Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak nie podbierać oszczędności czyli gdzie bezpiecznie lokować środki w procesie oszczędzania?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,50 / 2 osób

Z oszczędzaniem jak z odchudzaniem – są wola i ochota, gorzej z wykonaniem. Gdzie bezpiecznie lokować środki w procesie oszczędzania, by nie kusiło ich podbieranie na bieżące wydatki? Jak szybko uzyskać efekty wyrzeczeń?

Kto się kiedyś odchudzał, ten wie – podjadanie podczas diety kusi każdego, bez wyjątku. Choćby małe odstępstwo od zaplanowanego harmonogramu żywienia, zdarzyć się musi w każdej dłuższej diecie. Podobnie jest z oszczędzaniem. By naprawić swoją finansową „figurę”, musimy zdobyć się na pewne wyrzeczenia. Finansowe wyrzeczenia. Jak „nie podjadać” w trakcie oszczędzania?

 

Dwa sposoby generowania oszczędności

 

Sposoby na generowanie oszczędności są dwa: ciężki acz szybki lub łatwy ale długofalowy. Osoby, które nie miały dotychczas wiele do czynienia z nawykiem oszczędzania, po wprowadzeniu szybkiej metody oszczędzania są zazwyczaj w szoku jak wielkie kwoty w krótkim czasie są w stanie zaoszczędzić. Przy szybkim oszczędzaniu kluczowa jest naoczna motywacja – mimo dużej zmiany stylu życia (mniej komfortowe ale tańsze mieszkanie, powściągliwość urlopowa, cięcia na przyjemności i zakupy), widok szybko przybywających oszczędności wynagradza poniesiony nakład wyrzeczeń. Jeśli do tego określimy sobie skończone ramy czasowe, w których decydujemy się na ekonomiczną ascezę w imię oszczędzania, łatwiej będzie przetrwać niezbędne do tego zmiany. Metoda ta wymaga poświęceń, jednak z uwagi na swoją skuteczność, polecana jest osobom o napiętej sytuacji finansowej. Naprawienie je poprzez konsolidację zobowiązań i wprowadzenie szybkiej metody oszczędzania, pomoże przetrwać kryzys finansowy i szybko wyjść na prostą.

Dla osób, które nie muszą się spieszyć ze spłatą zaległych rat czy rachunków, w ramach wykształcenia dobrego nawyku oszczędzania sprawdzi się metoda oszczędzania długofalowego. Inwestując w złoto lub nieruchomości czy odkładając na krótkoterminowej i oprocentowanej lokacie bez możliwości powzięcia środków w trakcie oszczędzania, możemy na spokojnie chomikować stałe kwoty z miesięcznego budżetu.


lub
Wypełnij wniosek

 

Gimnastyka oszczędzania

 

Aby wprowadzić nawyk generowania oszczędności, trzeba się nieźle nagimnastykować. Zwłaszcza, gdy z oszczędzaniem niewiele mieliśmy wcześniej do czynienia. Jak nie podbierać oszczędności (na każdym poziomie oszczędzania)?

  1. Ćwicz konsekwencję. Jeśli oszczędzanie zaczynasz od małych kwot, świnka skarbonka na początek wystarczy (tylko taka, którą trzeba zbić by coś z niej wyciągnąć). Zacznij oszczędzanie od wysokich monet, jak 5 zł.
  2. Znajdź swój system. Jeśli jesteś wzrokowcem i łatwiej Ci odkładać określony rodzaj banknotów (np. 50 zł), podejdź do tego… kolekcjonersko, wpłacając co jakiś czas uzbieraną kolekcję 50-złotówek na konto oszczędnościowe. Grunt to właściwa motywacja i podejście do tematu.
  3. Inwestuj w złoto. Nawet za stosunkowo niewielkie sumy można nabyć markowe złote monety, tzw. bulionówki. Wówczas mamy pewność, że nie wydamy jej w codziennym budżecie, a „zamrożone” w cennym kruszcu nie będą podatne na zdradliwą inflację.
  4. Inwestuj w nieruchomości. Nawet niewielkie kwoty. Jak? Jest kilka sposobów na czerpanie zysków z nieruchomości nie będąc ich właścicielem. Oszczędności potraktuj jako wkład własny na drobny remont lub odświeżenie lokum. Następnie pomyśl o podnajmie.
  5. Zamrażaj środki na lokacie. Wyłącznie oprocentowanej i tylko krótkoterminowo. Powinna mieć także blokadę podbierania środków na określony w umowie czas. Oszczędzone większe kwoty niezwłocznie inwestuj. Dzięki temu unikniesz przykrych efektów inflacji.

 

Jak oszczędzać

 

Są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda

 

Podobnie jak z efektami diety, oszczędzanie może nam się udać lub nie. Wszystko zależy od stopnia determinacji i konsekwencji w działaniu. Niemniej, nawet jeśli zdarzy nam się potknięcie (odłożenie mniejszej sumy w danym miesiącu, podebranie z oszczędności na inny ważny cel), traktujmy kolejne miesiące jako nowy początek drogi do oszczędzania. Nawet, jeśli początki są trudne i zdarzały nam się akty niekonsekwencji, wciąż starajmy się ich unikać, doskonaląc swoją silną wolę. Każdy kolejny dzień jest szansą na bycie lepszym w oszczędzaniu. Grunt to się nie poddawać. Szlifujmy dobry nawyk i starajmy się z każdym miesiącem lepiej gospodarować zaplanowanym harmonogramem wydatków. Próbujmy nowych technik (np. planowania budżetu domowego) czy oryginalnych form oszczędzania na wspólnym koncie. Praktyka czyni mistrza.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

2017.08.29 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]