Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak osiągnąć wolność finansową: sposoby na bycie niezależnym finansowo

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,33 / 3 osób

Jakimi sposobami możemy osiągnąć wolność finansową? Jest ich kilka. Spopularyzowane przez zarówno płotki jak i rekiny biznesu. Warto podążać za przykładem tych, którym niezależność finansowa zwyczajnie wyszła.  Czerpmy z dobrych praktyk i realizujmy własne marzenia o niezależności! 

 

Jak osiągnąć wolność finansową? Najproście w umiejętny sposób inwestowania pieniędzy lub rozkręcenie własnego biznesu, który po zautomatyzowaniu i rozszerzeniu skali działania będzie finansowym „samograjem”. Nie musimy wymyślać koła od nowa. Wystarczy podążać za przykładem osób, które już ten szlak przetarły. Powielanie metodyki (nie dublując konceptu na biznes) to najlepszy sposób rozpoczęcia przygody z niezależnością finansową. Zwłaszcza, jeśli początkowo nie mamy pojęcia od czego zacząć.

 

Jak osiągnąć wolność finansową?

 

Wiodącym sposobem pomnażania majątku są inwestycje kapitałowe (INWESTYCJE, czyli zakup lub włożenie pieniędzy w jakiś pomysł, a nie odkładanie oszczędności do skarpety). Są oczywiście pewne branże i instrumenty finansowe, cieszące się większą niż inne popularnością inwestycyjną. Warto je znać. Następnie zdecydować, z którymi z nich będzie nam po drodze i wtedy zgłębić ich specyfikę. Poznać charakter wybranej branży. Czytać, pytać, poszukiwać informacji z pierwszej ręki. Im więcej będziemy wiedzieć o branży, w którą chcemy zainwestować, tym łatwiej będzie nam się w niej poruszać. Ważne, by zasady zarabiania w danej dziedzinie były dla nas jasne i zrozumiałe. Zwłaszcza na początku naszej drogi do wolności finansowej.

 

Sposoby osiągania niezależności finansowej

Aby łatwiej móc wyobrazić sobie działania na rzecz osiągnięcia wolności finansowej, poniżej zebraliśmy kilka najpopularniejszych sposobów jej osiągnięcia. Praktykowane są zarówno przez potentatów finansowych jak i zupełnie początkujących na drodze do niezależności ekonomicznej. Najlepsze rozwiązania są zazwyczaj dziecinnie proste. Oto najpopularniejsze sposoby osiągania wolności finansowej:

 

Inwestycja w nieruchomości

 

Inwestycja w nieruchomość

 

Inwestycja w nieruchomości pod wynajem to najprostsza droga do wolności finansowej – w charakterze rentiera. Zakup mieszkań z przeznaczeniem najmu (długo- lub krótkoterminowego) może być świetną inwestycją, gwarantującą nam niezależność finansową stosunkowo szybko. Ważne jednak, by do zakupu nieruchomości podejść strategicznie, uwzględniając czynniki które pozwolą wygenerować nam maksymalnie wysokie zyski z posiadanej nieruchomości. Lokacja pieniędzy w nieruchomości to także sprawdzony sposób na bezpieczne zamrożenie kapitału. Dobrze wybrana nieruchomość z czasem zyska na wartości. Dzięki temu na zakupie i późniejszej sprzedaży, możemy jeszcze zarobić. W celach inwestycyjnych zakup nieruchomości możemy częściowo sfinalizować tanim kredytem.

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Zakup gruntów

 

Inwestycja w grunty

 

Ziemia, podobnie jak nieruchomość, dobrze wybrana – zawsze zaprocentuje. Grunty zakupione w rozwojowym miejscu, lub posiadające inne walory (np. odrolnione, z pozwoleniem na budowę, ze starodrzewiem, w bliskim sąsiedztwie węzła komunikacyjnego, na rozstaju kluczowych dróg itp.) z czasem zyskają na wartości. Kupując grunty pod inwestycję, inwestujemy w potencjał nabytego kawałka ziemi. Wartość zakupionego gruntu może wzrosnąć z czasem (przy np. rozbudowie dróg i rozwoju miasta). Jest to pewniejsza inwestycja niż lokata, na której pieniądz z czasem może stracić na wartości. Dobrze ulokowany w gruncie, może co najwyżej wzrosnąć.

 

Lokata w złocie

 

Inwestycja w złoto

 

Zasadność trzymania pieniędzy na lokatach długoterminowych jest kwestią dyskusyjną. Oszczędzanie na lokacie ma sens, jeśli przyświeca temu realny do zrealizowania w stosunkowo krótkim czasie cel (np. daleka podróż, zakup mieszkania pod inwestycję itp). W lokacie bardziej chodzi o odseparowanie danej kwoty od sum na doraźne wydatki, niż zarobek sam w sobie. W tym celu można też skorzystać z bezpłatnego konta oszczędnościowego, na którym zebrane pieniądze „pracują”. Niektóre banki mają w swojej ofercie konta oszczędnościowe oprocentowane, na np. 3%. Zebrane tam środki „pracują” i generują minimalne (ale zawsze) przyrosty. Trzymanie pieniędzy na lokacie dla samego ich gromadzenia, nie jest dobrą decyzją biznesową. Współczesne waluty, jako takie nie posiadają żadnego pokrycia w surowcu ( jak np. miało to miejsce do lat ’70 XX w. , kiedy to każdy dolar amerykański odpowiadał danej ilości złota jako surowca, dość wolno przyrastającego stąd stabilnego). Pieniądze dziś są nagminnie dodrukowywane, a więc ich wartość na lokacie, w dłuższej perspektywie, może co najwyżej spadać. I choć odłożone kwoty w banku będą takie same, z czasem zdecydowanie mniej będziemy w stanie za nie kupić („magia” inflacji). Co innego lokacja pieniędzy w złocie lub srebrze (surowcu). Wartość złota stale rośnie, ma realną wartość i nie zdewaluuje się pod wpływem krachu na giełdzie czy złej polityki pieniężnej światowych mocarstw. Lokowanie pieniędzy w złocie staje się zatem bezpieczniejsze niż zamrażanie ich na lokacie. Co jednak warto wiedzieć, inwestycja w złoto względem np. akcji na giełdzie, jest aktywem bezproduktywnym i nie wypłaca dywidend.

 

Zakup i sprzedaż obcych walut

 

Zakup obcych walut

 

Jeśli wdrożymy się w temat zachowań walut na rynku finansowym, możemy spróbować generować przychody poprzez umiejętny zakup, a następnie sprzedaż w odpowiednim momencie obcych walut. Działania te, aby miały sens, wymagają od nas pewnej wiedzy i wyczucia rynku. Nie bez znaczenia jest też śledzenie sytuacji politycznej w kraju i na świecie. Sytuacje takie jak Brexit (czyli wyjście Brytyjczyków z Unii Europejskiej) wpływają na zachowanie kursów walut, w tym przypadku szczególnie dolara i franka. To z kolei, jak potoczy się dalej sytuacja z „wyspiarzami w UE” pozostawi ślad na kursie funta względem wartości euro. Takie informacje będą dla nas kluczowe przy decyzji o zakupie lub sprzedaży danej waluty. Nie warto ryzykować dużych kwot na początku. Przy pierwszych działaniach możemy też skorzystać z doradztwa ekspertów w tej dziedzinie. Jeśli odnajdziemy się w temacie i poznamy dobrze mechanizmy funkcjonowania współczesnych walut, łatwiej nam będzie generować tą metodą oszczędności na wybrany cel.

 

Bezpieczne inwestycje na giełdzie

 

Akcje i obligacje

 

Nikt nie oczekuje od nas brawury w grze na giełdzie. Zostawmy to profesjonalistom. Jednak zyski generować możemy także drobnymi zabiegami giełdowymi, inwestując np. w akcje dużych i pewnych spółek generujących regularnie zyski. Akcje charakteryzują się korzystną ceną i regularną wypłatą dywidend w porównaniu z nisko oprocentowanymi obligacjami. Ryzyko jest niewielkie, a zawsze to dodatkowe kwoty zasilające nasze konto. Będąc czujnym i wgryzając się nieco w tematykę praw i zasad giełdowych zachowań, z czasem możemy rozwinąć swoje inwestycje o więcej pewnych spółek lub wyższe kwoty inwestycyjne. Nie bez znaczenia będzie także śledzenie zachowania rynku przy uwzględnieniu sytuacji politycznej. Tendencja do wyprzedaży polskich obligacji, tempo wzrostu PKB, dyskusyjna przyszłość OFE czy programy wsparcia gospodarki typu „500+” zawsze rzutują na sytuację na giełdzie. Czujność i wiedza wyrabiają właściwy osąd sytuacji giełdowej.

 

Pieniądze, które pracują za nas

 

Pieniądze pracują za nas

 

Miła perspektywa, czyli gdy sam fakt posiadania pewnej sumy gwarantuje nam kolejne zyski. Tak się dzieje w przypadku, gdy czerpiemy profity z odsetek posiadanych obligacji. Grunt to dobrze wybrać obligacje. Tutaj znów potrzebujemy początkowo doradztwa i podpytania osób, które już przetarły szlak zakupu obligacji o bezpieczne manewry. Ale temat wart jest zachodu.

 

Inwestycja w dzieła sztuki

 

Inwestycja w dzieła sztuki

 

Popularny sposób inwestycji kapitału wśród zamożnych tego świata, dla mniej majętnych znawców i estetów może stać się początkiem ciekawej przygody i dobrej lokaty kapitału. Sztuka ma to do siebie, że z wiekiem zawsze zyskuje na wartości. Kluczowym jest ocena potencjału dzieła. Przydaje się tu wiedza muzealnicza i konserwatorska oraz zainteresowania sztuką i rzemiosłem artystycznym. Inwestycja w dzieła malarstwa to tylko jedna z opcji. Równie interesującą lokatą kapitału jest też zakup rzeźb, biżuterii vintage, cennych woluminów czy profesjonalnie odrestaurowanych mebli z epoki. Dodatkowo brylowanie w antykwariatach i podczas aukcji wypełnionych koneserami i znawcami sztuki może okazać się niezwykle inspirującym i rozwojowym doświadczeniem.

 

Inwestycja w nowe technologie

 

Inwestycja w nowe technologie

 

Skoro można inwestować w przeszłość, dlaczego by nie inwestować w przyszłość. Dostrzeżenie potencjału w pomysłowości i determinacji młodych wizjonerów z rzetelnym biznesplanem na startup, to silny trend inwestycyjny. W nowe technologie i rozwiązania związane z e-commercem, socialmediami, farmacją, biotechnologią, informatyką czy fintechami, inwestuje się dziś chętnie i dużo. Dynamika rynku może zaburzyć właściwą ocenę rentowności i adaptacji pomysłu. Jednak rozwój i technika to przyszłość. A wyprzedzanie potrzeb kolejnych generacji to domena młodych i ambitnych. O tym, że warto inwestować w dobrze umotywowane pomysły, przekonało się już wielu. Spójrz chociażby na aplikacje, z jakich korzystasz w telefonie: FB, Messenger, Spotify, Duolingo, Uber, aplikacje do oszczędzania itd – ktoś kiedyś zainwestował w te pomysły i dziś ma z nich czysty dochód.

 

Fundusze inwestycyjne

 

Fundusze inwestycyjne

 

Chcąc zgłębić sposoby bogacenia się na funduszach inwestycyjnych, wymagana jest nieco lepsza orientacja w specyfice tego instrumentu inwestycyjnego. Warto w tym celu początkowo skorzystać z doradztwa eksperta. Plusem jednak tego narzędzia ułatwiającego uzyskanie wolności finansowej, jest minimalne ryzyko strat przy dość stabilnym i pewnym wzroście stopy zwrotu. Zatem nie ryzykując wiele, możemy zyskać wiele. O ile poznamy to narzędzie dobrze.

 

Wyższe zarobki

 

Nowe źródła dochodu

 

Prozaiczne acz prawdziwe. Policzyłeś ile potrzebujesz oszczędzać by uzyskać wolność finansową w oczekiwanym czasie, a kwota nijak nie pasuje do Twoich zarobków? Zmień to. Chcąc się rozwijać nie możesz myśleć „po staremu”. Zmiana pracy na lepiej płatną jest w zasięgu ręki jeśli jesteś wystarczająco zmotywowany. To także sprawdzian czy naprawdę jesteś gotowy do osiągnięcia wolności finansowej. Jeśli tak – rozwijaj się, doskonal zawodowo, podejmuj się nowych, ambitnych wyzwań. Szukaj też nowych obszarów do zarabiania pieniędzy. O ile nie jesteś lekarzem, nie trzymaj się wyłącznie „zawodu wyuczonego”. Być może masz takie umiejętności, które płynnie pomogą Ci się przebranżowić. Pomogą odnaleźć się w nowym zawodzie. Bądź aktywny i czujny, rozmawiaj o tym z przyjaciółmi – być może rzucą nowe światło na Twoje postrzeganie samego siebie, zmotywują, pozwolą dostrzec pomysł na biznes w Twoich zdolnościach i pasjach. Otwórz swój umysł na inne możliwości. Czytaj też: Jak obliczyć swoją Liczbę Wolności i niemusieć więcej pracować?

 


lub
Wypełnij wniosek
2017.08.01 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]