Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak zrobić biznesplan wydatków i sprawnie zarządzać domowym budżetem?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 5 osób

Domowy budżet w ryzach dobrego biznesplanu może stać się źródłem wielu możliwości. Myślisz, że za mało zarabiasz? Że ciągle Cię nie stać? Bzdura. Po prostu nie masz jeszcze swojego biznesplanu. Zobacz, jak zaplanować dobrze budżet i osiągać swoje cele.

Chcąc sprawnie zarządzać domowym budżetem, musimy najpierw… twardo stanąć na ziemi. Wszystkiego zaplanować się nie da, jednak ramowy budżet w miesięcznym rozliczeniu do tych wyjątków nie należy. Budżet domowy własnych wydatków planować można, a nawet trzeba. Planowanie budżetu sprawi, że kwota jaką operujemy na przestrzeni miesiąca, stanie się bardziej wydajna, a my wyciągniemy z niej jak najwięcej korzyści dla siebie.

Jak zapanować nad własnym budżetem?

Problemy z pieniędzmi nie biorą się wyłącznie z niewystarczających zarobków, ale ze sposobu wydatkowania tej kwoty. Spontaniczne zakupy bez planowania potrafią w sposób błyskawiczny wyczyścić nasze zasoby. Zapanować nad naszym budżetem, choćby i skromnym, pomoże kolejność działań, czyli organizacja wydatków. Jak się zorganizować?

 

Jak zapanować nad budżetem domowym

Po pierwsze: załóż konto oszczędnościowe

Chcąc uporządkować swój budżet domowy, potrzebować będziemy dwóch kont: jednego na wpływy i operacje finansowe i drugiego na oszczędności. Nawet jeśli jeszcze ich nie posiadamy, szybko okaże się, warto założyć konto o tym przeznaczeniu. Posiadanie konta oszczędnościowego w tym samym banku, w którym mamy główny rachunek, zazwyczaj nie generuje żadnych opłat i możemy założyć je zupełnie za darmo.

Po drugie: płać rachunki regularnie

Pierwszą operacją finansową, którą dobry zarządca domowym budżetem wykonuje niezwłocznie po otrzymaniu świeżutkiego przelewu z wynagrodzeniem, jest… opłacenie bieżących rachunków. Wszystkich! Niezwłocznie i najszybciej jak się da regulujemy rachunki za czynsz, ratę kredytu hipotecznego, miesięczne zobowiązania za wodę, prąd i gaz (jeśli są w rozliczeniu dwumiesięcznym, uwzględnijmy od razu również kwotę opłaty za następny miesiąc), internet, kablówkę i telefon. Ureguluj drobne zobowiązania i koleżeńskie pożyczki. Poświęć na to godzinę i nie myśl więcej aż do następnego miesiąca.

Warto podsumować sobie średnią wysokość opłat, jakie generujemy w miesiącu i porównywać wydatki minionych miesięcy z bieżącym. Dzięki temu łatwiej nam będzie kontrolować opłaty konieczne i nie dać się zaskoczyć np. horrendalnym rachunkiem za wodę. Znajomość cen zużycia mediów znacznie ułatwia zarządzanie domowym budżetem. Dzięki temu możemy regulować opłaty za gaz (np. skręcając zimą grzejniki na czas, kiedy jesteśmy w pracy), zmniejszyć opłaty za energię (wyłączając sprzęty z prądu gdy nie są używane, wymieniając oświetlenie na energooszczędne) czy optymalizować zużycie wody (ustawiając pralkę i zmywarkę w godzinach późnowieczornych o niższej taryfie opłat).

Płacąc regularnie swoje zobowiązania i rachunki, budujemy także swoją wiarygodność finansową i zdolność kredytową. Brak problemów ze spłatą rat w banku może nam się przydać w przyszłości. Warto o to zadbać.

lub
Wypełnij wniosek

 

Po trzecie: planuj niezbędne wydatki domowe

Po opłaceniu rachunków, czynszu i rat kredytów zostaje nam suma do zagospodarowania i zaplanowania – tak, to nie koniec reżimu w budżecie domowym. Bez względu na to, jak relatywnie niską kwotą operujemy, w tej sumie znaleźć się muszą takie pozycje jak: jedzenie, przyjemności, oszczędności. Na jedzenie odkładamy daną sumę i planujemy z niej zakupy żywności w takiej ilości, by przeżyć do następnej wypłaty. To jest ten moment, gdy sprawdzamy ceny produktów, porównujemy w różnych sklepach, patrzymy na jakość i wielość zastosowań danego składnika. Żmudne ale niezbędne. Przyjemności to m.in. wyjścia z przyjaciółmi, kino, książki, kosmetyki, wyjazdy, imprezy itp. Wyznaczamy sobie na nie kwotę w miesiącu i nie przekraczamy choćby nie wiem co. Na początku będzie trudno i pewnie całą pulę na ten cel rozbijemy w pierwszym tygodniu, ale później to zaprocentuje i nie będzie aż tak dokuczliwe. No i najzabawniejsza pozycja na początku naszej drogi w porządkowaniu domowego budżetu – oszczędności. Tak, nawet jeśli będzie to początkowo 5 złotych, przelewamy je na nasze konto oszczędnościowe (najlepiej jeszcze oprocentowane na zysk) i zamrażamy. Ćwiczymy nawyk. Za kilka wypłat będzie lepiej, gwarant. Czytaj też: Nauka oszczędzania krok po kroku

Jak napisać biznesplan domowego budżetu

Biznesplan

Sprawne zarządzanie domowym budżetem nie może się obejść bez dobrze opisanego biznesplanu. Mając na uwadze powyżej opisany reżim wydatków, możemy przejść do projektu naszego biznesplanu. Jeśli zależy nam na osiągnięciu dodatkowego celu (np. oszczędności na wymarzony cel), dodajmy do naszego planu rubryczkę zorientowaną na działania generujące oszczędności.

Chcąc sprawnie zarządzać budżetem domowym i finansami tak, by co miesiąc bez problemu gospodarować środki zgodnie z naszymi priorytetami, wystarczy nasze wydatki nazwać i uporządkować. Jak to zrobić?

Na początku stwórzmy prostą tabelkę (w zeszycie, w excelu, na kartce z bloku, w paintcie – gdzie nam wygodniej), w której uwzględnimy roczny biznesplan domowych wydatków. Czyli potrzebujemy 12 rubryk, z których każda reprezentować będzie dany miesiąc. Taki przedział czasowy pomoże nam porównać w przyszłości sposób zarządzania wydatkami w latach ubiegłych z rokiem bieżącym, śledzić swoje postępy w zarządzaniu domowymi finansami i uczyć się na własnych błędach.

Prostopadle do rubryk miesięcy, nakreśl rubryki z takimi pozycjami jak: RACHUNKI (ze szczegółowymi podpunktami na: ratę kredytu, czynsz, wodę, prąd, gaz, internet, telefon, naprawy, ubezpieczenie, samochód i inne obligatoryjne opłaty eksploatacyjne), następnie JEDZENIE, PRZYJEMNOŚCI i OSZCZĘDNOŚCI.

W każdej z tych rubryk stwórz dwa pola na wpisanie kwot: ZAŁOŻENIA oraz RZECZYWISTOŚĆ. Rubryka z założeniami pozwoli nam z wyprzedzeniem zaplanować wydatki na każdy miesiąc, nawet z rocznym wyprzedzeniem. Posiłkując się prognozami opłat za media, a także uwzględniając pory roku, plany wakacyjne, szkolne, imprezy i wydarzenia rodzinne,  będziemy mieli szansę ramowo wcześniej rozłożyć miesięczne wydatki tak, by w miesiącach „bez wydarzeń” zaoszczędzić na miesiące „z wydarzeniami”, czyli z wydatkami przekraczającymi zwykły miesięczny plan domowych wydatków. Druga rubryka to miejsce na suche fakty, a więc kwoty, które realnie wydaliśmy (mimo założeń), lub gdy udało nam się wydać mniej (również mimo założeń). Różnice w tych kwotach – zarówno na plus jak i na minus, zapisujemy pod koniec każdego miesiąca na dole tabelki, w podsumowaniu miesiąca. Kwoty na plus (kiedy udało nam się wydać mniej, niż zakładaliśmy), możemy przerzucić na potrzeby finansowe w następnym miesiącu, na konkretny cel (np. przyjemności) lub przenieść do rubryki OSZCZĘDNOŚCI. Kwoty na minusie (czyli kiedy wydaliśmy więcej niż założyliśmy), staramy się nadrobić w miesiącu następnym. Czyli zmniejszamy sobie budżet na np. wyjścia do kina, proporcjonalnie o kwotę, którą nadłożyliśmy w miesiącu minionym. Łatwiej jest to zrobić, gdy kwoty są niewielkie. Wówczas jest to prawie nieodczuwalna niedogodność. Dlatego tak ważna jest skrupulatność w zapisie różnic kwotowych na koniec każdego miesiąca. Ziarnko do ziarnka…

Nasz domowy biznesplan możemy dowolnie rozbudowywać o bardziej indywidualne rubryki. Możemy też zmieniać jego formę, dodawać cele i założenia. Istotą dobrego biznesplanu pozostawać będzie jedynie kryterium kontroli drobnych zmian w wydatkach w danym miesiącu, co pozwoli na bardziej świadome wydawanie pieniędzy, kontrolę domowych finansów i sprawne zarządzanie budżetem dla jak najlepszej realizacji naszych celów.

Pomysł na niższe rachunki w miesiącu

Budżet rodzinny


lub
Wypełnij wniosek
2017.02.05 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]