Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 3 osób

Zdolność kredytowa przedstawia możliwości finansowe kredytobiorcy do spłaty kolejnego zobowiązania w terminie. Jest ona warunkiem potrzebnym do uzyskania kredytu. Wpływ na zdolność kredytową ma nasza historia kredytowa, rzetelność, z jaką spłacaliśmy długi w przeszłości oraz obecna sytuacja finansowa, czyli wysokość dochodów i stałych wydatków. Jeśli aktualnie posiadamy w bankach inne zobowiązania finansowe, to mogą one negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową. Chcąc ją poprawić, powinniśmy te długi skonsolidować albo po prostu spłacić.

  1. Czym jest zdolność kredytowa?
  2. Gdzie sprawdzić historię kredytową?
  3. Jakie parametry są brane pod uwagę podczas badania zdolności kredytowej?
  4. Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to nasza rzetelność

Zdolność kredytowa według polskiego prawa bankowego jest warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu przez konsumenta. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku definiuje zdolność kredytową następująco: „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”. Kiedy szukamy kredytu, bank wymaga szeregu dokumentów, które potwierdzą nasze dochody, a następnie wysyła zapytanie do Biura Informacji Kredytowej.

lub
Wypełnij wniosek

Historia kredytowa w BIK

BIK gromadzi informacje na temat wszystkich zaciąganych przez Polaków zobowiązań, terminowości ich spłat, częstotliwość zadłużania, a także przekraczania limitów kredytowych. Każdy konsument w BIK jest oceniany za pomocą punktów. Takie właśnie informacje są przekazywane do banku, kiedy klient stara się o kredyt. Teoretycznie każdy może samodzielnie wysłać do BIK zapytanie i poprosić o raport dotyczący jego osoby. Raz na sześć miesięcy raport otrzymamy bezpłatnie. Ostrzegamy jednak, że jeśli w krótkim czasie wpłynie kilka zapytań do BIK, bank może nabrać podejrzeń co do naszych intencji. Wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że kredytu nie otrzymamy wcale. Czytaj więcej: Jestem w BIK! Czy mam się bać?

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Bank na podstawie uzyskanych z BIK informacji oraz sytuacji finansowej klienta weryfikuje, czy będzie on w stanie terminowo spłacać raty. Podczas badania zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę także miesięczne wydatki klienta. Sprawdza, jaka kwota co miesiąc zostaje potencjalnemu kredytobiorcy po dokonaniu stałych opłat. Od dochodów odejmowane są wydatki na prąd, gaz, telefon, paliwo i jedzenie. Kwota, która zostanie powinna przewyższać miesięczną ratę kredytu. Istotną kwestią są również pozostałe zobowiązania finansowe klienta, takie jak karta kredytowa, debet na koncie czy inne kredyty.lub
Wypełnij wniosek

Sposoby na poprawienie zdolności kredytowej

Jeśli bank nie przyznał nam kredytu to jeszcze nic straconego. Po pierwsze możemy ubiegać się o gotówkę gdzie indziej, ponieważ banki mają różne warunki udzielania kredytów. Poza tym spróbujmy zmienić parametry kredytu, np. wydłużyć okres kredytowania, dzięki czemu rata się zmniejszy, a nasza zdolność wzrośnie. Można także przystąpić do kredytu z małżonkiem lub innym członkiem rodziny. Wówczas dochody będą wyższe i łatwiej jest uzyskać zobowiązanie. Jeśli to możliwe to zlikwiduj wszelkie karty kredytowe, debety na koncie i spłać pozostałe kredyty. W przypadku, gdy nie jesteś w stanie tego zrobić, ewentualnie postaraj się je skonsolidować. W ten sposób obniżysz wysokość swoich miesięcznych zobowiązań nawet o 30%, przez co twoja zdolność kredytowa będzie większa i szybciej otrzymasz nowy kredyt. Czytaj więcej: Opanuj swój budżet KROK PO KROKU

2016.12.10 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]