Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak zaoszczędzić pieniądze na konkretny cel: 5 sposobów motywacji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,50 / 2 osób

Podobno najsilniejsza motywacja w oszczędzaniu trwa przez pierwsze trzy lub cztery miesiące. Jak skutecznie się motywować i nie poddawać w oszczędzaniu na wybrany cel? Sprawdźcie 5 sposobów długofalowej motywacji.

Odpowiednia motywacja to ta dopasowana do nas i naszego stylu życia. Każdy z nas ma inne marzenia i wyobrażenie o sposobie ich osiągnięcia. Jedni z nas wolą spiąć wszystkie siły w krótkim czasie, by szybciej cieszyć się efektem. Drudzy podchodzą do realizacji celu bardziej długofalowo, nie chcąc znacznie obniżać standardu codzienności.

Oszczędzanie dopasowane do stylu życia

I jedna i druga metoda oszczędzania znajduje swoje uzasadnienie. Jesteśmy różni i mamy różne potrzeby. Nie ma powodu, by wszyscy oszczędzali w jednakowy sposób. Jeśli zaś chodzi o motywację… cóż, bez względu na sposób oszczędzania, możemy doświadczyć jej wzlotów i upadków. Dlatego odpowiednio wcześnie warto poznać sposoby efektywnej motywacji i unikać kryzysowych sytuacji.

lub
Wypełnij wniosek

5 sposobów motywacji w oszczędzaniu

Sposób 1

Myśl  często o swoim celu. Wizualizuj sobie jak to będzie, kiedy już go osiągniesz. Jak się wtedy będziesz czuł? Co będziesz robił? Gdzie wtedy będziesz? Jak będziesz się zachowywał? Pielęgnuj w sobie te wrażenia. Pozytywne myślenie to naprawdę silna doza motywacji. Aby było Ci łatwiej, przyklej grafikę lub zdjęcie swojego celu w miejscu, na które często spoglądasz – lustro w łazience, lodówkę, drzwi, ustaw jako tapetę w komputerze. Bez względu na to, czy to będą wymarzone wakacje na końcu świata, własne mieszkanie czy nowy motocykl, określ swój cel jak najbardziej precyzyjnie. Pamiętaj o tym, że tylko od Ciebie zależy jak szybko osiągniesz to, co sobie wymarzyłeś. Czytaj więcej: Jak nie odkładać marzeń na później? 

Sposób 2

Oszczędzaj na koncie oszczędnościowym, z którego nie będziesz mógł ruszyć pieniędzy przed końcem okresu oszczędzania (który sam ustalisz z bankiem). Jeśli wiesz, że trudno jest Ci utrzymać dyscyplinę oszczędzania bez naruszania odłożonej kwoty, nałóż sobie jarzmo oszczędnościowe. Aby obyło się „bez dramatów” na koniec miesiąca, zaniż nieco kwotę przelewaną na konto oszczędnościowe „nie-do-ruszenia”. Jeśli uda Ci się zaoszczędzić więcej w miesiącu – świetnie, dorzuć tą kwotę do oszczędzonej puli. Jeśli miesiąc będzie niósł ze sobą więcej wydatków, bezpiecznie dotrwasz do kolejnej wypłaty (z takim obrotem spraw trzeba się liczyć zwłaszcza na początku drogi do efektywnego oszczędzania). Dodatkowe bonusy? Konto oszczędnościowe może być na dodatkowy procent. Zatem wszystkie odłożone tam pieniądze dodatkowo pracują na Twój jeszcze większy kapitał. Czytaj więcej: Nauka oszczędzania KROK PO KROKU

Sposób 3

Sporządź biznesplan oszczędzania na cel. Skreślaj na nim każdy kamień milowy przybliżający Cię do Twojego celu. Mogą być to tygodnie, kwartały lub etapy osiągnięcia pewnego pułapu kwoty. To będą Twoje małe sukcesy, które pomogą Ci dotrwać do finału oszczędzania. Czytaj też: Jak zaplanować swój budżet?

Sposób 4

Znajdź czas na dodatkowe aktywności, które sprawią Ci przyjemność, a jednocześnie wygenerują dodatkowe środki przybliżające Cię do osiągnięcia celu. Może masz jakieś zapomniane hobby, które możesz łatwo przekuć w sezonową aktywność zawodową? Lubiłeś ZPT-y (Zajęcia Praktyczno-Techniczne) w szkole? Możesz wykonać kilka prostych drewnianych konstrukcji (kwietniki, donice, karmniki, pergole) i sprzedać je w lokalnym sklepie ogrodniczym lub na sezonowym kiermaszu. Masz zdolności manualne? Może spróbuj zarobić na wykonywanej dla przyjemności i przyjaciół prostej biżuterii. Takie działania pozwolą Ci dobrze spożytkować czas w oczekiwaniu na realizację celu i odkryć nowe pokłady generowania oszczędności. Kto wie, być może pasja pochłonie Cię tak bardzo, że otworzysz nowy etap w Twoim życiu?

Sposób 5

Nagradzaj się! W końcu nie można być ciągle takim dzielnym, oszczędnym człowiekiem bez drobnych przyjemności. Raz na 3 pełne odłożone raty kup sobie coś tylko dla siebie. Może być to drobnostka, niewielka rzecz czy ulubione ciasto w cukierni. Nagródź się za wytrwałość, bo oszczędzanie to przecież także ciężka praca.


lub
Wypełnij wniosek
2017.03.07 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]