Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Konsolidacja kredytu – co to jest i na czym polega?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,67 / 3 osób

Konsolidacja kredytów polega na połączeniu wszystkich zobowiązań finansowych w jedno. Wówczas spłacany jest już tylko jeden kredyt. W wielu przypadkach taka operacja okazuje się  naprawdę opłacalna i bywa, że ratuje domowy budżet, bo płacimy miesięcznie mniej nawet o 30%. Skonsolidować możemy kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, zadłużenia rachunków bieżących oraz karty kredytowe. Warunkiem konsolidacji jest oczywiście dobra historia kredytowa, bez żadnych zaległości w spłatach zobowiązań.

konsolidacja_kredytow

Konsolidacja kredytów definicja

  1. Jakie zobowiązania można konsolidować?
  2. Kiedy warto, a kiedy lepiej nie brać kredytu konsolidacyjnego?
  3. Czym kierować się podczas porównywania ofert z banków?

Bywa, że  podczas zaciągania kolejnych kredytów przekraczamy granicę, poza którą comiesięczna spłata wszystkich rat staje się naprawdę dużym obciążeniem. Wówczas jednym z najrozsądniejszych rozwiązań jest połączenie wszystkich zobowiązań w jedno o niższej miesięcznej racie, czyli zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Zanim jednak zdecydujemy się z niego skorzystać, warto starannie wszystko przemyśleć. Zdarza się, że korzyść z takiego kredytu okaże się minimalna w dłuższej perspektywie czasu.

Konsolidacja, czyli jak płacić mniej

Konsolidując kredyty, zamieniamy szereg zobowiązań zaciągniętych w różnych bankach na jedno – o niższej racie i spłacane w jednym banku. Kredyt konsolidacyjny umożliwia spłacanie następujących zobowiązań:

  • kredytów gotówkowych,
  • kredytów samochodowych,
  • kredytów ratalnych,
  • zadłużenia rachunków bieżących,
  • kart kredytowych.

Niezależnie od tego, które z wymienionych zobowiązań zamierzamy konsolidować i jakie są to kwoty, pamiętajmy o kilku podstawowych sprawach, decydujących o tym, czy kredyt konsolidacyjny będzie w naszym przypadku korzystny, czy wręcz przeciwnie.

Rozpoznanie rynku

Najpierw dokładnie przestudiuj ofertę instytucji finansowych. Porównaj oprocentowanie, wysokość prowizji, koszt ubezpieczenia, zwróć również uwagę kwestie takie, jak: dowolność wyboru dnia spłaty rat, czy możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel.

Jeśli chcesz ułatwić sobie to zadanie, skorzystaj np. z usług serwisu Akredo.pl — wystarczy wypełnić jeden niezobowiązujący wniosek kredytowy online, aby otrzymać spersonalizowane oferty kredytowe pokazujące prawdziwą zdolność kredytową.

Ważne, aby mieć „czyste konto”

Decyzję o konsolidacji kredytów należy podjąć w momencie, gdy nie zalegamy jeszcze ze spłatami dotychczasowych kredytów. Tylko nieskazitelna historia kredytowa, czyli brak jakichkolwiek opóźnień w spłacie rat odnotowanych w BIK, gwarantuje nam otrzymanie kredytu w banku. Zanim przystąpisz do konsolidacji, sprawdź, czy w umowach wcześniejszych kredytów nie wpisano prowizji za wcześniejszą spłatę.

Analiza kosztów

Jeśli różnica oprocentowania będzie dla nas mniej korzystna, to może się okazać, że przy dłuższym (w stosunku do poprzednich zobowiązań) okresie kredytowania całkowity koszt okaże się tylko minimalnie mniejszy. Warto starannie to podliczyć przed podjęciem decyzji.

Z całą pewnością warto również rozważyć, czemu konsolidacja ma służyć. Jeśli kierujemy się OSZCZĘDNOŚCIAMI, to w otrzymanych ofertach warto w pierwszej kolejności zainteresować się nie wysokością raty, a całkowitym kosztem kredytu, czyli kwotą, na którą składają się: pożyczony kapitał, prowizja, ubezpieczenie oraz suma odsetek.

Jeśli zależy nam na POWIĘKSZENIU SWOBODY FINANSOWEJ lub ZAPOBIEGNIĘCIU WPADNIĘCIU W TARAPATY FINANSOWE, powinniśmy skupić się na wysokości raty.

lub
Wypełnij wniosek

Rozsądny wybór

Ważne, by umiejętnie wybrać spośród setek ofert dostępnych na rynku. Od niedawna możesz w tym celu skorzystać z usług firm – choćby Akredo.pl – które błyskawicznie dostarczają klientom spersonalizowane oferty kredytowe z wielu banków.

2016.04.28 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]