Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Ile cyfr ma twój numer konta?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Konto bankowe, służy opłacaniu rachunków, przelewaniu zobowiązań, puszczaniu ważnych transz i odbierania pieniędzy od banku lub pożyczkodawcy. W XXI wieku trudno spotkać osobę, która z takiej wygody nie korzysta. W końcu, obrót bezgotówkowy jest niezwykle bezpieczny, wygodny i szybki. Wielokrotnie, używając swojego portfela online, apeluje się o staranne wpisywanie numeru konta. Jest to ważne, bowiem wpływa na poprawność dokonywanego przelewu. Czy numer konta bankowego jest faktycznie tak istotny? Jaki bank po numerze konta widnieje w naszej historii przelewów? Sprawdź numer konta razem z nami i dowiedz się, dlaczego jest on tak ważnym zbitkiem cyfr.

 

Czym jest numer konta?

Przypomnijmy najpierw co to jest numer konta, oraz jak go sprawdzić. Najprościej mówiąc, jest to sposób numeracji rachunków bankowych. Porównać go można do numeru telefonu, który za pomocą ciągu cyfr, pozwala na komunikację nadawcy z odbiorcą. Najprostszym sposobem, aby poznać swój numer konta, to zalogowanie się do bankowości online. Hasło i login powinieneś otrzymać podczas podpisywania umowy i zakładania konta w placówce bankowej. Po wypełnieniu tych dwóch kroków, obok obecnej na koncie kwoty (tzw. dostępne środki), powinien znajdować się ciąg twoich cyfr. Tak, to jest twój unikatowy numer.

lub
Wypełnij wniosek

Numer konta ile cyfr?

No właśnie – czy numer konta to zbitek przypadkowych cyfr? Nie do końca. Ten ciąg, który wpisujesz za każdym razem, gdy tworzysz transzę, jest niezwykle istotnym numerem weryfikacyjnym. Zadałeś sobie kiedyś pytanie “numer konta ile cyfr posiada”? Jest to wbrew pozorom bardzo zaplanowany i starannie dopasowany szyfr, przypominający numer PESEL. W naszym kraju numery konta obejmują 26 cyfr, w kilku zestawach, oddzielonych spacjami. Ich zapis także nie jest przypadkowy, a każda grupa oznacza zupełnie co innego.

Aby lepiej zrozumieć o czym będziemy mówić, sprawdź nasz numer konta bankowego przykład: 01 2222 3333 0000 1100 2200 3300

  • pierwsze dwie cyfry – w naszym przykładzie 01 – to tzw. liczby kontrolne. Ich konfiguracja generowana jest na podstawie pozostałego ciągu. To one są pierwszą zaporą weryfikacyjną, która określa czy numer wpisanego przez ciebie konta jest poprawny i możliwy do zrealizowania.
  • dwie następne grupy, czyli: 2222 i 3333 to numer rozliczeniowy. Na jego podstawie określany jest rodzaj banku, w którym założyłeś swoje konto. Jeśli wpisujesz numer konta, w formularzu przelewów, często automatycznie dostajesz informację o docelowym banku odbiorcy. Określony on jest na podstawie tych 8 cyfr, których ułożenie nie jest losowe. Co ciekawsze, w przypadku banków i instytucji kredytowych pierwsze trzy cyfry znajdują się w przedziale od 1 do 7. Pozostałe – 8 lub 9, zarezerwowane są dla banków spółdzielczych.
  • pozostałe cyfry to twój numer. Indywidualny ciąg cyfr, określający iż numer banku należy do Jana Kowalskiego czy Anny Nowak. Jego sposób przyznawania jest losowy, głównie generowany przez system podczas podpisywania umowy.

W tym też elemencie, warto uwzględnić dodatkowe oznaczenia, które także określają rodzaj twojego konta bankowego. Być może, robiąc przelew, zwróciłeś uwagę na tajemniczo brzmiące nazwy: IBAN i SWIFT.

Są to tzw. kody szyfrowane, odgórnie ustalone przez banki. IBAN to rodzaj numeru NRB, który występuje podczas tworzenia przelewów międzynarodowych (tzw. zagranicznych). Najczęściej wpisanie go jest konieczne, kiedy tworzysz przelew poza granice swojego kraju. W przypadku Polski kod IBAN to PL, Wielkiej Brytanii UK itd.

SWIFT także służy transakcjom wykonywanym międzynarodowo, ale składa się z 8 znaków. Ich układ jest unikalny i przypisywany wszystkim bankom – w Polsce i na świecie. Służy on głównie identyfikacji instytucji – zarówno adresata jak i odbiorcy.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]