Zadzwoń 660 624 012
Akredo Sp. z o. o. 660 624 012 kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak uwolnić się od złych kredytów?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 1 osób

Na fali różnych życiowych zakrętów, bardziej lub mniej świadomie decydujemy się na kredyty i pożyczki. Czasami nie mając innego wyjścia, czasami z powodów trudności w zmianie nawyków wydatkowych po nagłej zmianie stopy życia. Tak czy inaczej, może się zdarzyć, że powzięte kredyty zaczną nas przytłaczać. Kiedy wiadomo, że kredyt jest zły i jak się uwolnić od złych kredytów?

Definicja złego kredytu jest prosta – zły kredyt to taki kredyt, którego spłata przekracza nasze możliwości. Zły kredyt to również kredyt niedopasowany do naszych potrzeb i możliwości – za drogi, z za wysoką ratą miesięczną, ze źle ustawioną datą spłaty kredytu i ze zbyt dużą ilością kosztów obsługi kredytu. Mało kto zagłębia się we wszystkie zapisy umowy kredytowej, która zazwyczaj ma objętość młodopolskiej noweli obyczajowej. Inną kwestią utrudniającą pełne zapoznanie się z kosztami naszego kredytu jest specyficzny język umów kredytowych, obfitujący w terminologię często niezrozumiałą dla przeciętnego kredytobiorcy. Kluczowym argumentem przemawiającym za decyzją o kredycie, dla większości kredytobiorców jest czas jego uzyskania. Pieniądze dostępne od ręki? Jeszcze dziś na koncie? Umowa podpisana online? Te argumenty usypiają naszą czujność na kwestie takie, jak koszty udzielenia kredytu czy wysokość raty. Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy spłacając swoje zobowiązania zmienia się nasza sytuacja finansowa, a „stówka tu czy tam” zaczyna nam robić różnicę. Czytaj też: Gdy mamy zbyt dużo kredytów…

 

Jak wyjść ze złych kredytów?

 

Wprawdzie najlepiej jest uczyć się na cudzych błędach, za to na własnych uczy się najszybciej. Warto pamiętać, że z każdej kryzysowej sytuacji finansowej jest wyjście. Reorganizacja nawyków wydatkowych, zaplanowanie zmian, konsolidacja kredytów i porządki w wydatkach wymagają nieco więcej dyscypliny, jednak są sprawdzonym sposobem wyjścia z kryzysu. Od czego zacząć proces wychodzenia ze złych kredytów?

 

KROK 1: Sprawdź, na czym stoisz

 

Problemy finansowe często biorą się z niewiedzy na temat kondycji własnego budżetu. Chcąc wyjść ze złych kredytów, w pierwszej kolejności musimy dobrze poznać sytuację w jakiej się znaleźliśmy. Skompletujmy wszystkie umowy kredytowe, jakich jesteśmy stroną. Zaznaczmy w nich newralgiczne zapisy dotyczące kosztów udzielenia kredytu i prowadzenia konta. Podkreślmy wszystkie zapisy, które budzą nasze wątpliwości i są nie do końca jasne. Zbierzmy całą dokumentację i spiszmy koszty każdego kredytu z osobna.

 

KROK 2: Oceń realnie sytuację

 

Nazywanie rzeczy po imieniu w sytuacjach kryzysowych może nie należy do najprzyjemniejszych, jednak jest niezbędne do rozpoczęcia procesu porządkowania kredytów. Dysponując danym budżetem miesięcznym określmy jaką maksymalnie kwotę możemy przeznaczać na comiesięczną spłatę swoich zobowiązań, aby realnie starczyło nam na inne wydatki związane z organizacją życia – rachunki, jedzenie i inne aktywności.

 

 

Podejdźmy do tematu realistycznie, nie życzeniowo. Spiszmy miesięczne wydatki na jedzenie, zaokrąglając kwotę w górę. To samo zróbmy z wydatkami na media, czynsz i niezbędne opłaty związane z lokalem mieszkaniowym. Zsumowane kwoty odliczmy od miesięcznych wpływów i sprawdźmy ile zostało na życie. W tej kwocie musi się zmieścić wygodna rata kredytu i pieniądze na życie. Określmy konkretne kwoty.

 

KROK 3: Zorganizuj lepsze warunki

 

Złe kredyty mają to do siebie, że zawsze można je zmienić na lepsze. Różne oferty banków dostosowane są do rozlicznych potrzeb klientów. W jednych spotkamy się z przychylniejszą formą dostosowania wysokości raty, w innych koszty udzielenia kredytu będą bardziej konkurencyjne. Nie chcąc tracić czasu na samodzielne porównywanie ofert, skorzystać można z bezpłatnej konsultacji dostępnej online za pośrednictwem Akredo, gdzie po przedstawieniu naszych oczekiwać (np. maksymalnej wysokości miesięcznej raty kredytu, oczekiwanych kosztów kredytu lub po prostu chęci optymalizacji dotychczasowych warunków kredytowych) otrzymamy ofertę konsolidacji dotychczasowych kredytów lub zmiany umowy kredytowej na bardziej korzystną w innym banku już po jednej rozmowie telefonicznej. Formalności sprowadzone do minimum, podobnie jak i konieczność fizycznej obecności w banku, pomagają szybko wyjść ze złych kredytów. Ulga po uporządkowaniu tak newralgicznej kwestii jak zaniedbane przez lata finanse, jest nie do przecenienia. Oszczędności zaś z tego faktu wynikające, zauważalne są już w kolejnym miesiącu po przeprowadzonej konsolidacji. Temat wart uwagi, zwłaszcza pod koniec roku. Wówczas nowy rok możemy zacząć z uporządkowaną sytuacją kredytową, a dzięki tańszemu kredytowi, kolejnych marzeń nie będziemy musieli odkładać na później.


Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na marketing podmiotów trzecich więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>

 

2017.10.31 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]