Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak płacić BLIKIEM: co to jest BLIK i na czym polega?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,73 / 11 osób

Komunikaty o możliwości płatność BLIKIEM możemy dostrzec już prawie na każdym kroku. Dzięki temu, że BLIK został stworzony przez polskie banki, chętnie sięgają po niego również instytucje publiczne. Na czym polega ta dogodność, z czym się wiąże i czy ma jakieś ograniczenia?

Na początku było IKO, czyli aplikacja na telefon umożliwiająca płatność w sklepie bezgotówkowo, za pomocą terminala ale bez konieczności posiadania karty płatniczej. Taki telefoniczny portfel dla zapominalskich, ale wciąż jednak przylepionych do telefonu klientów banków. Błyskawiczny rozwój telefonii komórkowej i smartfonów rozbudził biznesowe marzenia poszczególnych banków. Począwszy od pierwszych prób wdrażania aplikacji mobilnych w płatności, jak PeoPay (Pekao SA), IKO (PKO BP) czy iKasa (Alior i Getin Bank) szybko okazało się, że koszty inwestycji w rozwój aplikacji przewyższają zyski. Doszło więc do porozumienia i tak na początku 2015 roku narodził się BLIK.

Na czym polega płatność BLIKIEM

Płatność BLIKiem to innymi słowy płatność telefonem. Bez gotówki i bez karty płatniczej, za to wyposażeni w telefon komórkowy z aplikacją BLIK możemy zapłacić w sklepie za zakupy czy inne usługi. Aby korzystać z BLIKA w swoim banku nie ma potrzeby wgrywania osobnej aplikacji – BLIK został zintegrowany ze standardowymi aplikacjami mobilnymi banków.

lub
Wypełnij wniosek

Jak zrealizować typową płatność w sklepie przy użyciu kodu BLIK?

Po pierwsze należy mieć dostęp do Internetu (to ważne, niektóre supermarkety wygłuszają zasięg), uruchomić aplikację bankową i zalogować się do banku. Po podliczeniu należności za zakupy, należy poinformować kasjera o chęci płatności telefonem używając kodu BLIK. Następnie w aplikacji bankowej należy wybrać ikonę BLIK i wygenerować krótkoterminowy (ważny przez 2 minuty) 6-cyfrowy kod BLIK do wprowadzenia w terminalu płatniczym. Wpisujemy na terminalu 6-cyfrowy kod BLIK wyświetlany aktualnie na ekranie naszego telefonu i zatwierdzamy płatność w terminalu, klikając zielony przycisk. Na ekranie naszego telefonu pojawi się również prośba o akceptację operacji, czego dokonujemy wybierając opcję „Akceptuj”. I już. Płatności do 100 zł wystarczy potwierdzić na ekranie telefonu, wybierając przycisk „Akceptuj”. Kwoty powyżej 100 zł zatwierdzamy dodatkowo przez wpisanie PIN-u w aplikacji, tego samego, którego używamy przy logowaniu. Na koniec operacji otrzymujemy od kasjera wydruk potwierdzający dokonanie płatności. Taki komunikat z potwierdzeniem pojawi się również na ekranie telefonu.

Gdzie możemy płacić BLIKiem?

BLIKIEM można płacić w większości supermarketów wyposażonych w terminale i oznaczonych logiem BLIK, a także w ponad 30 000 sklepów internetowych, w których płatności realizowane są za pośrednictwem takich integratorów płatności, jak PayByNet, DotPay, CashBill, Przelewy24, First Data Polcard, Tpay.com, PayU, BlueMedia, e-Card, ESprzedaz.com czy SellIngo. Płatności BLIKiem są również zintegrowane z największym serwisem handlowym w Polsce, Allegro.pl. Blikiem zapłacimy też na stacji paliw Shell oraz w większości stacji Orlen. Dzięki BLIKOWI możemy też swobodnie wypłacać gotówkę z bankomatów, wyłącznie dzięki generowaniu kodu w telefonie (bez karty bankomatowej). BLIKIEM zapłacić można także na poczcie czy w urzędzie. W ciągu roku (2017) Poczta Polska wdrożyła w ponad 4600 swoich placówek wyposażonych w terminale POS możliwość płatności z wykorzystaniem bankowej aplikacji z funkcją BLIK za zakupione tam towary i usługi. Dzięki aplikacji WebPos PayByNet płatność BLIKIEM jest także możliwa w urzędach. Aplikacja ta, tańsza we wdrożeniu od klasycznych terminali kart płatniczych, została zainstalowana na urzędniczych komputerach w ponad 600 jednostkach urzędniczych w Polsce. Dzięki temu BLIKIEM zapłacimy za wyrobienie paszportu, prawa jazdy, czy jakąkolwiek inną sprawę urzędową – wystarczy wziąć ze sobą telefon.

Jakie warunki trzeba spełnić by móc płacić BLIKIEM

Aby móc swobodnie płacić BLIKIEM z telefonu, wystarczy pobrać standardową aplikację na telefon swojego banku. W zależności od banku będziemy proszeni o aktywowanie funkcji płatności BLIKIEM w aplikacji lub ustalenia indywidualnych limitów transakcji przeprowadzanych tą formą płatności. Banki, które umożliwiają płatność za pomocą BLIK to:

  • PKO Bank Polski (aplikacja IKO)
  • ING Bank Śląski (aplikacja Moje ING Mobile)
  • mBank (aplikacja mBank PL)
  • Bank Millennium (aplikacja Bank Millennium)
  • BZ WBK (aplikacja BZWBK24 mobile)
  • Alior Bank (aplikacja Alior Mobile)
  • Orange Finanse (aplikacja Orange Finanse)
  • Getin Bank (aplikacja Getin Mobile)
  • T-Mobile Usługi Bankowe (aplikacja T-Mobile Bankowe)

Jakie są plusy płatności BLIKIEM

Na pewno bezspornym plusem korzystania z płatności BLIK jest jej wygoda. Wyskakując szybko po zakupy, kiedy okazuje się, że nie mamy wystarczającej ilości gotówki a karta do bankomatu została w innej torebce, płatność telefonem potrafi uratować sytuację. Podobnie przy niedziałających bankomatach. Dodatkowo, wiele banków, chcąc zachęcić swoich klientów do korzystania z tej właśnie metody płatności, oferuje liczne benefity finansowe związane z płatnością BLIKIEM. Płacąc blikiem można zbierać punkty, otrzymać dodatkową gotówkę czy najzwyczajniej w świecie oszczędzić.

lub
Wypełnij wniosek

Jakie są ograniczenia płatności BLIKIEM

Mimo, iż BLIK to stosunkowa nowość i większość banków stosuje promocje w celu zachęcenia klientów do użytkowania BLIKU, nie wszędzie jest to usługa darmowa. W przypadku PKO BP prowizja za wypłatę z bankomatu za pomocą BLIKA pobierana jest w zależności od rodzaju posiadanego rachunku i wybranego do wypłaty bankomatu. W skrajnych przypadkach bank potrafi pobrać nawet „3% wartości operacji, nie mniej niż 5 zł”. Przy niektórych kategoriach kont prowizję za wypłatę gotówki w bankomatach pobiera również ING Bank Śląski. Szczęśliwie bez dodatkowych kosztów odbywają się płatności za pomocą aplikacji BLIK, a pobierana w ten sposób kwota z konta odpowiada dokładnie kwocie zakupionego przedmiotu czy usługi. Mimo to wciąż ciężko sobie wyobrazić, jakoby BLIK miał wyprzeć tradycyjne formy płatności kartą czy gotówką, a wizja inwazji bitcoinów czy innych kryptowalut wciąż wydaje się bardzo odległą.


lub
Wypełnij wniosek
2017.11.21 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]