Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Wiedza kredytowa: 5 PRAKTYCZNYCH PORAD jak dostosować kredyt bankowy do swojej sytuacji finansowej

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 2 osób

Czy kredyt bankowy i jego spłatę można dostosować do swojej sytuacji finansowej tak, by nie bać się o jego spłatę? Zobacz 5 praktycznych porad jak wybrać kredyt bankowy, by stał się walorem, nie obciążeniem.

Rewizja interpretacji znaczenia kredytu bankowego może otworzyć nam oczy na coś, o czym bombardowani wielością różnej jakości ofert pożyczkowych mogliśmy zapomnieć. Z założenia, kredyt bankowy powinien pomagać w realizacji zamierzonego celu. Nie utrudniać nam życie. Dlatego jeśli mądrze zaplanujemy strategię spłaty kredytu i realizacji celu, na który chcemy go zaciągnąć, unikniemy kredytowych pułapek (w które wpadamy zazwyczaj z niewiedzy i braku doświadczenia). Spłatę kredytu bankowego możemy dopasować już na samym początku do własnych potrzeb i stylu życia. Pytanie zatem, czy spłatę kredytu można uelastycznić? Oczywiście. Dlatego też warto do tematu spłaty przygotować się wcześniej, najlepiej zanim wybierzemy docelową ofertę.

Oto 5 praktycznych porad, jak dostosować kredyt bankowy do swojej sytuacji finansowej i nie stresować się jego spłatą.

lub
Wypełnij wniosek

1. Najpierw cel, potem kredyt

Określ dokładnie czego chcesz i ile to będzie kosztowało. Spędź z tym pomysłem trochę czasu. Udoskonalaj go w głowie. Dodawaj i odejmuj elementy i stwórz coś wyważonego. Następnie w ten sam sposób podejdź do kredytu i jego spłaty. Jeśli masz jakieś oszczędności, zainwestuj je w swój pomysł, a w kredycie dobierz tylko pozostałą resztę. Im większy wkład własny, tym lepiej dla Ciebie. Czytaj też: Jak nie odkładać marzeń na później?

2. Nie pożyczaj więcej, niż potrzebujesz

Dwa, albo i trzy razy zastanów się czy naprawdę potrzebujesz rzeczy, na którą Cię nie stać. Na którą potrzebujesz kredytu. Kredyt ma sens jedynie wtedy, gdy pomaga zrealizować prawdziwe marzenie. Nowa bluza z najnowszej kolekcji modnego projektanta nie powinna wpędzać Cię w długi. Nawet jeśli jest bardzo ładna. I ma ściągacz. I kaptur z uszkami.

3. Zacznij od rat

Oprócz samej decyzji o kredycie, to one są najważniejsze. To właśnie raty będziesz spłacał przez kolejne miesiące i lata bez żadnego zmiłuj. Dlatego nawet jeśli teraz masz świetną pracę i dobre zarobki, nie przeholuj z ustalaniem wysokości miesięcznej raty. Weź pod uwagę zmienność sytuacji. Coś, czego przewidzieć nie możesz. Nie chodzi bynajmniej o czarnowidztwo, ale zdrowe podejście. Specjalnie zaniż wysokość raty. Niech wyda Ci się mała i łatwa do spłaty. Przeanalizuj ile wydajesz miesięcznie, ile możesz odłożyć i co zostaje. Tą kwotę (która zostanie) przeznacz na ratę kredytu bankowego. Teraz możesz się śmiać, może też nigdy nie będziesz miał problemu ze spłatą kredytu na czas. Ale jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego (nagła utrata pracy, drogie leczenie, włamanie i zniszczenie mienia) – będziesz gotowy.

4. Wybierz możliwość wcześniejszej spłaty

Wybieraj oferty, w których warunki umowy pozwalają na wcześniejszą spłatę kredytu, bez dodatkowych obciążeń i kar z tego tytułu. Nigdy nie wiesz, kiedy moneta uśmiechnie się do Ciebie. A wtedy najlepsze co możesz zrobić, to spłacić swój dług. Od razu, wraz z odsetkami. Może być też tak, że będziesz zmuszony sprzedać swój kredyt. Wtedy również mniej stracisz, jeśli będziesz mógł spłacić całość kredytu lub znaczną jego część za gotówkę z wcześniejszym terminem niż ten przyjęty w harmonogramie. Czytaj też: Jak naprawić swój kredyt?

5. Żyj na prawdę, nie na kredyt

Jeśli kredyt to dla Ciebie mimo wszystko ogromny stres – nie będziesz mógł spać po nocach gnębiony koszmarami uciążliwych rat, zamiast cieszyć się postępami w realizacji marzenia – nie bierz go. Nie każdy musi mieć kredyt, tak jak nie każdy musi mieszkać w modnej dzielnicy i wychodzić na spacer z rasowym mopsem. Odpuść i żyj jak lubisz. Żyj na prawdę, a nie tylko po to by spłacać kredyt. Twój komfort jest najważniejszy.

Co, jeśli już masz kredyty a raty nie dają Ci żyć?

Z tej sytuacji także jest wyjście. Jeśli raty Twoich kredytów odbierają Ci radość życia, nie tkwij dłużej w tej sytuacji. Zebranie ofert możliwości łączenia kilku kredytów w jeden, zamieniając wiele rat w jedną mniejszą, to pierwszy krok jaki możesz wykonać. Konsolidacja porządkuje domowe finanse, pomaga ogarnąć swój budżet i żyć tak, jak lubisz. Warto przynajmniej sprawdzić, zwłaszcza że zajmuje to 30 sekund i nic nie kosztuje.


Oblicz szacunkową kwotę Twojej raty
1000 zł 50000 zł
6 rat 72 raty
Szacunkowa kwota Twojej nowej raty
0.00 zł
* Przyjęto przeciętne oprocentowanie w wysokości %. Ostateczne oprocentowanie może być niższe lub wyższe w zależności od indywidualnej oceny banku.

lub
Wypełnij wniosek
2017.03.01 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]