Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Upadłość konsumencka: wszystko co musisz o niej wiedzieć

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (brak oceny)

Stało się – na skutek losowych zdarzeń, zbyt trudnych do przeskoczenia długów lub nieumiejętnego gospodarowania budżetem domowym stwierdzamy swoją niewypłacalność. Oznacza to iż nie masz możliwości regulowania podjętego zadłużenia, a kolejne zaciągnięte zobowiązania tylko pogorszyłby twoją obecną sytuację materialną. W takim momencie należy ogłosić upadłość konsumencką. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak wygląda wniosek, który należy wypełnić? Oto krótka encyklopedia wiedzy na temat upadłości konsumenckiej.

 

Upadłość konsumencka ustawa

Możliwość ogłoszenia swojej upadłości została wprowadzona stosunkowo niedawno. Podkreślamy iż upadłość konsumencka dotyczy pojedynczej jednostki, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Dotyczy więc „przeciętnego Kowalskiego”, który zadłużył się i przyczynił się do swojej niewypłacalności i dużych problemów finansowych. Ustawa weszła do przepisów w marcu 2009 roku. Wymagała ona jednak dużego doprecyzowania, bowiem tylko wąska grupa mogła skorzystać z takiej możliwości. Wprowadzono więc nowelizację przepisów. Nowe, zmienione zasady wprowadzone w 2014 roku. Dzięki temu, z roku na rok, coraz więcej obywateli, może przyznać się do niewypłacalności. Dzieje się tak dlatego iż postępowanie w tej sprawie jest dużo tańsze, a oddłużenie nie wymaga posiadania konkretnego majątku. Rozwiązanie to jest więc atrakcyjne i bardzo pomocne – dzięki temu jesteśmy w stanie umorzyć część długów, uniknąć postępowań egzekucyjnych, a także ostatecznie – odzyskać oddech i balans w prowadzonych finansach.

lub
Wypełnij wniosek

Upadłość konsumencka warunki

Zacznijmy jednak od początku. Upadłość konsumencka polega na zwolnieniu z długów danego dłużnika. Oczywiście, nie oznacza to iż zadłużenie zostaje zniesione, a zaciągnięte zobowiązanie nie wymaga spłaty. Dłużnik do końca odpowiada za swoje zadłużenie, ale nie musi regulować zaciągniętych zobowiązań. Wszystko oczywiście zależy od majątku upadającego – w momencie ogłaszania niewypłacalności, zostaje skonstruowany plan danej spłaty. Plan, który tworzy i zarządza sąd, obejmuje:

  • Zakres
  • Czas (nie dłuższy niż 3 lata)

W którym należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Tu najważniejsze są dokładnie takie same cechy, jak w przypadku spłaty kredytu – lojalność, terminowość i sumienność. Solidność skutkuje umorzeniem części zobowiązań.
Ważne jest iż plan ten skonstruowany jest w sposób realny, zostawiając dłużnikowi niezbędną kwotę do przeżycia. Sąd zatem uwzględnia: sytuacją majątkową, pensję i liczbę osób na utrzymaniu.

 

Upadłość konsumencka wniosek

Aby ogłosić upadłość, należy złożyć wniosek do wybranej placówki sądowej. Wniosek może zostać odrzucony, gdy zostanie błędnie uzupełniony, lub gdy doprowadzenie do upadłości było zabiegiem celowym i umyślnym.
Wniosek złożony do wydziału gospodarczego sądu rejonowego, który jest odpowiedni i zgodny z miejscem zamieszkania osoby zgłaszające, powinien zawierać w sobie:

  • dane osobowe niewypłacalnego konsumenta – imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer PESEL,
  • informacje o majątku – należy wskazać miejsca, w których znajduje się majątek dłużnika,
  • informacje o okolicznościach, które uzasadniają złożenie wniosku,
  • informacje o wierzycielach i wierzytelnościach spornych– dłużnik powinien wskazać ich adresy, wysokość przysługujących im wierzytelności i terminy zapłaty,
  • wiadomość o zabezpieczeniach ustanowionych na majątku osoby zgłaszającej
  • zobowiązanie iż obecna, zastała, trudna sytuacja finansowa nie jest działaniem umyślnym

Złożenie wniosku to koszt ok. 30 zł, którego potwierdzenie wpłaty również należy uiścić.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]