela, adres nieruchomości czy opis jej użytku. Są one tworzone na podstawie danych z ewidencji gruntów i budynków, prowadzonej przez odpowiednie organy administracyjne. Te dokumenty są niezbędne przy ocenie stanu prawnego nieruchomości, a ich uzyskanie może być konieczne w różnych sytuacjach, takich jak zakładanie księgi wieczystej czy zawieranie umów notarialnych. Wypis i wyrys można uzyskać w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, a koszt ich wydania wynosi około 140-150 złotych. W skrócie, są to ważne dokumenty, które pozwalają na dokładne zrozumienie stanu prawnego nieruchomości i mogą być wymagane w wielu sytuacjach prawnych.
Sylwia Przyboś, 25.11.2022 r
Czym jest Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej?
Wypis z rejestru gruntów oraz wyrys z mapy ewidencyjnej, to dokumenty, które zawierają dane określające nieruchomość - działkę lub zabudowania. Dokumenty tworzone są na podstawie danych zebranych w ewidencji gruntów i budynków, który jest rejestrem publicznym, prowadzonym przez starostę lub prezydenta miasta. Jest to dokument niezbędny przy ocenie stanu prawnego nieruchomości.
Jakie informacje zawiera wypis z rejestru gruntów?
Wypis z rejestru gruntów zawiera takie informacje jak:
Dane właściciela nieruchomości, lub dane osoby, która zarządza nieruchomością - imię, nazwisko, adres,
Dane adresowe nieruchomości,
Dane nieruchomości - numer działki ze wskazaniem numeru arkusza mapy, na której jest położona nieruchomość, adres położenia nieruchomości, opis użytku (np.tereny mieszkalne, grunty orne), powierzchnię użytku oraz numer księgi wieczystej lub oznaczenie dokumentu prowadzonego dla danej nieruchomości,
Wypis z rejestru gruntów jest także opatrzony klauzulą - Dokument niniejszy jest przeznaczony do dokonywania wpisu w księdze wieczystej.
Wypis z rejestru gruntów jest dokumentem, który przede wszystkim opisuje nieruchomość per se.
Kiedy potrzebny jest Wypis z rejestru gruntów?
Wypis z rejestru gruntów potrzebny jest przy czynnościach prawnych, takich jak:
Zakładanie księgi wieczystej,
zawieranie umów w formie aktów notarialnych dotyczących przeniesienia prawa własności nieruchomości,
postępowania sądowe dotyczące spraw spadkowych.
Wypis z rejestru gruntów jest standardowym dokumentem wydawanym w formie papierowej.
Kto może ubiegać się o wydanie wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej?
O wydanie wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej mogą się ubiegać:
Właściciel nieruchomości, lub inne podmioty mające we władzy grunty lub budynki, których dotyczyć ma odpis,
Organy administracji publicznej, lub inne podmioty działające z ramienia organów administracji publicznej,
Operatorzy sieci telekomunikacyjnych,
Operatorzy systemów przesyłowych, systemów dystrybucyjnych oraz systemów połączonych,
Inne podmioty posiadające interes prawny w dostępie do danych z wypis z ewidencji gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej.
Nie każdy, kto uda się Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej, będzie mógł dokument uzyskać. Są pewne wytyczne, które mówią o tym, kto może starać się o niniejsze dokumenty. Reguluje to Art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r.
Warto nadmienić, że Inne podmioty posiadające interes prawny to nie każdy, kto po prostu ma potrzebę uzyskać wypis z rejestru gruntów, ale przed podmiot posiadający interes prawny należy rozumieć jako osobę lub instytucję której prawo jest wpisane do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, dla której udostępniany jest wypis z rejestru gruntów. Takim podmiotem może być przykładowo bank, który udzielił kredytu na zakup nieruchomości i widnieje w Dziale 4 ksiąg wieczystych.
Co należy zrobić aby uzyskać wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej?
Aby móc uzyskać wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej należy złożyć wniosek o wydanie wspomnianych dokumentów w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, w aglomeracji którego położona jest nieruchomość.
Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z portalu informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej poprzez ich stronę internetową. Drugim sposobem jest rezerwacja telefoniczna w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Dokumentacja potrzebna do uzyskania Wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej
Aby móc uzyskać Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej nie potrzeba przygotowywać żadnej obszernej dokumentacji, wystarczy wniosek o wydanie wypisu lub wyrysu z operatu ewidencyjnego i dokument potwierdzający tożsamość wnioskującego. Nie ma potrzeby przedkładać aktu własności nieruchomości, ani nic innego, albowiem wszystkie informacje przed wydaniem wniosku zostaną zweryfikowane przez odpowiednie organy z treścią księgi wieczystej.
Ile kosztuje Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej?
Wypis z rejestry gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej kosztyje ok. 140 - 150 zł. Idą po wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej warto pamiętać o tym, że tych dokumentów nikt nie wyda nam nieodpłatnie. Nie są to jednak wielkie koszty. Za wniosek uzyskany drogą elektroniczną trzeba będzie zapłacić około 140 złotych, natomiast za papierową wersję dokumentów trzeba uiścić opłatę w wysokości około 150 złotych.
Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej - podsumowania
Wypis z rejestru gruntów i wyrys z mapy ewidencyjnej to jedne z kilku dokumentów, które pozwolą choć po części sprawdzić stan prawny nieruchomości. Nieczęsto konieczne jest uzyskanie wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej, gdyż dokumenty te przydają się tak naprawdę w niewielu konkretnych sytuacjach. Warto jednak mieć na uwadze kto może ubiegać się o otrzymanie tych dokumentów, oraz w jaki sposób można je uzyskać. Warto także pamiętać o tym, że o wypis i wyrys wnioskować mogą nie tylko osoby, które wpisane do księgi wieczystej danej nieruchomości, ale także inne organy działające np. z ramienia organów administracji publicznej. Dobrze również pamiętać, że jest to dokument, za który niestety trzeba będzie zapłacić.
Często zadawane pytania
Ile się czeka na wydanie dokumentu?
Na wydanie wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej nie trzeba będzie czekać dłużej niż 14 dni.
Jak długo ważny jest wypis z ewidencji gruntów?
Wypis z ewidencji gruntów jest dokumentem, który jest ważny przez 3 miesiące od daty wystawienia.
Komentarze
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Komentarze