Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Ile powinniśmy mieć oszczędności w wieku 20, 30, 40, 50, 60 lat?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 2,55 / 53 osób

Ile powinniśmy mieć odłożonych pieniędzy w danym wieku? Jak sukcesywnie gromadzić rezerwy na czarną godzinę? Finansowa „poduszka bezpieczeństwa” pozwoli nam spać spokojnie i nie bać się o przyszłość. Z nią żadne przeciwności losu nie będą nam straszne!

Żyjąc w wiecznym biegu, gdzie niczego się nie naprawia tylko kupuje nowe, podobnie zaczęliśmy podchodzić do zadłużania. Nie mamy środków? Dobieramy. Napędzani niepohamowanym konsumpcjonizmem naszych czasów, zapominamy o prostych mechanizmach obrony przed trudnościami. Niestabilny rynek pracy, kryzysy, niespodziewane sytuacje rodzinne – to wszystko jest nieodłącznym elementem codzienności. Zarówno naszej, jak i (w przeszłości) naszych rodziców czy dziadków. Zapewnienie sobie miękkiego lądowania w postaci funduszu awaryjnego na wypadek nagłych kłopotów finansowych, pomoże nam spokojnie funkcjonować. Bez stresu i niepotrzebnych nerwów. Finansowa poduszka bezpieczeństwa zamortyzuje przejściowe trudności i zapewni nam niezbędny czas na znalezienie najlepszego rozwiązania w nowej sytuacji.

O walorach poduszki finansowej jako bufora bezpieczeństwa nie ma więc co dyskutować. Czas przejść do działania!

Finansowa poduszka bezpieczeństwa ZRÓB TO SAM

Aby finansowa poduszka miała sens, warto przyjąć na początku jej wartość – kwotę którą chcemy zaoszczędzić, np. odpowiednik miesięcznej pensji. Nie czekaj, aż zaczniesz więcej zarabiać, skończysz szkołę, wyprowadzisz dzieci „na swoje”… tak to nie działa. Prawdą jest, że im szybciej zaczniesz oszczędzać i pracować na swój bufor bezpieczeństwa, tym lepiej. Chodzi nie tylko o wysokość kwoty, jaką odłożysz, ale o wypracowanie nawyku oszczędzania. To o wiele cenniejsza umiejętność, która w przyszłości ułatwi Ci życie. Czytaj też: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie?

 

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

 

Chcąc odłożyć równowartość miesięcznej pensji, rozbij cel na plan. Sam oceń jak szybko chcesz odłożyć taką kwotę (np. 6 m-cy) i oblicz, jaką sumę miesięcznie musisz odłożyć by osiągnąć swój cel. Przykładowo, jeśli zarabiasz 2500 zł (netto), to aby w ciągu pół roku odłożyć równowartość swojej pensji, co miesiąc musisz odkładać (w zaokrągleniu) 420 zł. Dużo? Mało? Jeśli początkowo kwota oszczędności wydaje nam się zbyt sroga, wydłużmy czas oszczędzania na naszą poduszkę, np. do 10 miesięcy (wówczas odkładać będziemy 250 zł miesięcznie – brzmi przyjemniej, prawda?). Dopasujmy nasz system oszczędzania do siebie tak, aby był wykonalny i nie zniechęcił nas zbyt szybko (statystycznie największą motywację w oszczędzaniu mamy przez pierwsze 3-4 miesiące, warto więc w tym czasie zaoszczędzić jak najwięcej, by dalej motywować się uzyskanym efektem naszych wyrzeczeń – wysokością odłożonej kwoty).

Oszczędności na cel

Oszczędzanie a mania mienia

Większość z nas czeka, aż za sprawą niezwykłego splotu wydarzeń zacznie więcej zarabiać, wygra los na loterii, wyjdzie bogato za mąż lub otrzyma intratny spadek. Do tego czasu wydajemy bezrefleksyjnie wszystko, co uda nam się zarobić. Prawda jest jednak taka, że nie chodzi o to, czy zarabiamy 1500 zł czy 15 000 zł i „komu łatwiej coś odłożyć”. Im więcej zarabiamy, tym większe potrzeby w sobie rozbudzamy. Sięgamy po więcej. De facto, bez wykształcenia w sobie technik oszczędzania, możemy przepuścić każde pieniądze. I to w oka mgnieniu. Dlatego tak ważna jest nauka oszczędzania już na samym początku, przy choćby najskromniejszych kwotach jakimi operujemy. 


lub
Wypełnij wniosek

 

Ile powinniśmy oszczędzać będąc w danej grupie wiekowej?

Czy istnieje jakaś określona kwota, którą powinniśmy mieć zaoszczędzoną będąc w danym wieku, aby czuć się pewnie? Dobra technika oszczędzania to taka, która jest ciekawa, motywująca i ciągle się rozwija. Odkładanie co miesiąc przykładowych 200 zł oczywiści pozwoli nam wygenerować oszczędności, ale równie szybko nas znudzi i przynosić będzie stałe (nie progresywne) dochody. Co jednak, jeśli z oszczędzania stworzymy swego rodzaju grę, której kolejne etapy rządzić się będą odrębnymi regułami, a stawka o jaką gramy, będzie coraz wyższa? Czy nie brzmi to bardziej ekscytująco?

Taką intrygującą formę oszczędzania stworzyła amerykańska ekspert finansowa, Kimmie Greene. Proponuje ona, by system oszczędzania oprzeć na cezurach wieku i dostosować go do zmieniających się na przestrzeni lat etapach naszego życia. Czytajteż: Jak nie odkładać marzeń na później?

Kiedy masz 20-29 lat:

W tym wieku będzie najtrudniej, ale Greene sugeruje, by w tym czasie oszczędzać miesięcznie 25% swoich miesięcznych dochodów. Nieważne jaką sumą na początku swojego dorosłego życia będziesz dysponować. Ważne, aby zgadzały się proporcje oszczędności (25%) względem reszty pieniędzy z naszych wpływów (75%). W skład tych 25% oszczędności wchodzić mogą środki z głównej wypłaty, napiwki i wszelkie dodatkowe źródła dochodu (fuchy, prace extra, premie, nadgodziny, sprzedaż nieużywanych sprzętów itp.).

 

Pracuj mniej oszczędzaj więcej

Kiedy masz 30-35 lat:

Wskakujemy na level oszczędzania dla profesjonalistów! W tym przedziale wiekowym naszym celem jest zaoszczędzenie równowartości naszych… rocznych zarobków. Czyli, przykładowo zarabiając 3000 zł (netto), rocznie zarobimy 36 000 zł. Niemożliwe? W każdym razie warto spróbować – stawka brzmi zachęcająco. Zatem analogicznie: dzielimy kwotę rocznych dochodów (np. 36 000 zł) na ilość miesięcy w jakich chcemy ją odłożyć (np. 60 miesięcy). Aby osiągnąć nasz cel w 5 lat, co miesiąc musimy odkładać 600 zł. Co ważne, w skład tej kwoty wejść może również kwota Twojej inwestycji (np. część raty kredytu za mieszkanie). Chodzi o to, by obliczoną kwotę realnie odłożyć lub zainwestować, a nie wydać do zera. Czytaj też: Co zyskamy na konsolidacji?

 

Wspólne oszczędzanie

Kiedy masz 35-40 lat:

W tym przedziale wiekowym jesteś najbardziej wydajny zawodowo. Masz już niezbędne doświadczenie i pewność siebie. Odważniej proponujesz swoje rozwiązania, nie boisz się krytyki. Zazwyczaj W tym wieku możesz też więcej zarabiać. Warto o to zawalczyć. A skoro tak dobrze Ci idzie również w oszczędzaniu, nasz ekspert podwyższa poprzeczkę. W tym przedziale wiekowym odłóż… dwie roczne pensje. Za trudne? Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Trzeba spróbować (pamiętaj, że w kwotę oszczędności możesz wliczyć inwestycje). Zrewiduj na nowo roczne zarobki (np. 36 000 x 2 = 72 000 zł), podziel odpowiednio na 60 miesięcy. Kwotą, jaką będziesz miesięcznie odkładać, będzie 1200 zł. Czytaj też: Jak połączyć kredyty szybko, korzystnie i ON-LINE?

 

Oszczędzanie po 40

 

Kiedy masz 40-45 lat:

Dzieci zazwyczaj są już wtedy większe i bardziej samodzielne. Sytuacja zawodowa raczej stabilna (a przynajmniej Twoje umiejętności i profesjonalizm zawodowy jest już na poziomie gwarantującym utrzymanie pracy na dobrych warunkach – w tym czy w innym miejscu). Czas podnieść poprzeczkę oszczędzania. Oszczędności w wersji trzech rocznych zarobków w pięć lat! Liczymy (np.) 36 000 zł x 3 = 108 000 zł. 108 000 zł : 60 miesięcy = 1800 zł. Tyle staramy się odkładać miesięcznie (lub inwestować, może być to samochód).

lub
Wypełnij wniosek

Kiedy masz 45-50 lat:

Dzieci na wylocie. Zawodowo w porządku. Do emerytury daleko. Czas się cieszyć życiem! I konsekwentnie odkładać / inwestować dalej. Czterokrotność rocznej pensji w kolejnych pięć lat! A zatem (idąc dalej z naszym przykładem) 36 000 zł x 4 = 144 000 zł. 144 000 zł : 60 miesięcy = 2400 zł. Oto nasza nowa miesięczna rata oszczędnościowa.

 

Oszczędzanie po 40

 

Kiedy masz 50-55 lat:

Dom lub mieszkanie już raczej urządzone. Może nawet spłaciłeś już kredyt hipoteczny? W każdym razie miejsce do życia masz. Dzieci poszły na swoje i już nas tyle nie kosztują (a przynajmniej finansowo). Dlaczego by nie skorzystać i nie odłożyć rocznej pensji… pięciokrotnie? Licząc 36 000 zł x 5 = 180 000 zł. 180 000 zł : 60 miesięcy = 3000 zł. Brzmi jak cała miesięczna pensja? Jeśli jesteście we dwójkę i oboje jesteście aktywni zawodowo, jest to całkiem realna kwota do odłożenia. Nie ma już tylu wydatków związanych z kredytem czy urządzaniem swojego miejsca na ziemi. W pojedynkę może być ciężej, ale nasz ekspert twardo upiera się, że można. Czytaj też: Jak opanować budżet domowy KROK PO KROKU

Kiedy masz 55-60 lat:

Level dla mocarzy. Odkładasz sześciokrotność miesięcznej pensji w pięć lat (miesięczna rata to 3600 zł)! Jak jesteś w pojedynkę, nie szarżuj – odkładaj tyle, ile możesz. Nie stresuj się, jeśli przez kolejne lata odkładać będziesz tą samą lub nawet niższą kwotę, niż w latach poprzednich.

Kiedy masz 60-65 lat:

Zgadnij. Wersja hard core! Odkładasz miesięcznie 4200 zł, a Twoje oszczędności w ciągu kolejnych pięciu lat to siedmiokrotna roczna pensja.

I nastaje upragniona emerytura…

Oszczędności na emeryturę

 

Ideą progresywnego stylu oszczędzania, wykładanego przez Kimmie Greene, jest jedno główne założenie: życie traktujmy elastycznie. Nie chodzi o to, by „zarzynać się” oszczędzaniem sztywno ustalonej kwoty. Dopasowujmy styl naszego oszczędzania do nas i naszego pomysłu na życie. Kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, kupno samochodu, edukacja – to są nasze inwestycje, które się zwrócą. Uwzględniajmy je w naszym harmonogramie oszczędzania. Według założeń Greene, jeśli zaoszczędzimy według jej schematu daną kwotę do około 30-tki, możemy odłożyć jej dziesięciokrotność w wieku przejścia na emeryturę (60-67 lat)! Tylko od nas i naszych możliwości zależy, jakie to będą kwoty. Uwzględniając wydarzenia w życiu, jak posiadanie dzieci, kupno mieszkania, czas studiów latorośli, śluby, pojawienie się wnucząt, wciąż możemy odkładać mniejszą lub większą kwotę (pamiętając o inwestycjach, które się w to wliczają).

Każdy z nas ma inne cele i obawy. Jedni z nas będą oszczędzać na niesamowite podróże, drudzy – na spokojną emeryturę. Nie cel, a droga do celu nas w tym przypadku definiuje. Oszczędzanie, w każdym razie, może być także niezwykle ekscytujące!

Jak oszczędzać z czystą kartą

Jeśli chcemy zacząć oszczędzać, a w tle ciągnie się za nami kilka kredytów, zacznijmy nowy etap z czystą kartą. Łącząc wiele rat kredytów w jedną. Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, dzięki niemu zyskujemy kontrolę nad wydatkami, a do tego kwotę mniejszą i łatwiejszą do spłaty. Jeśli kredyty zaciągaliśmy na mieszkanie, dom czy samochód, możemy je potraktować jak inwestycję i wliczyć do swojego programu oszczędnościowego. Na kalkulatorze konsolidacji Akredo można łatwo sprawdzić, jak kilka rat zmienia się w jedną i o ile możemy zmniejszyć nasze miesięczne wydatki z tym związane.

2017.03.03 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]