Kredyt hipoteczny w PKO Bank - kalkulator i opinie
-
Okres pożyczki:mies.
Oprocentowanie:8.85%
-
RRSO:9.78%
Całkowita kwota do spłaty:NaN -
Kredyt hipoteczny w PKO - podstawowe informacje
Maksymalna kwota kredytu | 2 000 000 złotych |
Okres kredytowania | do 35 lat |
RRSO | 3,72% |
LTV | 80% |
Obowiązkowe ubezpieczenie | Nie |
W banku PKO można uzyskać dwa warianty kredytu hipotecznego - Własny Kąt lub Mix - oraz pożyczkę hipoteczną. Kredyt Własny Kąt był niejednokrotnie odznaczany w rankingu Złoty Bankier. Maksymalna kwota tego kredytu to nawet 2 000 000 złotych do zaciągnięcia na maksymalnie 420 miesięcy, czyli 35 lat. Bank PKO oczekuje jednak wkładu własnego rzędu 20%, więc maksymalny wskaźnik LTV to 80%. Kredyt udzielany jest jedynie w polskiej walucie. Można także wybrać wariant z oprocentowaniem stałym na okres aż 5 lat.
Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w PKO
PKO oferuje 3 warianty ubezpieczenia. Jest to ubezpieczenie samego kredytu - zapewnia pomoc w spłacaniu kredytu w przypadku utraty pracy, poważnej choroby, czy pobytu w szpitalu, ubezpieczenie mienia - ubezpieczenie nieruchomości na wypadek pożaru, powodzi, opadów, zalania czy przepięcia prądu, oraz ubezpieczenie na życie - PKO przejmie spłatę zadłużenia w przypadku śmierci, niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, powstałej w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Jednak żadne z tych ubezpieczeń nie jest warunkiem niezbędnym do zaciągnięcia kredytu.
Dokumenty potrzebne do kredytu w PKO
Lista dokumentów, które są niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego, jest długa, bez względu na bank. Choć niektóre banki minimalizują liczbę formalności, w tym liczbę niezbędnych dokumentów. W banku PKO lista tych dokumentów zależnie od przeznaczenia na zakup mieszkania, czy na budowę domu, różni się i prezentuje następująco:
- Dokumenty weryfikujące tożsamość - dowód lub paszport.
- Dokumenty świadczące o wysokości dochodu - zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 6 miesięcy dla umowy o pracę na czas nieokreślony, lub historia wpływów na konto za ostatnie 6 miesięcy oraz pełen wyciąg z konta za ostatni miesiąc, dla osób nieposiadających konta w PKO.
- Dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania - umowa przedwstępna oraz numer księgi wieczystej dla mieszkania
- Dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania - numer księgi wieczystej, pozwolenie na budowę, kosztorys, dziennik budowy, zatwierdzony projekt techniczny, zaświadczenie o zapewnieniu dostaw i warunkach przyłączeniowych dla nieruchomości dot. określonych mediów oraz kopia mapy ewidencyjnej i wypis z rejestru gruntów, oba nie starsze niż 3 miesiące - dla budowy domu
Koszty kredytu hipotecznego w PKO
Kredyt hipoteczny to wieloletnie zobowiązanie na dużą kwotę. Składa się na niego wiele różnych kosztów. Banki oferują możliwość sprawdzenia orientacyjnych kosztów za pomocą kalkulatorów hipotecznych, ale co istotne, owe koszty wyliczone w kalkulatorach są orientacyjne, poglądowe. Faktyczne wyliczenie będzie inne dla każdego klienta i może ono dość znacząco odbiegać od kosztów szacunkowych. Jednak banki mają obowiązek podawać też przykłady reprezentatywne dla swoich produktów, w tym kredytów hipotecznych. Owe przykłady są znacznie bardziej precyzyjne i mogą przybliżyć potencjalne koszty.
Poniżej przykład reprezentatywny dla kredytu hipotecznego Własny Kąt. Kwota kredytu to 304 910 złotych, przy RRSO 2,99% oraz z uwzględnieniem kosztów ubezpieczenia, które należy pamiętać, nie jest obowiązkowe.
Kwota kredytu | 304 910 złotych |
RRSO | 2,99% |
Oprocentowanie | 1,39% |
WIBOR | 6M 0,29% |
Prowizja/Marża | 1,10% w pierwszym roku, 2,30% w kolejnych latach |
Ubezpieczenie | Ubezpieczenie nieruchomości - 7 333,27 złotych ubezpieczenie na życie – 9 909,58 złotych (za 4 lata) |
Dodatkowe koszty | ocena wartości nieruchomości – 400 złotych PCC – 19 złotych ROR – 0 złotych, pod warunkiem regularnych wpływów w wysokości 3000 zł miesięcznie karta kredytowa – 2058,55 złotych |
Koszt pojedynczej raty | 1271 złotych |
Całkowity koszt kredytu | 151 054,34 złotych |
Całkowita kwota do spłaty | 455 964,33 złotych |
Należy pamiętać, że ubezpieczenie jest opcjonalne, tak samo wspomniana w tabelce karta kredytowa czy rachunek osobisty. W ogólnym rozrachunku mogą one jednak przyczynić się do obniżenia ogólnego kosztu kredytu, więc czasem warto nabyć także inne produkty dostępne w konkretnym banku.
Wnioskowanie o kredyt hipoteczny w PKO
Choć w zależności od banku, proces wnioskowania może się różnić zarówno pod względem czasu jak i niezbędnych formalności, tak w banku PKO można ten proces zamknąć w pięciu krokach:
- Wybierz kredyt, którego potrzebujesz - można by określić ten krok jeszcze mianem poznania oferty. Wizyta w placówce banku, kontakt z ekspertem, który wypyta o wszystko co niezbędne i udzieli odpowiednich informacji. Odpowie na wszystkie pytania, doradzi, pokieruje. Jeśli klient zdecyduje się na kredyt w banku PKO może na tym etapie uzyskać wniosek i dowiedzieć się o wszystkich niezbędnych dokumentach.
- Złóż wniosek w dowolnym oddziale banku - etap w którym można udać się do placówki banku z uzupełnionym wnioskiem i wszystkimi niezbędnymi dokumentami, jak zaświadczenie o formie zatrudnienia i wysokości dochodu, dokumenty o celu zaciągania kredytu oraz dokumenty opisujące nieruchomość będącą zabezpieczeniem hipotecznym.
- Poznaj decyzję - moment w którym bank przekaże informację o decyzji, czy kredyt został przyznany, czy też nie. W przypadku decyzji pozytywnej, bank zaprezentuje umowę w formie projektu i poinformuje o potencjalnym terminie, od kiedy umowę można podpisać.
- Podpisz umowę - niezbędna w celu podpisania umowy wizyta w placówce banku jest jeszcze jedną chwilą na przejrzenie umowy i ewentualne zapytanie o niejasności. Pamiętać trzeba, że ekspert hipoteczny jest od tego, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
- Uruchomiony kredyt - to od klienta w głównej mierze zależy, kiedy dopnie wszelkie formalności i podpisze umowę, tym samym pozwoli na start kredytu. Klient też decyduje czy środki będą przelewane w transzach, czy jednorazowo. Jeśli wybrano oprocentowanie zmienne, to również po wypłacie kredytu możliwe jest zmienienie oprocentowania na stałe na okres 5 lat. W tym czasie nie można wrócić na oprocentowanie zmienne, co jest istotne. Nawet na tym etapie ekspert hipoteczny jest do dyspozycji w celu doinformowania lub uzupełnienia niezbędnych informacji, o które prosi kredytobiorca.
Promocje Kredyt hipoteczny w PKO Bank
Rządowy program bezpieczny kredyt 2% zawitał w banku PKO. Instytucja oferuje kredyty z dopłatą do pierwszych 120 rat. Umowa w PKO gwarantuje RRSO 4,96%.
Wkład własny potrzebny do uzyskania kredytu w PKO
Niezbędny każdemu, kto składa wniosek o kredyt hipoteczny, jest wkład własny. To suma, którą klient musi dołożyć do zakupu nieruchomości i tym samym upewnić bank, że jest w stanie spłacać samodzielnie kredyt. Aktualnie wartości niezbędne do wniesienia przez kredytobiorcę wahają się od 10% wzwyż. W banku PKO minimalny wkład własny to 20%. Oczywiście, jeśli klient dysponuje wyższą sumą pieniędzy, to wkład własny może być wyższy, wtedy niezbędny jest mniejszy kredyt oraz koszty z nim związane.
Kredyt hipoteczny w PKO - podsumowanie
Duży bank z pokaźnym doświadczeniem
Możliwość zaciągnięcia kredytu ze stałą stopą oprocentowania na okres 5 lat
Szeroka i atrakcyjna oferta dodatkowych produktów bankowych
Możliwość zawieszenia spłaty kredytu nawet na 36 miesięcy
Jedno z najniższych RRSO na rynku
Brak możliwości zaciągnięcia kredytu przy 10% wkładzie własnym
Kredyt dostępny tylko w złotówkach
Często zadawane pytania o Kredyt hipoteczny w PKO
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mają potencjalni oraz obecni klienci PKO.
Kredyt hipoteczny w banku PKO można uzyskać i przeznaczyć na cele, takie jak:
- Budowa, zakup lub remont domu
- Zakup mieszkania, garażu lub miejsca postojowego
- Wykończenie i wyposażenie nieruchomości
- Zakup działki budowlanej
- Zakup i zagospodarowanie działki rekreacyjnej
- Przebudowa pomieszczeń lub budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne
- Nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej
- Zmiana spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
Kredyt hipoteczny w PKO Bank
Opinie na temat kredytu hipotecznego w PKO Bank
kinga
Czy opinia była przydatna?