Czym jest poduszka finansowa?
Najprościej mówiąc, poduszka finansowa (inaczej fundusz awaryjny), są to pieniądze odłożone na tzw. czarną godzinę. Zgromadzone środki mają zabezpieczyć naszą płynność finansową i zapewnić przetrwanie na wypadek sytuacji, w której zostaniemy pozbawieni regularnych dochodów. Mowa tu zarówno o niespodziewanej utracie pracy, jak i również nagłym zachorowaniu. Scenariuszy, w których niezbędne okaże się posiadanie funduszu awaryjnego, można wymieniać w nieskończoność. Dzięki odpowiedniej ilości zaoszczędzonych pieniędzy nie będziemy musieli w podobnych sytuacjach zastanawiać się, jak wyjść z długów.
Ile powinien wynosić fundusz awaryjny?
Wiedząc już, czym jest poduszka finansowa, warto zastanowić się, ile powinien wynosić fundusz awaryjny. Naturalnie taka kwota zależna jest od wielu czynników, przede wszystkim, jak wysokie są nasze miesięczne dochody i wydatki. Eksperci finansowi jednak radzą, by w poduszce zgromadzić co najmniej 3, 6 lub nawet 12-krotność miesięcznych kosztów utrzymania gospodarstwa domowego.
Gdzie trzymać oszczędności: lokata, konto oszczędnościowe, czy zwykła skarbonka?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od osobistych preferencji domowników. Zdarza się, że niektórzy (przede wszystkim osoby starsze), nie mają zaufania do instytucji finansowych. Dlatego też oszczędności wolą chomikować w domowym zaciszu. Eksperci finansowi radzą jednak, by zebraną sumę wpłacić na konto oszczędnościowe lub lokatę.
Jak oszczędzają Polacy?
Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec Finansów” przeprowadzonym przez Fundację Kronenberga przy banku Citi Handlowy i Fundacji THINK!, 47 proc. Polaków w 2017 r. oszczędzało sporadycznie. Niestety nawyk regularnego oszczędzania utrwala się w Polsce powoli – jedynie 16 proc. deklaruje, że cyklicznie odkłada określoną sumę pieniędzy, czyli jedynie o 9 proc. więcej niż w 2012 r. Na co zatem oszczędzamy?
Wydawać by się mogło, że to emerytura dla Polaków jest głównym celem „chomikowania gotówki”. Jak wynika jednak z raportu, jedynie 8 proc. respondentów w 2017 r. zadeklarowało, że oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze. Co więcej, w porównaniu z rokiem 2015 nastąpił znaczny spadek – mianowicie o 13 punktów procentowych. Powodów takiego zjawiska możemy doszukiwać się m.in. w braku odpowiedniej świadomości finansowej Polaków. Z międzynarodowego testu kompetencji finansowych wynika, że co drugiemu Polakowi brakuje wiedzy finansowej.
Poduszka finansowa — podsumowanie
Poduszka finansowa jest odpowiedzialnością każdej dorosłej osoby. Nie wszyscy mamy możliwość nagromadzenia wystarczających oszczędności, warto jednak zawsze spróbować. W tym artykule wytłumaczyliśmy, na czym polega fundusz awaryjny, ile powinny wynosić nasze oszczędności oraz gdzie można ulokować zgromadzone środki. Na sam koniec mamy dla was też cztery wskazówki, jak zacząć oszczędzać:
- Zacznij od razu nawet od minimalnych kwot – nie czekaj na początek nowego tygodnia, miesiąca, czy roku. Pamiętaj, że im szybciej, tym lepiej.
- Uporządkuj swój budżet domowy – przede wszystkim kontroluj swoje przychody i wydatki. Dzięki temu będziesz wiedział, jaką kwotę będziesz mógł miesięcznie zaoszczędzić, bez zbędnych wyrzeczeń.
- Zadbaj o regularność – odkładaj określoną kwotę na początku każdego miesiąca.
- Korzystaj ze zniżek i promocji – sklepy co jakiś czas oferują atrakcyjne rabaty, dzięki którym za zakupy zapłacisz mniej, niż zakładałeś. Za zaoszczędzoną kwotę będziesz mógł zacząć budować swoją poduszkę finansową.
Komentarze