Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Oto Polacy i ich kredyty: kim jest i na co pożycza statystyczny Polak?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,50 / 2 osób

Jak pożyczają Polacy? Przyjrzeliśmy się krajowym profilom statystycznych kredytobiorców. Różnice w motywacji kredytowej Polek i Polaków skłaniają do refleksji. Czy wiesz w jakim celu i na jakie kwoty kredytuje się statystyczny Polak? I kto lepiej spłaca swoje zobowiązania?

Jak, kiedy i na co pożycza statystyczny Polak? Czy kredytami łata comiesięczny budżet? A może  wydatkami chce zaimponować sąsiadom i dalszej rodzinie? Stereotypy pożyczkobiorców są różne i nie zawsze koherentne z faktami. Prawdą jest natomiast, że podejście do kredytów wśród Polaków zmieniało się z każdą dekadą. I dalej zmianom podlega. Kim jest zatem polski konsument kredytowy i na co przeznacza ciężko pożyczone pieniądze?

 

Kim jest polski kredytobiorca?

 

Polscy kredytobiorcy to grupa stosunkowo młodych ludzi, żyjących w większych miastach, korzystających z życia, urządzających pierwszy własny kąt, inwestujących w edukację własną lub dzieci i wydających często ponad stan. Proporcje zakredytowanych mężczyzn i kobiet są właściwie bardzo podobne. Motywacje kredytowe za to już bardziej zróżnicowane. Nie zagłębiając się w szczegóły można śmiało powiedzieć, że na chwilę obecną średnio co drugi Polak ma jakiś kredyt. Jak do tego doszło? Najpierw fakty!

 

Polak z kredytem

 

Polscy kredytobiorcy w procentach

Według danych Biura Informacji Kredytowej, w minionym 2016 roku, banki oraz SKOK-i udzieliły polskim kredytobiorcom łącznie 7,16 mln sztuk kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę (rekordowych) 78,5 mld złDysponując twardymi danymi łatwo policzyć, że statystycznie kredyt ma… co drugi Polak!

 

Co drugi Polak ma kredyt

 

Różnica między zakredytowanymi mężczyznami (50%) a kobietami (47%) praktycznie się zatarła. Stereotypowa rola mężczyzny jako głowy i jedynego żywiciela rodziny odeszła do lamusa. Współczesne kobiety coraz częściej przejmują stery domowych finansów. Są dziś zdecydowanie bardziej niezależne niż jeszcze dekadę czy dwie temu. Odważniej realizują własne projekty i są bardziej skrupulatne w terminowym spłacaniu rat. Czytaj też: Jak uzyskać tani i dobry kredyt?

To, co odróżnia kretyty Polek od kretytów Polaków to zróżnicowana motywacja kredytowa. Jak pożyczają Polki a jak Polacy?

 

Jak pożyczają Polki?

 

Choć statystycznie to wciąż mężczyźni posiadają większą ilość kredytów (50%), kobiety plasują się tuż za nimi (47%).
Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej, blisko połowa kobiet z kredytami znajduje się w przedziale wiekowym 35-44 lat. Jest to przedział związany z najwyższą aktywnością zawodową, stabilnymi zarobkami, czasem rozwoju osobistego i największych potrzeb (własnych i rodziny). Kobiety częściej niż mężczyźni kredytują się na zaspokojenie potrzeb rodziny i dzieci (okresowo wyższe bieżące wydatki, wyjazdy wakacyjne dzieci, drobne remonty). Aż 6 na 8 kobiet w tym przedziale wiekowym ma w swojej historii kredytowej jakiś produkt bankowy – kredyt gotówkowy, kartę kredytową, kredyt odnawialny lub (w mniejszości) kredyt hipoteczny, o łącznej wartości 112 mld zł. Według danych BIK, w minionym roku 2016 wydano ponad 1 mln kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów w wysokości 5,12 mld zł. Jest to mniej niż w latach ubiegłych, jednak średnia kwota przyznanego limitu zadłużenia stosunkowo wzrosła. Obecnie wynosi prawie 4 800 zł. Sumując wszelkie możliwe produkty kredytowe, Polki z kredytem w grupie wiekowej 35+ mają średnio do spłacenia około 65 596 zł zadłużenia. Czytaj też: Gdy masz za dużo kredytów…

 

Polki z kredytem

 

Wśród kobiecych kredytów przeważają kredyty gotówkowe (47%) na łączną kwotę 63 mld zł (sumarycznie dla wszystkich Polek). W dziedzinie kredytów hipotecznych kobiety do spłacenia mają łącznie 198,85 mld zł, czyli blisko 73% łącznej wartości zadłużenia.

Na co kobiety pożyczają takie kwoty? Polki pożyczają pieniądze głównie na zakup sprzętu AGD i RTV, samochodów oraz wydatków bieżących, wynikających z konsumpcyjnego stylu życia. W minionym roku (2016) średnia kwota zaciąganego kredytu konsumpcyjnego, według danych BIK, wynosiła 10 956 zł. Rzadziej niż mężczyźni kobiety samodzielnie zaciągają kredyty hipoteczne. Dalej standardem jest staranie się o kredyt mieszkaniowy wspólnie z partnerem, co zdecydowanie podnosi możliwą do uzyskania razem kwotę kredytu hipotecznego.

Movin banner

Jak Polki spłacają kredyty? Regularnie. Są zdecydowanie bardziej skrupulatne od mężczyzn (przy łącznie 601,5 tysiącach kobiet zalegających z płatnością rat, jest ich i tak aż o 463,2 tysiące mniej niż zalegających z ratami mężczyzn). Według notowań BIG InfoMonitor, średnie zaległości w spłacie zobowiązań wśród kobiet to 17 619 zł, gdzie na podaną kwotę składają się zaległe raty pożyczek i kredytów, jak również nieuregulowane rachunki telekomunikacyjne i opłaty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (prąd, woda, gaz). Skrupulatność w spłacie rat kredytów u kobiet wynika z ich lepszej organizacji. Wielozadaniowość kobiet, jako realizujących się zawodowo bizneswoman, aktywnych matek i fajnych żon, przekłada się również na sprawne zarządzanie domowym budżetem. Zdecydowana większość kobiet (61%) deklaruje uiszczanie najważniejszych opłat (rachunków, rat, opłat za szkoły i zajęcia dzieci) niezwłocznie od momentu wpływu wypłaty na konto. Mężczyźni w tym wypadku odkładają nieprzyjemną czynność płacenia rachunków na koniec miesiąca, nie kontrolując dokładnie wszystkich miesięcznych wydatków (robi to jedynie 38% mężczyzn). Dokładne planowanie miesięcznych wydatków to domena kobiet – blisko 50% deklaruje, że wydatki planuje z ołówkiem w ręku. Czytaj też: Wakacje kredytowe – kiedy i dla kogo

Jak pożyczają Polacy?

Panowie wiodą prym w dziedzinie kredytów hipotecznych. Bynajmniej nie wynika to z faktu, że tylko oni dbają o przyszłość i własny dach nad głową. Zwyczajowo w sytuacji rodzinnego kredytu mieszkaniowego, gro formalności kredytowych spoczywa na tradycyjnie pojmowanej głowie rodziny – mężczyźnie. Według danych Biura Informacji Kredytowej, w minionym roku (2016) banki udzieliły polskim kredytobiorcom łącznie 192,8 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 41,3 mld zł. W pierwszym kwartale 2017 roku ciekawi jednak trend coraz częstszego zakupu nieruchomości za gotówkę, przy jedynie częściowej kapitalizacji tego przedsięwzięcia kredytem bankowym. Czytaj też: Jak skutecznie oszczędzać na wspólnym koncie?

Pokolenie HENRY i kredyty

Kim są zakredytowani Polacy? To zazwyczaj młodzi mężczyźni w szeroko pojmowanym wieku „około 30-ki”. Na co pożyczają? Oprócz większych kredytów na zakup nieruchomości, Polacy zaciągają kredyty na kupno nowego auta lub motocykla. Kuszą ich też nowinki technologiczne i wielkogabarytowe sprzęty RTV. W dalszej kolejności są to kredyty na realizację ekstremalnego hobby i zakup niezbędnego sprzętu czy szkoleń. Remont lub wykończenie mieszkania to kolejna z pozycji motywacji kredytowych. Czytaj też: Fajne życie na kredycie czyli poznaj Janka!

Panowie, jako bardziej spontaniczni w podejściu do miesięcznych wydatków niż skrupulatne panie, mniejszą wagę przywiązują także do kosztów całkowitych udzielonego kredytu. Interesują się za to jak najniższą ratą miesięczną i krótkim czasem otrzymania kredytu.

Szybkie pożyczki, wykorzystywane jako wolne środki na bieżące wydatki, spotykane są dużo częściej u Panów niż wśród Pań. Chwilowa utrata płynności finansowej i spowodowane nią kłopoty z opłaceniem comiesięcznych rachunków, wynikają z diametralnie innego podejścia obu płci do obowiązkowego regulowania zobowiązań finansowych – aż 62% panów deklaruje, że z opłatą koniecznych rachunków wstrzymuje się do końca miesiąca i nie planuje miesięcznych wydatków z ołówkiem w ręku. A to podejście potrafi  zaskoczyć. Zgodnie z raportem BIK najszybciej rosną długi za nieopłacone na czas alimenty. W roku 2017 niezapłacone na czas zobowiązania m.in. z tytułu rachunków, pożyczek, czy alimentów zwiększyły swój udział w całej puli zaległości kredytowych z zeszłorocznych 37% do 48%. Czytaj też: Jak oszczędzać i żyć szczęśliwie?

Jak zmniejszyć raty swoich kredytów?

2017.05.09 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]