Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Gdy mamy zbyt dużo kredytów… czyli jak wyjść z kryzysu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,90 / 10 osób

W życiu jak w pokerze – nigdy nie wiesz, jakie rozdanie przypadnie Ci w udziale. Co zrobić, gdy ilość powziętych kredytów zaczyna nas przytłaczać? Gdzie szukać pomocy w wyjściu z długów i zobowiązań finansowych? Oraz najważniejsze – jak nie pogrążyć się jeszcze bardziej w spirali zadłużenia? Bez obaw, są na to sposoby. Nawet w finansach nie ma sytuacji bez wyjścia. Wyjść jest nawet kilka.

Przed pierwszym kredytem zazwyczaj bronimy się najdłużej, w myśl starej prawdy, że „bogaty jest ten, kto nie ma długów”. Tłumaczymy sobie, że lepiej spróbować własnym sumptem, zaoszczędzić, więcej pracować. Po miesiącach, a czasem latach żmudnej pracy z wciąż niewystarczającymi środkami przy bardzo skromnych wydatkach i totalnym braku czasu na życie prywatne, zaczynamy otwierać się na inne rozwiązania. Wartościujemy nasze życie, relacje z bliskimi. Doceniamy wartość wspólnie spędzonego czasu i uświadamiamy sobie cenę, jaką płacimy za chęć realizacji marzeń „na piechotę”. Bierzemy pierwszy kredyt.

Dlaczego bierzemy kredyt, potem drugi, a w końcu trzeci…

Jeśli mamy szczęście i mądrych ludzi wokół, już za pierwszym razem wybierzemy kredyt wystarczająco dobry, by nie musieć wracać po więcej, dobierać, szukać kolejnych źródeł finansowania. Rozsądna kwota kredytu „uszyta na miarę” naszego celu, ze zrównoważonym harmonogramem spłat i ratą uwzględniającą hossy i bessy codzienności, powoduje że zaczynamy wreszcie widzieć efekty naszych starań. Zdarzyć się może, że początkowe sukcesy rozbudzą pragnienia – modernizujemy plan, rozbudowujemy go o dodatkowe benefity. Podbudowani brakiem problemów z uzyskaniem pierwszego kredytu, bierzemy następny.

lub
Wypełnij wniosek

 

Gdy nagle zmieniła się nasza sytuacja finansowa?

Gdy wszystko jest w porządku (mamy dobrą pracę, stabilne życie), raty „spłacają się same”, a my korzystamy dalej z możliwości realizacji naszego przedsięwzięcia. Kłopoty pojawiają się, gdy dzieje się coś, czego przewidzieć się nie da. Gdy z dnia na dzień tracimy płynność finansową, redukcji ulega miesięczny budżet lub zmuszeni jesteśmy przewartościować wydatki (np. na rehabilitację, leki, problemy rodzinne). Wówczas, w akcie desperacji sięgamy po kolejny kredyt, a jak się nie uda, po ryzykowną pożyczkę w parabanku. Sumarycznie pożyczona kwota, a wraz z nią miesięczne raty i odsetki do oddania wierzycielom, rosną w zastraszającym tempie. Udziela nam się stres, niepokój, zaczynamy uginać się pod ciężarem samodzielnie zaciągniętych zobowiązań, które ocenialiśmy wcześniej jako realne do spłaty. Sytuacja zaczyna nas przytłaczać, odbija się to na naszym życiu rodzinnym. W panice szukamy rozwiązań i podejmujemy nie do końca przemyślane decyzje podyktowane presją czasu i poczuciem znalezienia się „pod ścianą”. Stop! Jak uchronić się przed sytuacją, która w prostej linii prowadzi nas do pętli zadłużeń i jeszcze większych kłopotów finansowych?

Gdzie szukać pomocy w wyjściu z długów?

Długi i kilka kredytów to jeszcze nie koniec świata. Nie ma co rozdzierać szat czy załamywać rąk. Zamiast tego z pewnością warto przeprowadzić szczegółowy wywiad w temacie szybkiego wychodzenia z długów i wybrać wariant pomocy, który pomoże nam szybko opanować kryzysową sytuację.

Rozwiązanie 1: dlaczego parabanki nie są rozwiązaniem

Dlaczego parabanki nie są rozwiązaniem?

 

Ekspresowa pożyczka na spłatę zobowiązań bankowych w parabanku to najgorszy z pomysłów, jaki może przyjść nam do głowy w sytuacji kryzysowej. Odmienne regulacje prawne dotyczące kredytów bankowych ( i związane z nimi gwarancje oraz ochrona interesu klienta banku), a pożyczek z parabanków (Kodeks Cywilny) daje przestrzeń prywatnym firmom udzielającym pożyczek gotówkowych „od ręki”, do szeroko pojmowanych nadużyć. I to w literze prawa (umowy „drobnym druczkiem”, których zazwyczaj nie czyta zdesperowany klient szukający błyskawicznego rozwiązania swojego problemu). W sytuacji, kiedy raty banku zaczynają nas przytłaczać najlepszym rozwiązaniem jest… przyznanie się w banku, w którym mamy kredyt, do tymczasowych trudności w spłacie. Bank, uczciwie uprzedzony o naszych problemach, będzie miał szansę zaproponować rozwiązania dostosowane do naszej sytuacji i pomóc nam wyjść obronną ręką z kłopotów.

lub
Wypełnij wniosek

 

Odroczenie spłaty raty w mechanizmie wakacji kredytowych (nawet do roku), karencja w spłacie części kapitałowej raty czy porządkująca i obniżająca nasze miesięczne zobowiązania konsolidacja wszystkich kredytów (w różnych nawet bankach), to rozwiązania bankowe, które w większości przypadków są w stanie uratować nas w kryzysie. Co najważniejsze, dzięki nim zyskujemy tak ważny w kryzysowej sytuacji czas, dzięki któremu mamy szansę racjonalnie i bez nerwowych ruchów uporządkować przejściowe problemy w domowym budżecie. Więcej: Jak wyjść z kredytów >>>

Rozwiązanie 2: spłać karty kredytowe

Spłać karty kredytowe

 

Nic tak szybko nie prowadzi nas do kolejnych kredytów, jak możliwość ich łatwego zaciągania. Karty kredytowe, które wygodnie nosimy w portfelu, usprawiedliwiają „niezbędność” wielu wydatków. Z tego powodu, często niepostrzeżenie, stajemy się nagle więźniem coraz większych kwot „na debecie”, a czas ich spłaty wydłuża się niebezpiecznie z każdym miesiącem.

Podsumowując – jeśli wiesz, że masz lekką rękę do wydawania pieniędzy oraz kilka kredytów do spłaty, daruj sobie tą słodką możliwość posiadania własnej karty kredytowej. Bez niej szybciej uporasz się z zadłużeniem i nie „wpakujesz” w nowe kłopoty i zobowiązania.

Rozwiązanie 3: zadłużenie tematem tabu

Głowa rodziny i kryzys domowych finansów

 

Problemy finansowe, choć często tylko przejściowe, to wciąż temat tabu w naszym społeczeństwie. Czujemy się niekomfortowo z myślą, że ktoś obcy może ocenić nasze decyzje finansowe jako bezmyślne, ryzykowne czy po prostu głupie. Boimy się długofalowej krytyki, która zacznie się od zbesztania sposobu inwestowania czy wydatkowania naszych pieniędzy, a skończy na negatywnym podsumowaniu naszej roli w społeczeństwie – nieodpowiedzialnej głowy rodziny, lekkomyślnego bon vivanta czy niefrasobliwego lekkoducha, któremu nie warto ufać. Z takich powodów bardzo często ukrywamy (nawet przed bliskimi) nasze kłopoty finansowe, szukając rozwiązań na własną rękę – w stresie i zaślepieniu wywołanych presją czasu i wygórowanych (w naszym mniemaniu) oczekiwań najbliższych.

Mechanizmy, dzięki którym zapanujesz nad budżetem w kryzysie

Wsparcie najbliższych w kryzysie finansowym

 

Najczęściej nie doceniamy roli i wsparcia bliskich. Ambicjonalne podejście do radzenia sobie z finansowymi hossami i bessami często zabiera nam trzeźwy osąd sytuacji. Zasięgajmy w takich chwilach porad osób, co do których wiedzy i fachowości nie mamy wątpliwości. Jeśli nie znamy nikogo takiego w naszym najbliższym środowisku, skorzystajmy z doświadczenia sztabu ekspertów (np. Akredo), doradzających w tego typu sytuacjach. Profesjonalna konsultacja możliwości, jakie mamy w sytuacjach kryzysowych wraz z podaniem gotowych rozwiązań może nam otworzyć oczy i zdjąć ciężar odpowiedzialności z ramion szybciej, niż by nam się mogło początkowo wydawać. 

Rozwiązanie 4: poradź się

Jak rozwiązać kryzys?

 

Skupieni na samym fakcie kłopotów finansowych i oczekiwań bliskich co do naszej roli jako strażnika domowego budżetu, możemy nie dostrzegać (lub zwyczajnie nie znać) rozwiązań zupełnie naturalnych dla przejściowych kłopotów z pieniędzmi. Przykładowo w kwestii połączenia kilku swoich kredytów w jeden, warto poradzić się ekspertów w tej dziedzinie. Dopytać o warianty takiego rozwiązania, ich cenę w poszczególnych bankach, sposobu rozłożenia rat i dopasowania spłaty do indywidualnej sytuacji (raty progresywne lub stałe). W Akredo można takich pytań zadawać setki lub tysiące, konsultanci szukają zawsze rozwiązania dopasowanego dokładnie do danej sytuacji i danego problemu finansowego. Do tego dostajemy gotowe oferty rozwiązań naszych kłopotów, które samodzielnie lub z bliskimi możemy jeszcze rozważyć w domu i podjąć przemyślaną decyzję z którego wariantu pomocy skorzystać.

lub
Wypełnij wniosek

Rozwiązanie 5: kiedy i jak połączyć kilka kredytów

Kiedy i jak połączyć kredyty

 

W sytuacji przejściowego kryzysu finansowego – utraty pracy, kłopotów ze zdrowiem, problemów rodzinnych itp, połączenie kredytów w jeden, z miesięczną ratą wygodną (czyt. mniejszą) do spłaty, to jedno z najlepszych rozwiązań w trudnej sytuacji. Zyskujemy porządek w finansach, przejrzystość zasad spłaty, mniejszą ratę miesięczną oraz dodatkową gotówkę na najtrudniejszy do przetrwania czas. Konsolidacja kredytów, bo o niej mowa, to także najbezpieczniejsza z metod wyjścia z kryzysu. Podlega bowiem obostrzeniom wynikającym z Prawa bankowego, chroniącego klientów banków przed horrendalnymi odsetkami czy niebezpiecznymi i nierealnymi do spłaty warunkami kredytu. Takiej gwarancji nie dają nam parabanki, udzielające tzw. „chwilówek”. Ich zasady to przysłowiowa „wolna amerykanka” – na co klient się zgodzi, to ma. Jeśli zgodził się na nierealny czas spłaty rat wraz z odsetkami – będzie on egzekwowany. Jeśli zgodził się na galopujące odsetki za każdy dzień zwłoki – będzie się musiał z nich wywiązać. Bez możliwości rozłożenia spłaty na raty, bez zrozumienia dla trudnej sytuacji, bez mechanizmów ochrony interesu klienta parabanku.


lub
Wypełnij wniosek

 

Warunki konsolidacji kredytów w banku można za to dopasować do własnej sytuacji i oczekiwań. Oferty banków różnią się od siebie, dlatego warto przyjrzeć się kilku i porównać. Ponieważ w kryzysie finansowym kluczową rolę odgrywa czas, nie warto go marnować na samodzielne poszukiwania i stres z tym związany (czy dobrze zrozumiemy pracownika banku, czy wyjaśni nam wszystkie bankowe terminy, czy na pewno nas nie namawia a przedstawia obiektywną ofertę itp.). W stresie często nadinterpretujemy dane, które do nas docierają. Dlatego tak ważnym jest znalezienie zaufanego doradcy, który przeprowadzi nas przez zawiłości bankowej nowomowy i – znając sytuację naszych finansów – pomoże przefiltrować te oferty konsolidacji kredytów na rynku, które najszybciej i w najlepszy sposób rozwiążą nasze problemy. Zwracając się do konsultanta Akredo możemy oczekiwać takiego właśnie wsparcia. Otrzymanie ofert konsolidacji kredytów z aż 9 banków, załatwienie niezbędnych formalności oraz dyspozycyjność i gotowość do odpowiedzi na każde, nawet najbardziej nietypowe pytanie w kwestii naszych finansów to standard, któremu nie sposób odmówić profesjonalizmu i rzetelności. Nic nie tracimy (usługa jest darmowa), a zyskujemy fachową poradę, realną pomoc na linii klient-bank i porządek w naszych finansach w trudniejszym momencie naszego życia. Odciążenie głowy ze spraw związanych z biurokracją pozwoli zyskać spokój i czas na poukładanie pozostałych sfer życia. Na spokojnie, bez nerwów, bez stresu. 

Kalkulator konsolidacji rat


lub
Wypełnij wniosek
2017.01.19 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]