Czym jest MPZP - niezbędne informacje

Czym jest MPZP - niezbędne informacje

MPZP to dokument, który określa warunki zabudowy na terenie danego miasta lub gminy. Opisuje on jakie przeznaczenie mają grunty, jak wysokie mogą być zabudowania, jakie budynki mogą powstać w sąsiedztwie, a nawet którędy przebiegać będzie droga dojazdowa do posesji. Dowiedz się wszystkiego co jest Ci potrzebne na temat MPZP i czytaj dalej.

Sylwia Przyboś
Sylwia Przyboś, 25.11.2022 r

Czym jest Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jest uchwalany przez radę gminy lub radę miasta w celu uregulowania sposobu zagospodarowania i wykorzystania terenów znajdujących się w danej gminie. MPZP jest aktem prawa miejscowego i nie obowiązuje poza granicami danej gminy. MPZP determinuje możliwe sposoby zabudowania terenów i wykorzystania ich przez właścicieli.

Z czego składa się Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania przestrzennego zwyczajowo nazywa się dokumentem. Nie jest to jednak dokument taki, jak rozumie się np. umowę kupna/sprzedaży czy wniosek. MPZP jest dokumentem w formie uchwały i składa się z dwóch części:

  • Część tekstowa (uchwała) - część dokumentu, która jest spisana. Część tekstowa, w której opisany i rozpisany jest plan zagospodarowania przestrzeni. Wyraża on słownie ustalenia rady gminy lub rady miasta,
  • Część graficzna (załącznik do uchwały) - część dokumentu, która przedstawiona jest w formie graficznej, a dokładniej jest to mapa. Mapa, która pokazuje w jaki sposób zagospodarowane mogą być grunty, a także w legendzie uwzględnione są m.in. dopuszczalna wysokość budynków, czy potencjalne sąsiedztwo innych zabudowań.

Czego można dowiedzieć się z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego to dokument, który posiada formę uchwały. Forma dokumentu nie jest specjalnie istotna z punktu widzenia zwykłego obywatela. Dla niego najważniejsza jest treść MPZP, ponieważ to z niej wynika, w jaki sposób dany teren może zostać zagospodarowany. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego zawiera informacje takie jak:

  • Co można wybudować w danym miejscu,
  • Jak wysokie mogą być zabudowania,
  • Gdzie będzie droga dojazdowa do nieruchomości,
  • Jakie inne budynki mogą powstać dokoła nieruchomości.

Jak uzyskać wypis z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Aby uzyskać Wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie trzeba się zbytnio wysilać, odwiedzać różnych urzędów, czy dostarczać tony dokumentów. Wystarczy udać się z dowodem osobistym do urzędu miasta lub gminy. Tam można uzyskać wypis i wyrys po przedłożeniu dokumentu osobistego. Czasem urzędnicy wymagać mogą dostarczenia także aktu własności nieruchomości, której dotyczyć ma wydany wypis i wyrys, aby móc go otrzymać.

Ile kosztuje wypis z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Choć uzyskanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie jest trudne, a urzędnicy nie stawiają dodatkowych wymagań petentowi, to warto pamiętać, że uzyskanie tego dokumentu wiążę się z kosztami. Jest to opłata rzędu od 30 do nawet 200 złotych.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - podsumowanie

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego to niezwykle istotny dokument, który jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. W niniejszym dokumencie uwzględnione są wszystkie niezbędne informacje związane z gruntami oraz budynkami w ujęciu ich w przestrzeni miejskiej. Z MPZP można dowiedzieć się m.in. o dopuszczalnej wysokości budynku, przeznaczeniu gruntów, czy położeniu drogi dojazdowej do posesji. Dokument ten jest jednym z najważniejszych dokumentów określających stan prawny nieruchomości, do czego często jest niezbędny.

 

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5