Czym jest i jak działa fundusz hedgingowy?
akredo.plOszczędnościInwestycjeFundusze inwestycyjneCzym jest i jak działa fundusz hedgingowy?

Czym jest i jak działa fundusz hedgingowy?

Fundusz hedgingowy to zaawansowana opcja inwestycyjna, wykorzystująca różnorodne strategie, takie jak dźwignia finansowa czy arbitraż, by maksymalizować zyski. Charakteryzuje się wyższym ryzykiem, ale także potencjałem na większe stopy zwrotu.

Szymon Waglewski
Szymon Waglewski, 13.03.2023 r

Czym jest fundusz hedgingowy?

Fundusz hedgingowy jest specjalnym rodzajem funduszu inwestycyjnego, który stara się osiągnąć wysokie stopy zwrotu, niezależnie od kierunku rynku. Używa zaawansowanych technik jak dźwignia finansowa czy arbitraż. Ze względu na potencjalnie wyższe ryzyko, fundusze te nie są regulowane w taki sam sposób jak tradycyjne fundusze.

Jego nazwa pochodzi od angielskich słów „hedge fund”. Natomiast specyfika sprawia, że można wypracować wielokrotnie większe zyski niż wynosi kwota realnej inwestycji. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi lewarowania. Fundusz hedgingowy ma charakter inwestycyjny, a swoje transakcje opiera na instrumentach pochodnych. Każdy, kto decyduje się na ten model inwestycyjny, podejmuje wysokie ryzyko. Można tu wiele stracić. Fundusz hedgingowy nie podlega odgórnym regulacjom ze strony Komisji Nadzoru Finansowego. Jednocześnie wiele osób decyduje się na inwestycję w ten fundusz, a więc bezsprzecznie posiada on realną możliwość zysku.

Jak działa fundusz hedgingowy?

Fundusz hedgingowy działa, wykorzystując zaawansowane techniki inwestycyjne, takie jak:

  • Dźwignia finansowa: Zarządzający funduszem pożyczają środki, aby zwiększyć siłę nabywczą i inwestować większy kapitał, co potencjalnie może przynieść wyższe zyski, ale także zwiększa ryzyko strat.
  • Arbitraż: Polega na kupnie aktywów na jednym rynku, gdzie są tańsze, i sprzedaży na innym, droższym rynku, aby osiągnąć zysk.
  • Krótka sprzedaż: Fundusz sprzedaje aktywa, które pożycza, licząc na spadek ich wartości, aby odkupić je później po niższej cenie i zwrócić pożyczone aktywa z zyskiem.
  • Instrumenty pochodne: Używane do zabezpieczania inwestycji i spekulacji na przyszłych ruchach cen aktywów, w tym kontrakty futures, opcje i swapy.
  • High-Frequency Trading (HFT): Korzystanie z algorytmów do dokonywania dużej liczby transakcji w bardzo krótkim czasie, aby wykorzystać minimalne wahania cen.

Zarządzający funduszem, czyli fund manager, podejmuje decyzje inwestycyjne, monitoruje rynki i opracowuje strategie, aby maksymalizować zyski dla inwestorów. Fund manager zarabia na prowizji od zarządzanych środków oraz na procentowym udziale w zyskach funduszu. Fundusze hedgingowe operują na szerokim spektrum aktywów, w tym akcjach, obligacjach, surowcach i walutach, a ich celem jest osiągnięcie zysków niezależnie od kierunku ruchu rynków.

Jak założyć fundusz hedgingowy?

Fundusz hedgingowy założysz poprzez zaufaną platformę inwestycyjną lub kancelarię prawną, która przeprowadzi cały proces. W obu przypadkach możliwe są dodatkowe opłaty.

Znajdz zaufaną platformę inwestycyjną i załóż tam konto. Za pomocą tej platformy można dokonać pierwszej wpłaty, wybierając wcześniej odpowiedni fundusz. Należy pamiętać, aby go zweryfikować.

Zakładanie funduszy hedgingowych można także znaleźć w ofercie niektórych kancelarii prawnych. W tym przypadku klient podaje tylko wartość środków, które chce zainwestować, a weryfikacją i przeprowadzeniem całego procesu zajmują się specjaliści prawno-finansowi. 

Korzyści funduszu hedgingowego

Korzyści funduszu hedgingowego to: 

  • szansa na zyski dużo większe niż te osiągalne w standardowych procesach inwestycyjnych,
  • inwestowanie, które odbywa się za pomocą osób, posiadających doświadczenie na rynkach finansowych,
  • stosunkowo niskie koszty inwestowania,
  • możliwość skorzystania z dźwigni finansowej, która posłuży do pomnożenia zysków,
  • szansę inwestycji w aktywa niedostępne dla indywidualnych inwestorów.

Ryzyko funduszu hedgingowego

Ryzyka funduszu hedgingowego to:

  • wysoki poziom ryzyka: fundusze hedgingowe są uważane za jedne z najbardziej ryzykownych form inwestycji,
  • użycie dźwigni finansowej: dźwignia może wielokrotnie zwiększać potencjalne straty, które mogą przekroczyć zainwestowany kapitał,
  • złożoność strategii inwestycyjnych: strategie hedgingowe mogą być trudne do zrozumienia dla osób nieposiadających głębokiej wiedzy finansowej, co zwiększa ryzyko błędnych decyzji,
  • ryzyko rynkowe: fundusze te są wrażliwe na zmiany na rynkach finansowych, co może prowadzić do szybkich i znacznych strat,
  • brak gwarancji zysków: pomimo zastosowania zaawansowanych strategii zabezpieczających, niektóre fundusze mogą nadal generować straty,
  • potrzeba zaawansowanej analizy i doświadczenia: skuteczne zarządzanie inwestycjami w fundusze hedgingowe wymaga zaawansowanej analizy rynku i głębokiej wiedzy finansowej.

Fundusz hedgingowy - podsumowanie

Fundusze hedgingowe oferują elastyczność i możliwość osiągnięcia znaczących zysków, ale wymagają od inwestorów gotowości do akceptacji wyższego ryzyka. Decyzja o inwestycji powinna być podjęta po dokładnym zrozumieniu mechanizmów działania funduszu i potencjalnych ryzyk.

Często zadawane pytania

W co inwestują fundusze hedgingowe?
Mogą inwestować w kryptowaluty, papiery wartościowe oraz opiewające na nie instrumenty pochodne.
Czym różni się fundusz hedgingowy od inwestycyjnego?
Fundusz hedgingowy opiera się na nietypowych i ryzykownych strategiach. Nie podlega odgórnym regulacjom, nie działa na podstawie benchmarku. Tutaj inwestycje prowadzone są w agresywny sposób. Wysokość opłaty za zarządzanie wynika z wypracowanych zysków.
Jakie są największe fundusze hedgingowe na świecie?
Pięć najbardziej znanych i największych na świecie funduszy hedgingowych to: Soros Fund Management, Bridgewater Associates, Citadel LLC, Baupost, Sculptor Capital Management.
Jakie są największe fundusze hedgingowe w Polsce?
Fundusze hedgingowe nie są popularne w Polsce i praktycznie nie funkcjonują w kraju. Znany jest Superfund TFI S.A. W jego skład wchodzą trzy fundusze, które nie są osobami prawnymi (Superfund A – strategia tradycyjna, Superfund B – strategia dynamiczna i Superfund C – strategia agresywna).
Czy od funduszy hedgingowych płaci się podatek?
Tak, należy zapłacić zryczałtowaną stawkę podatku wynoszącą 19%.
Jak zamknąć fundusz hedgingowy?
Jeśli korzystamy z pomocy kancelarii prawnej, należy zamknąć fundusz z pomocą specjalistów, zgłaszając do nich taką chęć. W pozostałych przypadkach należy korzystać z platform, na których zakładany był fundusz.

Komentarze

R
Opinia od:
Romuald

Czy opinia była przydatna?

+1
W aktualnej sytuacji gdy istnie poluzowanie finansowe tzw quantitative easyng QE wszystko w finansowaniu generuje straty. Omawiałem to dokładnie około 2005 roku na portalu profesora Roberta Gwiazdowskiego dowodząc o ataku banków USA na banki europejskie. Co zostało potwierdzone w 2012 roku. Kto mógł zarobić tylko ci którzy mieli wolne finanse trzeba było bardzo dużo zainwestować by wygrać. Jak myślicie Kto wygrał? Bardzo dobrze myślicie Chiny. Kto za to zapłacił? To mogą wiedzieć tylko geniusze finansowi. Oczywiście Amerykanie. Czym? Oprocentowaniem swoich papierów dłużnych. Chcecie wiedzieć więcej co się będzie w najbliższym czasie działo czytajcie mnie na Facebooku. Nie jestem traderem prawie wszystko puszczam na wolnym słowie. Niestety część muszę jeszcze ukryć. Pozdrawiam.2023-10-09 15:11:02
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5