Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jak inwestować w złoto czyli metody na „nieubywanie” oszczędzonego złotego

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Jak inwestować w złoto i dlaczego jest to efektywny sposób lokowania gotówki? Czy pieniądze na lokacie to bezpieczny sposób oszczędzania? Tylko, jeśli znasz zasady rynku. Okazuje się, że to nie takie proste…

Kluczem do zapewnienia sobie zdrowych finansów osobistych są zrównoważone wydatki. Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. W kraju, gdzie wiedza ekonomiczna jest wciąż w powijakach, łatwo o manipulacje i efekt piramidy finansowej. Z drugiej strony jak nie marzyć o lepszym życiu. Choć zarobki w Polsce utrzymują się wciąż na poziomie „około dwójki na rękę”, wraz z rozwojem techniki jesteśmy nieustannie bombardowani zachodnim stylem życia. Modne gadżety, ubrania, samochody, iPhone’y. Bywanie w popularnych miejscach, wakacje na kajcie, ferie na desce. Własne mieszkanie, nawet ciasne i do remontu, to wciąż synonim luksusu i życiowy cel większości młodych Polaków. Ogólnie pojęta stabilizacja po Polsku, czyli na kredyt (no bo jak inaczej). Życie ponad stan to już standard w pokoleniu millenialsów. Kolejne pokolenie żyje z wrośniętą w kręgosłup kartą kredytową. Czy spirala pożyczania jest do opanowania? W którą stronę zmierzamy?

 

lub
Wypełnij wniosek

 

Wolniejsze życie, szybsze oszczędności

 

Na szczęście życie i trendy to zmienna sinusoidalna. W odskoczni od skrajnego konsumpcjonizmu coraz częściej skłaniamy się ku racjonalizacji wydatków. Porządkujemy finanse. Doceniamy wartość upływającego czasu i chcemy go wykorzystać inaczej niż tylko pracując. Zamiast pędzić za korporacyjnym awansem, wybieramy spokojne popołudnia w duchu slow life i hygge. Zmiana priorytetów staje się przyczynkiem zmian w gospodarowaniu swoimi zasobami. Wydajemy rozsądniej, generując oszczędności. Czasem je inwestujemy od razu, a czasem odkładamy zbierając na coś większego. Jednak nie mając świadomości jak pracują nasze pieniądze na lokacie, możemy stracić. I to sporo. Jeśli wiemy, że chcemy zamrozić oszczędności na dłuższy okres czasu, alternatywą do zależnych od inflacji lokat bankowych jest inwestycja w surowce, np. złoto. Oto dlaczego i jak.

 

Być na stracie na lokacie?

 

Zamrażanie oszczędności na lokacie to jeden z popularniejszych sposobów oszczędzania. Szczególnie popularny w krajach, gdzie wiedza ekonomiczna jest na stosunkowo niskim poziomie. Ogólnie docierają do nas strzępy informacji – że pieniądze lepiej trzymać w banku niż w skarpecie, że czasem dadzą jakiś procent, że to bezpieczniej i z profitami. De facto, z uwagi na wciąż dużą przepaść ekonomiczną względem rozwiniętego Zachodu, nasza wiedza o lokatach i mechanizmach nimi rządzących nadal jest względnie uboga. To sprawia, że jako społeczeństwo, narażeni jesteśmy na zagrożenia inwestycyjne, jak piramidy finansowe czy nieświadome, ciche znikanie wartości naszych oszczędności spowodowane nierozsądnym oszczędzaniem na lokatach czy kontach oszczędnościowych. Co o tym decyduje? Inflacja i „znikające pieniądze”.

 

Dlaczego inwestować w złoto

 

W niepewnych czasach, gdy politycznie i gospodarczo świat pędzi w nieznane, przekonanie do stałości wartości walut powinno co najmniej zastanawiać. Co innego złoto. Popyt na ten kruszec będzie zawsze, nawet w czasach zagrożenia (co można było zaobserwować podczas wszystkich konfliktów zbrojnych czy kryzysów gospodarczych w historii). Szczególnie, że jego przyrost jest wolny. Ilość pieniędzy, jaka zostanie dodrukowana jest trudna do przewidzenia. Za to wydobycie złota postępuje wolno i w dość stałym rytmie. To gwarantuje względną stałość wartości złota jako surowca inwestycyjnego.

Zaletą inwestycji w ten surowiec jest prostota transakcji. W przeciwieństwie do innych form inwestycyjnych prowadzących również do osiągnięcia wolności finansowej, zakup i sprzedaż złota jest stosunkowo prosta. Podobnie jak śledzenie wartości złota (wyłącznie dwa wykresy). Dla porównania inwestując w akcje lub fundusze inwestycyjne, zobligowani jesteśmy do poruszania się w określonej nomenklaturze (trudne słowa typowe dla branży finansowej), musimy wybrać spośród ogromu propozycji i zwyczajnie, będąc laikiem inwestycyjnym, jest to dla nas pewna trudność. Z zakupem złota nie ma tego problemu.

Zakup złota to przede wszystkim rozsądna ochrona kapitału (wartość złota jest względnie stała w porównaniu do wciąż dodrukowywanych walut), ale też sposób na zysk. Kupując złoto w dobrym rynkowo momencie, możemy je następnie sprzedać w atrakcyjniejszej cenie kiedy jego wartość wzrośnie. Wahania cen złota są naturalną koleją rzeczy – traktowane jest jako surowiec. Niemniej osoby sceptycznie podchodzące do polityki Banków Centralnych i masowo drukowanego pieniądza, inwestycji w złoto nie będą traktować jako inwestycji wysokiego ryzyka. Z prostej przyczyny. Na wypadek kryzysów gospodarczych i załamania rynków, złoto nadal pozostanie towarem wartościowym. Zatem nasze oszczędności ulokowane w złocie (a nie w objętej inflacją i kryzysem walucie) nie stracą na wartości. Nadal będziemy mogli za nie nabyć proporcjonalnie do wartości w dniu zakupu. Stąd złoto jako lokata pieniądza staje się podstawą portfela inwestycyjnego w czasach kryzysu – na giełdzie, w polityce, w gospodarce, wszędzie.

 

Złote monety bulionowe

 

Jak inwestować w złoto

 

Aby z korzyścią inwestować swoje oszczędności w złoto, warto znać kilka zasad rynkowych. Pozwolą one nam na podniesienie efektywności naszych inwestycji i uniknięcie szkolnych błędów na początku przygody ze złotem. Oto kilka z nich:

  • Zwracaj uwagę na wykresy. Cena złota na londyńskiej giełdzie notowana jest wyłącznie w dolarze amerykańskim. Kupując złoto w złotówkach warto śledzić również kurs złotówki względem dolara.
  • Pamiętaj o zależności ceny złota od kursu dolara. Kiedy kurs dolara idzie w górę – cena złot maleje. Gdy dolar spada – cena złota idzie w górę. By zwiększyć swój zysk na zakupie złota, trzeba mieć ten fakt na uwadze. Wyłapanie momentu, gdy złoto szybciej zyskuje niż dolar traci, lub odwrotnie, zapewni nam zysk.
  • Uważaj na podejrzane fundusze i akcje spółek, które bez zgody KNF oferują lokację powierzonych im pieniędzy w złocie. Efekt piramidy finansowej zawsze kończy się tak samo – upadkiem. Historii Amber Gold nikt nie chce odczuć na własnej skórze. Dlatego w złoto inwestuj bezpośrednio i w sprawdzonych źródłach.
  • Ostrożnie podchodź do inwestycji w certyfikaty na złoto. To tak naprawdę taki sam „papier” jak waluty. I podlegają tym samym zależnościom inflacji jak pieniądze. Złoto sensu stricte to zawsze materialny nośnik wartości. Ze sztabką złota zawsze coś zrobisz. Ze zdewaluowanym „dokumentem na złoto” już nie bardzo.
  • Nie inwestuj w złoto „niemarkowe”, czyli  inne niż w formie monet bulionowych (np. Krugerrand, American Eagle, Maple Leaf, Wiener Philharmoniker, Suweren) lub sztabek markowych (np. Heraeus, Umicore, PAMP). Każdy stop lub figurka jest zazwyczaj o dużo niższej próbie złota. Jest też dużo mniej warta niż czyste złoto. Znana marka i pochodzenie zakupionego złota pozwoli w późniejszym czasie na łatwiejszy zbyt. Na początek, do mniejszych inwestycji, zaleca się kupowanie monet o masie jednej uncji trojańskiej (31,1g). W zupełności wystarczą przed zakupem pierwszej poważnej sztabki.
  • Nie kupuj złota na Allegro! Tam najłatwiej stracić, jeśli jesteśmy laikami tematu. Na czym? Na przykład na dostawie terminowej, podczas której obracana jest wpłacona przez nas należność za złoto lub na konieczności uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli kupujemy kruszec o wartości min. 1000 zł od osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej. A kruczków może być więcej. Złoto najlepiej kupować u sprawdzonych dilerów, których znaleźć można np. na www.ceny-zlota.pl
  • Złoto z zyskiem (po wzroście jego ceny) sprzedać możesz wśród dilerów metali szlachetnych.
  • I co najważniejsze, w złoto inwestuj dopiero wtedy, gdy potrafisz już oszczędzać.

lub
Wypełnij wniosek

 

2017.08.09 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]