Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Humanizm finansowy: czy jesteś finansowym humanistą [TEST]?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 1 osób

Nerwowo reagujesz na rachunki, faktury i treści umów bankowych? Nie znosisz mnożenia w pamięci, tabelek, podsumowań i rozliczeń? Do tego znajomi przyznają eufemistycznie, że „nie masz głowy do finansów”? Przesłanki mówią same za siebie. Zobacz jak nie zginąć w świecie wydatków, będąc finansowym humanistą.

Finanse otaczają nas bez względu na to, czy mamy do nich głowę czy nie. Finansowy humanizm, polegający na niefrasobliwym podejściu do wydatków i zarządzania budżetem domowym, przysparza często wielu kłopotów zarówno samemu „humaniście”, jak i jego najbliższym. Czy opornego na liczby i kontrolę wydatków finansowego humanistę da się nauczyć funkcjonowania w świecie finansów bez szkody dla siebie i innych?

Co to jest humanizm finansowy?

Bez względu na to, czy finansowy humanizm definiuje niechęć do rachunków, brak umiejętności szybkiego liczenia lub ogólna niezborność w kontroli własnych przychodów i rozchodów, odkrycie tej postawy u siebie wymaga konieczności podjęcia kilku ważnych kroków. Sprawy finansowe nie ominą nas wyłącznie z uwagi na niechęć do nich. Są częścią naszej codzienności. Zarabianie na zapewnienie sobie miejsce do życia, pożywienia i szeroko pojmowanych kosztów egzystencji, jest częścią życia każdego z nas. Im szybciej finansowy humanista nauczy się sprawnie poruszać w świecie domowego budżetu, tym lepiej dla niego.

Czy jesteś finansowym humanistą [TEST]?

Jak sprawdzić, czy jesteś finansowym humanistą? Odpowiedz na poniższe pytania (TAK/NIE) i poznaj odpowiedź:

 1. Nigdy nie wiesz ile wydajesz w miesiącu i na co?
 2. Zazwyczaj nie starcza Ci „do pierwszego”?
 3. Nie prowadzisz książki wydatków?
 4. Często robisz spontaniczne zakupy?
 5. Nie znosisz formalności: umów, pism, dokumentów, faktur, treści ofert?
 6. Zazwyczaj płacisz za wszystko kartą, nie gotówką?
 7. Nie wiesz ile miesięcznie przeznaczasz na rachunki i stałe opłaty?
 8. Masz wrażenie, że wszyscy „inni” zarabiają więcej?
 9. Często pożyczasz na drobne wydatki od znajomych?
 10. Masz co najmniej jedną aktywną kartę kredytową?

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, jesteś zdecydowanym humanistą finansowym. Co zrobić z tą wiedzą? Skoro diagnoza jest jednoznaczna, dowiedz się jak żyć w świecie finansów będąc finansowym humanistą i przetrwać! Jak oswoić finansowego humanistę z niezbędnymi kwestiami finansowymi w jego życiu?

lub
Wypełnij wniosek

Jak żyć będąc finansowo-opornym?

Humanista finansowy to zazwyczaj osoba finansowo-oporna. W zależności od przypadku objawiać się to może albo wyjątkową niefrasobliwością w podejściu do pozyskiwania pieniędzy (nieumiejętność spieniężania swoich umiejętności i wiedzy) lub mimo posiadania umiejętności zarabiania, niefrasobliwością w podejściu do wydatkowania pieniędzy. W obydwu przypadkach humanista finansowy znajduje się w tarapatach lub w tarapaty wciąga osoby mu najbliższe. Wychodzenie z kredytów i nagminnego pożyczania mniejszych kwot jest czasochłonne, jednak przy zastosowaniu odpowiednich mechanizmów jak najbardziej możliwe. Mając świadomość swojego „rozkojarzenia finansowego” warto podjąć pewne kroki minimalizujące skutki uboczne finansowej beztroski. Ułatwi to życie i humaniście, i otoczeniu humanisty finansowego. Jak przetrwać w świecie finansów osobistych? Od czego zacząć?

Jak zarządzać swoimi finansami gdy jesteśmy finansowo-oporni?

Finanse osobiste, a dokładniej świadome nimi zarządzanie, początkowo będą przerażać finansowo-opornych humanistów. Najważniejsze jednak by ich szybko nie zniechęcić. Chcąc „oswoić nieznane” (budżet domowy) warto ocieplić narzędzia, za pomocą których humanista zacznie kreować swoje nowe nawyki – zapisywania wszystkich wydatków. Zatem, zamiast wrogiego Excela – notes w ulubionym princie. Zamiast klawiatury komputera – ulubione wieczne pióro. Do tego kolorowa koperta na wszystkie paragony dokonanych płatności (coby niczego nie przeoczyć). Tak wyposażony humanista może przystąpić do czynności zmierzających do opanowania świata swoich finansów osobistych. A zatem:

 • Po pierwsze: zbuduj świadomość wydatkową. Czasem, dopóki się czegoś nie zobaczy na własne oczy, nigdy się sobie tego nie uświadomi. Przez pierwszy miesiąc konieczne będzie skrupulatne notowanie wszystkie swoich wydatków – od stałych rachunków, biletu komunikacyjnego, przez kawę na mieście po spontaniczne zakupy w centrum handlowym. Każdy wydatek trzeba też nazwać (ubranie, jedzenie, rachunek w restauracji) i nadać mu wagę (niezbędny, konieczny od czasu do czasu, zbyteczny). Po miesiącu obserwacji swoich wydatków, na humanistę finansowego czeka kubeł zimnej wody – na własne oczy zobaczy gdzie idą jego pieniądze. To ciekawa lekcja, warto z niej wyciągnąć wnioski.
 • Po drugie: poznaj świat, w którym wydajesz. Zapisuj ceny. Chcąc świadomie kontrolować swój budżet, należy znać wartość rzeczy które się kupuje. Warto zacząć od produktów spożywczych najczęściej kupowanych. Jeden (ulubiony) warto zapamiętać jako tzw. „przelicznik”. Najlepiej wybrać taki o w miarę pełnej cenie, np. pudełeczko borówek za 5 zł. Wówczas, gdy będziemy się zastanawiać nad zasadnością jakiegoś zakupu, łatwo będzie „przeliczyć go” na ulubione borówki i wybrać, co ucieszy nas bardziej – kolorowa gazeta czy zdrowe borówki?
 • Po trzecie: uporządkuj bieżące rachunki. Bolesne doświadczenie dla humanisty finansowego, jednak niezwykle ważne już na początku drogi do świadomego zarządzania swoimi finansami. Wszystkie większe i mniejsze kredyty, nad którymi coraz trudniej humaniście zapanować, należy jak najszybciej skonsolidować najtańszym kredytem bankowym. Zmniejszenie sumarycznie zebranych rat kredytów pomoże humaniście finansowemu w szybszym przystosowaniu się do planowania wydatków. Aby nie obciążać humanisty tym, czego szczerze nienawidzi (formalnościami, wizytami w bankach, czytaniem ofert, podejmowaniem decyzji finansowych), można to zrobić bezpłatnie i online korzystając z usług platformy Akredo. Jedna rozmowa telefoniczna w wygodnym dla humanisty miejscu i czasie, odpowiedź na prosto skonstruowane pytania konsultanta ofert bankowych i prosta oferta dopasowana do potrzeb konkretnego humanisty jest gotowa w 24h. Kolejne zadanie można odhaczyć.
 • Po czwarte: zautomatyzuj to co konieczne i odciąż głowę od pamiętania o tym. Innymi słowy, należy ustawić automatyczne przelewy na stałe rachunki i nie zaprzątać sobie nimi głowy. Dodatkowy nawyk, który najtrudniej wprowadzić w życie większości z nas, najłatwiej zaadaptować będzie właśnie finansowemu humaniście. Generowanie oszczędności. Ustawiając automatyczne polecenie przelewu na konto oszczędnościowe w banku, finansowo-oporny humanista będzie oszczędzał „mimowolnie”. Więcej jak pewne, że po miesiącu lub dwóch zapomni, że w ogóle odkłada jakieś pieniądze. A za kilka miesięcy spotka go sowita nagroda za mądrą automatyzację działań koniecznych.

lub
Wypełnij wniosek
2017.08.23 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]