Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak wyjść z kredytów: mechanizmy pomocne przy wychodzeniu z kredytów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,83 / 6 osób

Od czego zacząć wychodzenie z kredytów? Bez obaw. Nawet z najbardziej zagmatwanej sytuacji kredytowej można wyjść obronną ręką. W końcu każdy kredyt jest do spłaty. Jak w każdej sytuacji kryzysowej najważniejsza jest dobra strategia. Nazbierało się? No i trudno. Czas przejść do działań naprawczych. Oto one.

Zaczęło się, jak zawsze, niewinnie. Najpierw kredyt, później kredycik, i jeszcze jedna mini pożyczka. Potem – ratka, większa rata, maxirata i klops – kryzys! Jak z bezsennych nocy, obgryzionych skórek i początków nerwicy wyjść na prostą z kredytami? W tym szaleństwie jest metoda. Kredyty są do spłacenia. Kwestia jak szybko będziesz w stanie przeprojektować swój dotychczasowy styl życia. A zatem?

Minimalizuj skutki kredytów

Porządki w finansach

 

Nawarzyło się piwa, to trzeba je wypić. Lekkomyślne podejście do zadłużania się w bankach nie może obejść się bez konsekwencji. Ale spokojnie. Kredyty są do spłaty.

Jeśli „lekko nadużyłeś” uprzejmości banku i w krótkim czasie szczodrze korzystałeś z coraz to nowych kredytów konsumpcyjnych „na dowolny cel”, po okresie szału zakupowego, wakacyjnego czy innego sezonowego szaleństwa, może ukazać nam się (po zsumowaniu kilku niewielkich rat) całkiem pokaźna suma do spłaty. Nie mówiąc o odrębnie doliczanych do każdego z kredytów odsetkach. Co robić, jak żyć?

lub
Wypełnij wniosek

Znajdź dodatkowe zajęcie

W przypadku pożyczonych od banku niewielkich, za to kilku, osobnych sum pieniędzy, możemy wprowadzić plan „zaciśnięcia pasa” i sukcesywnie, każdego miesiąca spłacać lwią część jednego z kredytów. Lub wybranego kredytu w całości. Jeśli kredyty są stosunkowo niewielkie (np. kilkaset złotych, maksymalnie 1000 zł), możemy spróbować spłacić je w jednej, dwóch lub trzech ratach. Konsekwentnie i bez wymówek. Aby przyspieszyć proceder spłaty kredytów i nie narazić się na pojawiające się po dłuższym czasie zniechęcenie spowodowane obniżonym standardem życia, poszukajmy sobie dodatkowej pracy, z której zarobek w całości przeznaczymy na spłatę zadłużenia. Może być to cokolwiek, drobne usługi lub naprawy, zastępstwo za kolegę w pracy, dowolne zajęcie czasowe lub zdalne z gatunku „prac tymczasowych”. Wykorzystamy w pełni początkowy zapał do spłaty zaciągniętego zadłużenia, zajmie nam to mniej czasu i pozwoli szybciej wrócić do uporządkowanego rytmu naszych finansów.

Dobre nawyki finansowe

Dobre nawyki, nazywane czasem niesłusznie nadgorliwością czy wręcz dziwactwami, niejednemu uratowały skórę w dłuższym miesiącu niż kalendarz przewiduje. W dobie podjętej walki o jak najszybszą spłatę kredytów, warto obejrzeć każdą złotówkę dwa razy zanim wydamy ją na kolejny (nie)potrzebny przedmiot czy usługę. Ograniczenie spontanicznych zakupów i jedzenia na mieście oraz sporządzanie listy towarów niezbędnych i restrykcyjne trzymanie się tego, co zaplanowaliśmy, pomoże nam zbudować pewną strategię dobrych nawyków na początku naszej drogi wychodzenia z kredytów. Czytaj też: Jak stworzyć biznesplan wydatków domowych?

 

Zarządzanie domowym budżetem

Generuj nadprogramowe środki

Czas wychodzenia z kredytów to także świetna okazja do nauki generowania dodatkowych środków. Zacząć można od najbliższego otoczenia – przeglądu szafy, mebli, rzeczy w domu. Po zebraniu wszystkich przedmiotów, które choć nadal w dobrym stanie, „już nie cieszą jak kiedyś”, oceńmy bez czego da się żyć i co możemy spieniężyć. Możliwości jest wiele – aukcje internetowe, wyprzedaże garażowe, pchle targi czy antykwariaty czekają na nowych klientów. Każdy grosz uzyskany ze sprzedaży dawnych sprzętów i ubrań przeznaczamy – a jakże – na spłatę naszego zadłużenia. Od razu i bez wymówek. Czytaj też: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie?

 

Jak przyciągnąć dodatkowe środki

Ustal sobie kieszonkowe

Innym sposobem generowania oszczędności może być zmiana nawyków operowania pieniędzmi. Wydzielanie sobie „dniówki” w gotówce i nie wydawanie niczego ponadto przynosi oszczędności w domowym budżecie zaskakująco szybko. Planujmy zakupy spożywcze tylko raz w tygodniu, ze ściśle określoną listą zakupów i przeznaczonym na towary budżetem. I tu też najlepiej w gotówce – karta rodzi pokusę zakupu czegoś awansem. Ponadto wysokie oprocentowanie naliczane za każdy dzień zwłoki w spłacie zadłużenia na posiadanej karcie kredytowej nie sprzyja generowaniu oszczędności. Dysponując już kartą kredytową warto przestrzegać zasad jej prawidłowego użytkowania. Bez dyscypliny w tej kwestii na początku drogi do zmiany nawyków na te generujące dodatkowe pieniądze w domowym budżecie, kartę kredytową i związane z nią wysokie oprocentowanie, możemy sobie zwyczajnie odpuścić. 

Odkryjmy lokalne sklepiki, gdzie warzywa i owoce są lepszej jakości, a ubrania i dodatki od lokalnych producentów imponują jakością wykonania (starczają na dłużej niż rzeczy z sieciówek). Jeśli jest sezon, można spróbować przesiąść się z samochodu czy komunikacji miejskiej na rower – to także spora oszczędność.

Filtruj przyjemności

Wydzielanie budżetu na przyjemności

 

Chcąc jak najszybciej spłacić zadłużenie możemy też czasowo zrezygnować z pewnych wygód (lub ograniczyć je na czas spłaty zobowiązań) – jedzenia na mieście, nadprogramowych ciuchów i kosmetyków, nocnego życia. Możemy na pewien czas, zamiast całego mieszkania, wynająć pokój. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze od razu przeznaczmy na znaczną część spłaty kredytu. Po ustabilizowaniu się sytuacji kryzysowej w naszych finansach możemy na nowo planować zamieszkanie w bardziej komfortowych warunkach. Życie to ciągła zmiana, nie ma więc powodu bać się zmian. Każda trudna sytuacja finalnie okazuje się przejściowa – kryzys w finansach również.

Połącz raty w jedną

Gdy kredyty, które nie dają nam zasnąć, są z gatunku „tych większych”, np. hipotecznych, a do tego występują w towarzystwie równie okazałych kredytów konsumpcyjnych, najrozsądniej będzie połączyć kilka różnych rat kredytów (nawet z innych banków) w jedną, realną do spłaty. Wówczas wydłużymy sobie okres kredytowania, ale za to miesięcznie obniżymy koszty rat nawet o jedną trzecią. Dla pesymistów krzywo patrzących na termin „dłuższy okres spłaty” – nie oszukujmy się: nie potrzebowalibyśmy tego rozwiązania, gdybyśmy wcześniej właściwie ocenili swoją kondycję finansową, przed zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu. Zatem nie ma co się trząść nad tematem, tylko z fasonem przespacerować do banku (lub zadzwonić do fintechu Akredo – będzie szybciej) i uczciwie przyznać, że sytuacja materialna uległa zmianie i planujemy konsolidację swoich zobowiązań. Bank wówczas przedstawi nam swoją ofertę, którą warto porównać z konkurencyjnymi. Każdy bank, w zależności od naszej sytuacji, dysponuje mniej lub bardziej dogodnymi warunkami łączenia kilku kredytów w jeden. Zwłaszcza, jeśli kredyty mamy w różnych bankach. Najszybciej (bez powtarzania osobno w każdym banku swojej historii finansowej) porównać kredyty konsolidacyjne uda nam się za pomocą fintechu Akredo. To sprytne i jedyne w Polsce rozwiązanie przedstawi nam już w kilka godzin najbardziej adekwatne dla naszej indywidualnej sytuacji kredytowej oferty konsolidacji kredytów w aż 9 bankach. Mając przed sobą gotowe oferty, wybieramy tą najbardziej odpowiednią (z wygodną ratą do spłaty, niższą niż przy spłacie każdego z zadłużeń osobno) i zaczynamy nowy rozdział z uporządkowaną kwestią finansów.

 

Życie bez strat

Po powzięciu jakichkolwiek kredytów, z dowolnych pobudek, musimy mieć świadomość, że nasze codzienne życie ulec powinno pewnym zmianom. Uważne wydawanie pieniędzy, rozsądne zakupy ubrań i rzeczy do domu, gotowanie samodzielnie posiłków zamiast jedzenia na mieście oraz liczne triki generujące oszczędności, pomogą nam szybciej uporać się ze spłatą zobowiązań i osiągnąć wewnętrzny spokój. Mało rat i życie bez strat jest jak najbardziej osiągalne. I tego warto się trzymać.


lub
Wypełnij wniosek
2017.02.01 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]