Zasiłek rehabilitacyjny 2024
akredo.plPomoc socjalna w PolsceZasiłki w PolsceZasiłek rehabilitacyjny - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek rehabilitacyjny - komu przysługuje i ile wynosi?

Zasiłek rehabilitacyjny to pomoc finansowa przysługująca z tytułu ubezpieczenia chorobowego, dla osób, które przez czas pobierania zasiłku chorobowego nie wróciły do zdrowia i nie odzyskały pełnej zdolności do pracy. Zasiłek ten można je uzyskać na nawet 12 miesięcy, w kwocia nawet równej przeciętnym rocznym zarobkom uzyskiwanym przed utratą zdrowia. Aby otrzymać zasiłek trzeba złożyć szereg dokumentów, poddać się ocenie i opinii lekarskiej lekarza orzecznika ZUS. Dodatkowo ważnym warunkiem uzyskania szansy na zasiłek rehabilitacyjny jest złożenie wniosku odpowiednio wcześniej, bo aż 6 tygodni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego! Pieniądze na leczenie i rehabilitację można otrzymać w 30 dni od uzyskania pozytywnej decyzji ZUS.

Aneta Sarnawska
Aneta Sarnawska, 06.07.2023 r

Czym jest zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny to świadczenie uzupełniające do zasiłku chorobowego, dla osób, które w okresie pobierania świadczenia chorobowego nie odzyskały zdolności do pracy. Jest przeznaczony dla osób potrzebujących więcej czasu na powrót do zdrowia i sprawności do pracy, czyli na rehabilitację lub leczenie. Maksymalny okres pobierania zasiłku wynosi 12 miesięcy.

Zasiłek przysługuje pracownikom ubezpieczonym w ZUS z tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego. Wymiar i kwota przysługującego świadczenia są indywidualne, zależne od uzyskiwanego wynagrodzenia i sytuacji prywatnej świadczeniobiorcy.

Komu przysługuje zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, które mimo leczenia nie mogą wrócić do pracy i potrzebują dalszego leczenia lub rehabilitacji. Wniosek o przyznanie zasiłku rehabilitacyjnego należy złożyć minimum 6 tygodni przed zakończeniem okresu pobierania zasiłku chorobowego.

Zasiłek rehabilitacyjny przysługuje osobom ubezpieczonym z tytułu:

  • bycia pracownikiem,
  • wykonywania pracy nakładczej,
  • statusu członka w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatnej pracy na podstawie skierowania do pracy, podczas odbywania karę pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • zatrudnienia na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług lub współpracujesz z taką osobą, w tym pracujesz na podstawie umowy uaktywniającej,
  • prowadzenia działalności gospodarczej lub współpracy z taką osobą,
  • statusu osoby duchownej,
  • służby zastępczej.

Orzeczenie o przyznaniu zasiłku rehabilitacyjnego wydaje lekarz orzecznik ZUS. W przypadku odmowy świadczenia, można złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS w ciągu 14 dni od decyzji i poddać się ponownemu badaniu.

Ile wynosi zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny wynosi od 75% do 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Wysokość świadczenia to:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 3 miesięcy,
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres.

W szczególnych przypadkach przysługuje wyższa kwota zasiłku rehabilitacyjnego:

  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego dla kobiet pobierających świadczenie w czasie ciąży,
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku niezdolności do pracy z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Na jak długo przyznawany jest zasiłek rehabilitacyjny?

Zasiłek rehabilitacyjny jest przyznawany na czas do odzyskania zdrowia i zdolności do pracy, maksymalnie na 12 miesięcy. Czas trwania świadczenia określa decyzja lekarza orzecznika ZUS.

Dokumenty niezbędne do zasiłku rehabilitacyjnego

Dokumenty niezbędne do zasiłku rehabilatacyjnego to:

  • wniosek o świadczenie rehabilitacyjne - formularz ZNp-7,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia - OL-9 - wypełnia lekarz,
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy - OL-10 - tylko ubezpieczony pracownik,
  • zaświadczenie płatnika składek: Z-3 - pracownik, Z-3b - działalność pozarolnicza lub Z-3a - inna forma ubezpieczenia.
  • oświadczenie o braku ubezpieczenia chorobowego Z-10.

Zasiłek rehabilitacyjny - kiedy wypłata świadczenia?

Zasiłek rehabilitacyjny jest wypłacany w ciągu 30 dni od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów i dnia przyznania świadczenia. Można go otrzymać w formie jednorazowej wypłaty lub w częściach.

Wypłatę zasiłku realizuje ZUS lub pracodawca - płatnik składek. Pracodawca wypłaca świadczenie, jeśli zgłosi do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 pracowników. W przypadku pracodawcy, zasiłek powinien być wypłacony nie później niż w terminie przyjętym dla wypłaty wynagrodzeń.

Zasiłek rehabilitacyjny - podsumowanie

Zasiłek rehabilitacyjny to pomoc finansowa na czas rehabilitacji i leczenia, mająca na celu przywrócenie zdolności do pracy. Kwota zasiłku może stanowić nawet równowartość średniej pensji z okresu 12 miesięcy przed utratą zdrowia. Wniosek o zasiłek należy złożyć przynajmniej 6 tygodni przed ustaniem prawa do zasiłku chorobowego.

Warto wiedzieć! W przypadku odrzucenia wniosku przez ZUS z powodu negatywnego orzeczenia lekarskiego, można odwołać się od decyzji w ciągu 14 dni. Jeśli wniosek zostanie odrzucony z innego powodu, można zgłosić sprzeciw w rejonowym sądzie pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie do 30 dni.

Często zadawane pytania

Jak długo wypłacany zasiłek rehabilitacyjny?
Zasiłek rehabilitacyjny jest wypłacany przez okres maksymalnie 12 miesięcy.
Kto składa wniosek o zasiłek rehabilitacyjny?
Wniosek o zasiłek rehabilitacyjny składa osoba lub pełnomocnik osoby ubiegającej się o przyznanie pomocy.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5