Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co robić dziś, by nie musieć robić jutro. Jak zadbać o przyszłość, gdy znasz prognozy swojej emerytury?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 4 osób

Zastanawiasz się, jak inwestować nie mając wkładu własnego? Kiedy i na co warto brać kredyt, który nie zatruje nam życia a pomoże mądrze zainwestować? Sprawdź jak maksymalnie wykorzystać potencjał czasu akrywności zawodowej, by nie musieć martwić się w jesieni życia.

Gdy jesteśmy młodzi, nie myślimy o starości. I dobrze. Nie ma się co martwić na zapas. Co innego jednak zamartwianie się o swój los za 50 lat, a co innego mądre dokonywanie wyborów, które pozwoli nam maksymalnie wykorzystać potencjał młodości i czasu zawodowej aktywnści, żyć jak lubimy i być spokojnym o podstawowe zabezpieczenie na ewentualność zestarzenia się.

Jak inwestować w swoją przyszłość

Jak inwestować w swoją przyszłość, by nie dać się zaskoczyć w jesieni życia? Poznaj kilka prawd obiektywnych według Akredo, dzięki którym osiągniesz nie tylko więcej, ale i zabezpieczysz swoją przyszłość.

lub
Wypełnij wniosek

Prawda Nr 1

Kurczowe trzymanie się nudnej i słabo płatnej pracy, której nie lubimy i w której nie mamy szans na rozwój, to marnotrawstwo życia i własnego potencjału. Jeśli jedyną motywacją do pozostania w danym miejscu pracy jest posiadanie „stałej umowy” (o ile to pojęcie w praktyce jeszcze coś znaczy) i przywilej opłacania składek ZUS, to możemy być pewni, że:

  • nic nas nie uchroni przed ewentualnym zwolnieniem, jeśli pracodawca tak postanowi, żadna umowa nie gwarantuje zatrudnienia „do czasu emerytury” (jeśli nie jesteś w okresie ochronnym, czyli de facto – tuż przed),
  • jeśli nie rozwijamy się zawodowo lub wykonywana praca nie uczy nas nowych umiejętności, z czasem będziemy mieć problem ze znalezieniem nowej,
  • wypalenie zawodowe i wykonywanie swoich obowiązków bez przekonania nie służy ani nam, ani pracodawcy (różnica polega na tym, że „ten drugi” szybciej coś z tym zrobi),
  • niskie zarobki, nawet przy regularnym opłacaniu przez pracodawcę naszej składki emerytalno-rentowej, gwarantują jedynie najniższą emeryturę – jeśli jeszcze nie wiesz ile to jest, wiedza na ten temat ostatecznie otworzy Ci oczy.

Prawda Nr 2

Umowy tzw. „śmieciowe” nie są wprawdzie brane pod uwagę przy opłacaniu składek emerytalnych, jednak bardzo często pomagają uzyskać wyższe dochody na rękę (netto). Pomijając poprawę stopy życia „tu i teraz”, dzięki wyższym zarobkom możemy zacząć myśleć o oszczędnościach lub inwestycjach. Podobnie jest z działalnością gospodarczą – jeśli mamy pomysł na swój biznes, nie ma a co czekać. Czytaj więcej: Jak nie odkładać marzeń na później?

Prawda Nr 3

O ile (w przypadku generowania oszczędności) wartość pieniądza jest zmienna, o tyle inwestycja w ziemię, mieszkanie o dobrej lokalizacji (nie koniecznie duże), nieruchomość z potencjałem najmu czy działkę budowlaną to lokata pewna (prawie) jak złoto.

lub
Wypełnij wniosek

Kiedy jest najlepszy czas na kredyt i na co warto kredyt brać

Nie licząc specjalnie na zadowalającą wysokość przysługującej nam w przyszłości emerytury, warto zadbać o swoją przyszłość samodzielnie.

Nie znaczy to, że z przywileju świadczeń emerytalnych (które po spełnieniu wymogów wieku i przepracowanych lat, bezspornie nam się należą) mamy zrezygnować. Nawet, jeśli to będzie kilkaset złotych miesięcznie, to może tylko pomóc w miesięcznie wydatkowanym budżecie. Gorzej, jeśli liczymy na to, że w jesieni życia poradzimy sobie wyłącznie z kwotą przyznanej emerytury. Taka wizja niesie ze sobą wiele znaków zapytania. Cóż więc czynić?

 

Inwestuj

Jeśli dobrze zarabiasz i potrafisz rozsądnie dozować miesięczne wydatki – inwestuj. W grunty, nieruchomości lub odkładaj na konto oszczędnościowe (zawsze na procencie). 

Oszcędności na procent

Pomnażaj. Sprawdź, w której walucie Twoje oszczędności będą „najlepiej pracować” (np. dolary). Bądź na bieżąco i zdecyduj na którym koncie walutowym je umieścić. Czemu tak? A czemu nie. Jeśli oszczędności i tak nie ruszamy, a mogą się przyjemnie się mnożyć, nie brońmy im tego.

Czas to pieniądz

Jeśli planujesz osiąść w domu z ogródkiem, im szybciej zabierzesz się do realizacji tego celu tym korzystniej na tym wyjdziesz. Kredyt hipoteczny pod grunt i nieruchomość zaplanuj jednak bardzo precyzyjnie i zdroworozsądkowo. Skup się na ratach miesięcznych (wygodnych do spłaty – im wcześniej zaciągniemy kredyt, tym na mniejsze raty zostanie nam on rozłożony), droższych elementach budowy (koszty biurokracji, ocieplenie, poddasze, komin, dach, stolarka okienna i drzwiowa), uwzględnij koszty niezbędnego wyposażenia nieruchomości (ogrzewanie, elektryka, gaz, kanalizacja), a także dokładnie wylicz ile przeznaczyć chcesz na podstawowy pakiet mebli (zabudowa i sprzęty kuchenne, wyposażenie łazienki wraz z sanitariatami, łóżka). Resztę można powoli gospodarować z bieżących środków. Koszt powyższych minimalnych prac koniecznych do wykonania przed wprowadzeniem się, warto jednak uwzględnić w kredycie. Łagodne przejście przez koszty nieuniknione (które w dodatku nachodzą na siebie w relatywnie krótkim czasie) pozwoli nam pełniej cieszyć się nowym miejscem do życia. A o to przecież chodzi. Czytaj też: Ile powinniśmy oszczędzać mając 20, 30, 40, 50, 60 lat?

Kredyt samo-spłacalny

Jeśli zarabiasz „tak sobie”, wystarcza Ci na bieżące wydatki, ale nie specjalnie możesz coś odłożyć, pomyśl o zakupie mieszkania pod inwestycję. Będąc aktywnym zawodowo możesz śmiało zainteresować się ofertami kredytów hipotecznych. Zakupiony lokal możesz wynająć bezpośrednio po zakupie, a kwotę z najmu przeznaczyć na miesięczne raty kredytu. Kredyt za mieszkanie spłacać się będzie niejako „sam” i to za wyższą ratę, niż tą którą ustanowiłbyś dla siebie. Z wyższą ratą miesięcznego kredytu (którą de facto spłacają w czynszu najemcy Twojego lokum), zobowiązanie spłacisz szybciej i z niższymi odsetkami. A więc i szybciej staniesz się właścicielem mieszkania. Jeśli poczynisz tę inwestycję odpowiednio wcześnie, jeszcze przed wejściem w wiek emerytalny będziesz właścicielem mieszkania, którego wynajmowanie zapewni Ci stały dochód.


Oblicz szacunkową kwotę Twojej raty
1000 zł 50000 zł
6 rat 72 raty
Szacunkowa kwota Twojej nowej raty
0.00 zł
* Przyjęto przeciętne oprocentowanie w wysokości %. Ostateczne oprocentowanie może być niższe lub wyższe w zależności od indywidualnej oceny banku.

Rachunek oszczędnościowy

Odkładając pieniądze na rachunku oszczędnościowym z atrakcyjnym procentem, przy ograniczeniu bieżących wydatków, z czasem będzie nas stać na zakup kawalerki pod wynajem za gotówkę, czyli bez kredytu. Wymaga to sporej dyscypliny w oszczędzaniu (przeznaczając na ten cel co najmniej 1/3 miesięcznej pensji), ale nie jest niemożliwe. Czytaj więcej: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie: opanuj swój budżet KROK PO KROKU


lub
Wypełnij wniosek
2017.03.03 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]