Akredo Sp. z o. o. kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest piramida finansowa i jak się nie dać zrobić na kasę?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 3 osób

Piramidy finansowe to przekręty, które raz na jakiś czas mają miejsce pod przykrywką nowego, świeżego biznesu. Jak rozpoznać piramidę finansową i oszukańczy schemat? Sprawdź jak nie inwestować w biznesy na schemacie Ponziego.

Początkowo wygląda jak na prawdę świetna okazja. Rozsądny wkład i maksymalny zysk w stosunkowo krótkim czasie. W rzeczywistości piramida finansowa i schemat Ponziego nie mają prawa skutecznie działać. Zobacz po czym rozpoznać piramidę finansową i jak unikać kłopotów.

Piramida finansowa a schemat Ponziego

Choć oszustwo jest oszustwem, to jednak między samą piramidą finansową a schematem przekrętu finansowego, któremu nazwiska „użyczył” jego namiętny praktyk – Charles Ponzi, jest pewna strategiczna różnica. Piramida finansowa polega na tym, że każdy kolejny poziom piramidy czerpie profity bezpośrednio z pozyskanych przez siebie niższych szczebli układu, przekazując wyżej (twórcy przekrętu) procent od uzyskanych zysków. Schemat Ponziego charakteryzuje się z kolei tym, że wszystkie pozyskane w przekręcie pieniądze trafiają do twórcy przekrętu (na górę), a on uznaniowo wypłaca osobom na niższych szczeblach pewien procent od zgromadzonego zysku. Różnica znaczna, bo determinuje inną komunikację całej machiny przekrętu. Podobieństwo obydwu schematów polega zaś na tym, że pozyskiwane w oszukańczej machinie środki nie są nigdzie inwestowane. Stąd piramida funkcjonuje wyłącznie w czasie, w którym jest stały dopływ nowych (naiwnych) członków układu. Jeśli jest więcej wpłacających niż pobierających – machina działa. A ponieważ pozyskiwanie środków w takiej proporcji nie ma szansy bytu w dłuższej perspektywie – zarówno piramida finansowa jak i schemat Ponziego są z góry skazane na porażkę a zainwestowane w nie pieniądze, na stratę.

Dlaczego ludzie dają się nabrać na piramidę finansową?

Piramidy finansowe występują często w sytuacjach kryzysowych. Korzystają z gorszej kondycji gospodarczej kraju, podwyższonej inflacji czy większego stopnia bezrobocia. Wykorzystują nerwową atmosferę i stan niepewności o przyszłość. Do tego podawane są w przystępnej formie łatwego biznesu – wystarczy zainwestować i chwilę poczekać na zysk. Uśpiona czujność zachęconych łatwym pieniądzem „inwestorów” to pożywka dla piramid finansowych.

Gdzie możesz natknąć się na piramidę finansową?

Raz na jakiś czas, mimo znajomości schematu Ponziego i wielu przykładów z przeszłości (schemat Ponziego czy piramida Berniego Madoffa w USA, rosyjska firma MMM założona przez Siergieja Mawrodiego, Bezpieczna Kasa Oszczędności zainicjowana przez Lecha Grobelnego w Polsce po ’89 roku, afera z Amber Gold czy choćby działalność… ZUS-u), piramidy finansowe dostosowują się do czasów, w jakich przyszło im funkcjonować. Zmienia się nomenklatura i produkt, co może być wabikiem dla niedoświadczonego inwestora, ale schemat pozostaje ten sam. Zmieniają się też kanały komunikacji piramidy – oprócz klasycznego „nagabywania w neutralnej rozmowie” do promocji machiny angażowane są media: mailingi, call center czy posty na grupach tematycznych w social mediach. Za każdym razem, gdy gospodarczo lub politycznie zbliża się kryzys – jest to świetny moment na rozkwit jakiejś błyskawicznej piramidy finansowej, szkodzącej swoim naiwnym inwestorom.


Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na kontakt doradcy więcej >>
Zgadzam się na przekazywanie więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>

Popularne „chwyty” na piramidę finansową

W dobie kryzysu lub wokół profesji prowadzących do szybkiego wypalenia zawodowego czy dużej rotacji w zatrudnieniu, mechanizmy piramidy finansowej mają idealne środowisko rozwoju. Pewnie nawet nie wiesz, jak często ocierałeś się o taki schemat, bombardowany różnymi ofertami inwestycji, funduszy lub akwizytorstwa. Piramida finansowa to często oferty mniej lub bardziej wyeksponowanej akwizycji, ubranej w iluzję marketingu wielopoziomowego, gdzie Twój zysk zależy od ilości osób którym „wciśniesz” powierzony produkt (zazwyczaj niskiej wartości – to w machinie piramidy finansowej popularny chwyt). Za każdym razem, gdy warunkiem zarobku jest pozyskanie nowych członków piramidy – miej się na baczności. Piramida finansowa może też przybrać bardziej atrakcyjną formę propozycji pracy zdalnej (z domu), gdzie po uiszczeniu kwoty członkowskiej otrzymać mamy pakiet startowy na rozruch własnego biznesu – zazwyczaj bezwartościowy. Piramidy finansowe to też łańcuszkowy marketing mailingowy, gdzie po wpłacie niewielkiej sumy na rzecz wyznaczonej osoby z listy, wiadomość należy przesłać dalej. I czekać na „zysk”…

Jak się bronić przed piramidą finansową?

Zanim powierzymy komuś nasze oszczędności, weźmy pod uwagę następujące czynniki:

1. Transparentność zasad

Aby nie wpaść w pułapkę piramid finansowych, kierować się należy jedną zasadą: transparentności działań. Dobre finanse to zrozumiałe finanse. Tak jak nie podpisujesz umowy kredytowej, której nie rozumiesz, tak samo nie wchodź w inwestycje z instytucjami, które prowadzą nie do końca jasną politykę finansowania i czerpania zysków. Zasady zarówno pozyskiwania dochodów jak i inwestycji oraz pomnażania zainwestowanej kwoty powinny być jasne i przejrzyste. Zrozumiałe dla wszystkich stron. Jeśli cokolwiek budzi Twoją wątpliwość lub niepokój – zaufaj intuicji i nie wchodź w niepewny interes.

2. Sprawdzaj

Jeśli mimo wszystko chcesz zainwestować pieniądze w podmiot, który przekonuje Cię o swojej wiarygodności, sprawdź koniecznie czy jego działalność jest oparta na zezwoleniu Komisji Nadzoru Finansowego lub jej zagranicznego wiarygodnego odpowiednika. KNF prowadzi też wykaz firm, które uważa za podejrzane – lepiej się upewnić.

3. Inwestuj tylko w to, co możesz zobaczyć

Jeśli inwestujesz w złoto, to tylko w certyfikowane sztabki które możesz dotknąć, przechować i spieniężyć w dowolnym momencie. Unikaj jak ognia certyfikatów na złoto i metale szlachetne lub jakiejkolwiek innej formy zastępczej. Jeśli nie masz głowy do finansów i skomplikowanych analiz, inwestuj w najbardziej popularne produkty finansowe, które zostaną przypisane do twojego indywidualnego portfela inwestycyjnego lub otrzymasz je fizycznie: akcje, obligacje, kruszec w sztabkach lub bulionówkach. Inwestuj w to, co widzisz, co rozumiesz i co jest dla Ciebie jasne.

4. Nie myśl, że przechytrzysz piramidę

Nie inwestuj w nią, szczególnie świadomie. Jeśli wydaje Ci się, że wychodząc z machiny odpowiednio wcześnie dorobisz się pewnej sumy – porzuć tę myśl. Piramida finansowa z góry skazana jest na porażkę. Zakładając nawet, że aby założyciel piramidy (szczyt piramidy) mógł wypłacić Ci obiecany Ci zysk pod warunkiem, że każdy z członków machiny pozyska kolejnych sześć osób, to już 13 pięter piramidy niżej liczba uczestników tego przekrętu przekroczy… liczbę mieszkańców Ziemi. To nie może się udać.

5. Nie ma szybkich i łatwych pieniędzy

Im większe bowiem „obiecane zyski”, tym większe ryzyko inwestycyjne. Nie ma szybkich pieniędzy nie obarczonych żadnym ryzykiem. To jak z szybkimi pożyczkami w instytucjach parabankowych, prowadzących wyłącznie do pętli zadłużenia. Warto o tym pamiętać.

2017.08.25 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]