Zasiłek tacierzyński 2024
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek tacierzyński - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek tacierzyński - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek tacierzyński to wsparcie dla ojców, którzy chcą przejąć od matki część obowiązków tuż po narodzeniu dziecka. W rzeczywistości jest to przekazany im zasiłek macierzyński, który otrzymywać mogą w trakcie urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i odstąpionego przez matkę - macierzyńskiego. Nomenklatura i zasady jego przyznawania mogą wydawać się nieco zawiłe, dlatego w tym artykule opiszemy najważniejsze informacje dotyczące tzw. zasiłku tacierzyńskiego.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 04.07.2023 r

Czym jest zasiłek tacierzyński?

Zasiłek tacierzyński to potoczna nazwa zasiłku macierzyńskiego, który przechodzi na ojca dziecka, gdy matka zdecyduje się na odstąpienie od urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego. Aby wsparcie państwa, gwarantowane płatnikom składki chorobowej, nie przepadło, może być przekazane ojcu. Dodatkowym źródłem pomyłek jest oddzielny urlop ojcowski, podczas którego również przysługuje zasiłek macierzyński. Wyjaśnijmy, kto, kiedy i w jakim wymiarze może korzystać z tzw. zasiłku tacierzyńskiego.

Komu przysługuje zasiłek tacierzyński?

Zasiłek tacierzyński przysługuje ojcu dziecka. Zasiłek tacierzyński uzyskać można na dwa sposoby.

  1. Urlop ojcowski – maksymalnie 2 tygodnie do 12. miesiąca życia dziecka (lub 12 miesięcy od daty postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka).
  2. Przekazanie przez matkę części jej urlopu macierzyńskiego ojcu – po 14 tygodniach od dnia porodu. Maksymalny okres to od 6 do 23 tygodni, w zależności od liczby dzieci. Dodatkowo zasiłek przysługuje za okres urlopu rodzicielskiego – do 41 tygodni (43 w przypadku ciąży mnogiej), z zastrzeżeniem, że 9 tygodni każdy rodzic musi wykorzystać samodzielnie.

Podsumowując, zasiłek tacierzyński przysługuje:

  • Ojcu na urlopie ojcowskim (maks. 2 tygodnie w pierwszych 12. miesiącach życia dziecka),
  • Ojcu przejmującemu część urlopu macierzyńskiego od matki (maks. 6-23 tygodni w zależności od liczby dzieci),
  • Ojcu na urlopie rodzicielskim (do 41-43 tygodni, z zastrzeżeniem 9 tygodni).
  • Ojciec musi być objęty obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, bez względu na status zawodowy matki.

Okres nabywania prawa do zasiłku tacierzyńskiego

Ojciec nabywa prawo do zasiłku tacierzyńskiego już po jednym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, tak samo jak w przypadku zasiłku macierzyńskiego. Nie ma tu żadnego wymaganego okresu karencji.

Ile wynosi zasiłek tacierzyński?

Wysokość zasiłku tacierzyńskiego zwynosi od 70 do 100% podstawy wymiaru i zależy od średnich zarobków ojca z ostatnich 12 miesięcy, odpowiednio:

  • podczas urlopu ojcowskiego - 100% podstawy wymiaru,
  • podczas urlopu tacierzyńskiego (urlop macierzyński przekazany przez matkę) - 100% podstawy wymiaru,
  • podczas urlopu rodzicielskiego - 70% podstawy wymiaru.

Jeśli matka zdecyduje się na pełny urlop macierzyński i rodzicielski, a następnie przekaże część urlopu ojcu, zasiłek wynosi 81,5% podstawy wymiaru przez oba okresy.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek tacierzyński?

Zasiłek tacierzyński jest przyznawany na:

  • Cały okres przekazanego ojcu przez matkę urlopu macierzyńskiego (6-23 tygodnie),
  • Cały okres urlopu rodzicielskiego (do 41-43 tygodni),
  • Cały okres urlopu ojcowskiego (2 tygodnie).

Dokumenty niezbędne do zasiłku tacierzyńskiego

Dokumenty niezbędne do zasiłku tacierzyńskiego, które należy złożyć bezpośrednio do naszego pracodawcy na 14 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu to:

  • pisemne podanie o udzielenie urlopu tacierzyńskiego (macierzyńskiego przekazanego przez matkę),
  • zaświadczenie pracodawcy matki o dacie zaprzestania przez pracownicę korzystania z urlopu macierzyńskiego,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka.

Jeżeli pracodawca zatrudnia ponad 20 osób, to on przekaże dokumenty do ZUS. W mniejszych firmach lub przy własnej działalności, dokumenty należy złożyć do ZUS:

  • pisemne oświadczenie ubezpieczonej, od kiedy rezygnuje z macierzyńskiego na rzecz ojca i od kiedy będzie on korzystał z uprawnień do zasiłku macierzyńskiego,
  • zaświadczenie pracodawcy ojca dziecka o udzielonym urlopie tacierzyńskim,
  • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka,
  • druki ZUS-3 (dla pracowników), ZUS Z-3b (dla osób prowadzących pozarolniczą działalność oraz duchownych) lub ZUS Z-3a (pozostali ubezpieczeni).

Zasiłek tacierzyński - kiedy wypłata świadczenia?

Wypłata zasiłku tacierzyńskiego odbywa się tak samo jak zasiłku macierzyńskiego. Pracodawca wypłaca zasiłek zgodnie z harmonogramem wynagrodzeń (najpóźniej do 10. dnia kolejnego miesiąca). ZUS wypłaca zasiłek w ciągu 30 dni od złożenia pełnego wniosku wraz z dokumentacją.

Zasiłek tacierzyński - podsumowanie

Zasiłek tacierzyński to potoczna nazwa zasiłku macierzyńskiego, który przechodzi na ojca dziecka. Przysługuje ojcu na urlopie ojcowskim, po przejęciu części urlopu macierzyńskiego od matki oraz podczas urlopu rodzicielskiego. Aby otrzymać zasiłek, ojciec musi być objęty ubezpieczeniem chorobowym. Wysokość zasiłku wynosi od 70% do 100% podstawy wymiaru, zależnie od rodzaju urlopu i wybranej formy.

Często zadawane pytania

Czy urlop tacierzyński i ojcowski to to samo?
Nie, urlop tacierzyński i ojcowski to nie to samo. Urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 2 tygodni każdemu ojcu. Urlop tacierzyński to urlop macierzyński niewykorzystany przez matkę, który przekazuje ona ojcu dziecka. Są to dwa zuepłnie różnie rodzaje urlopów.
Kto składa wniosek o zasiłek tacierzyński?
W przypadku przedsiębiorstw powyżej 20 pracowników wniosek o zasiłek tacierzyński składa pracodawca. W przypadku mniejszych firm lub własnej działalności, musimy sami złożyć wniosek do ZUS.
Czy zasiłek tacierzyński należy się gdy matka nie pracuje?
Tak, wypłacanie i wysokość tzw. zasiłku tacierzyńskiego zależy tylko od ubezpieczenia i wysokości zarobków ojca. Status zawodowy i ubezpieczeniowy matki nie gra tu żadnej roli.
Kto płaci za zasiłek tacierzyński - ZUS czy pracodawca?
Zasiłek tacierzyński przysługuje w ramach ubezpieczenia chorobowego i jest wypłacany i finansowany przez ZUS.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5