Czym jest upadłość konsumencka?
Upadłość konsumencka ogłaszana jest w momencie, gdy osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań finansowych. Wówczas zobowiązania te są redukowane lub całkowicie umarzane przez sąd rejonowy. Konsument musi m.in. udowodnić, że ta niewypłacalność nie jest z jego winy. Wniosek o upadłość konsumencką powinien zawierać spis wierzycieli, dłużników i tytułów egzekucyjnych, a także wykaz spłat wierzytelności z ostatnich 6 miesięcy.

- Co oznacza słowo „upadłość”?
- Jakie warunki powinien spełnić wnioskujący o upadłość konsumencką?
- Co powinien zawierać wniosek o upadłość konsumencką i gdzie go złożyć?
- Jak wygląda proces umarzania zobowiązań przez sąd i ile trwa?
Znaczenie słowa „upadłość”
Upadłość to słowo, które większości z nas kojarzy się raczej z plajtującymi przedsiębiorstwami niż z niewypłacalnymi klientami banków. Od kilku lat funkcjonuje ono w polskim systemie prawnym także w odniesieniu do osób fizycznych.
Z punktu widzenia dłużnika jest rozwiązaniem niezwykle korzystnym – przewiduje nawet umorzenie części zobowiązań, jednak warunki, od których uzależnione jest uzyskanie takiej pomocy, sprawiają, że upadłość jest poza zasięgiem olbrzymiej większości zadłużonych.
Warunki, jakie musi spełnić dłużnik wnioskujący o upadłość
Upadłość konsumencka, czyli zadeklarowana przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, obowiązuje na mocy wprowadzonej w 2009 roku ustawy. Według jej przepisów upadłość jest procedurą oddłużeniową, połączoną z zobowiązaniem dłużnika do pokrycia pewnej części zobowiązań.
Dłużnik może taką procedurę uruchomić pod warunkiem, że jego niewypłacalność ma charakter niezawiniony i powstałą na skutek przyczyn zewnętrznych, społecznie usprawiedliwionych (np. utrata pracy, choroba). Dłużnik musi również spełnić wymagania postawione mu podczas rozprawy o stwierdzenie upadłości oraz posiadać majątek wystarczający na pokrycie kosztów postępowania i kosztów pracy syndyka.
Wniosek o upadłość konsumencką
Dłużnik, który uzna, że jego sytuacja daje szanse na konsumencką upadłość, powinien złożyć wniosek w wydziale sądu rejonowego właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Pismo, poza uzasadnieniem, powinno zawierać spis majątku dłużnika, obejmujący wszystkie przedmioty, które mogą podlegać egzekucji. We wniosku należy również przedstawić i udokumentować:
- spis wierzycieli wraz z wysokością wszystkich zobowiązań;
- spis tytułów egzekucyjnych i zajęć;
- wykaz spłat wierzytelności dokonanych w ostatnich 6 miesiącach;
- spis dłużników osoby składającej wniosek.
Proces umarzania długu przez sąd
Sąd w ciągu dwóch miesięcy podejmuje decyzję, czy przychyla się do wniosku czy jednak go odrzuca. W przypadku, gdy ogłosi upadłość, poleci syndykowi sporządzić inwentarz majątku dłużnika i przedstawić plan likwidacyjny.
Obejmujący najwyżej 5 lat plan ten szczegółowo określa, jak podzielone zostaną fundusze uzyskane z licytacji masy upadłościowej, w jakiej kolejności spłacani będą wierzyciele oraz, które z wierzytelności zostaną po wspomnianym 5-letnim okresie umorzone. Trzeba pamiętać, że sąd umarza wskazane zobowiązania wyłącznie, gdy bez zarzutu wywiążemy się z wszystkich punktów przyjętego planu.