Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Finanse w nowym roku: dlaczego nie wychodzi nam oszczędzanie pieniędzy?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,50 / 2 osób

Nowy rok, nowy ja – oszczędny, zaradny, przedsiębiorczy. Noworoczne postanowienia bardzo często zakładają ambitne, życiowe aktualizacje dotychczasowego stylu życia. Zwłaszcza w sferze finansów, kredytów i domowej ekonomi. I choć cele słuszne i szlachetne, bardzo szybko ulatniają się pod przykrywką różnych sytuacji. Dlaczego nie wychodzi nam oszczędzanie? Oto kilka trudnych prawd o noworocznych postanowieniach finansowych.

 

Nowy rok uważamy za doskonały moment by zacząć zmiany w swoim życiu. Zaczynamy uprawiać sport, przechodzimy na zdrową żywność, rozpoczynamy naukę języka czy robimy porządki w finansach. Lecz gdy minie pierwsza faza euforii związanej z powzięciem nowego życiowego wyzwania, na arenę wkracza proza życia – powracają złe nawyki, lenistwo, brak konsekwencji czy zniechęcenie. Nasze wzniosłe cele poprawy domowego budżetu ulatniają się stopniowo, acz systematycznie – jak sportowi neofici w przestrzeni siłowni. Jakie czynniki wpływają na porażkę w oszczędzaniu?

lub
Wypełnij wniosek

Złe nastawienie do oszczędzania

I tak mi się nie uda. Z czego ja mam oszczędzać? Kowalski ma z czego, to oszczędza. Ja nie mam jak. – jak łatwo samego siebie usprawiedliwić, gdy okazuje się, że oszczędzanie to także drobne wyrzeczenia. Afirmacja celu to podstawa. Jeśli z góry założymy, że i tak to nie dla nas lub poddamy się przy pierwszym kryzysie, lepiej w ogóle nie zaczynać planu oszczędnościowego. Żeby udało się wprowadzić nowy nawyk oszczędzania, zwyczajnie wmów sobie, że Ci się uda. I próbuj. Z każdej pensji można coś odłożyć. Proporcjonalnie i konsekwentnie. To w końcu nawyk, który trzeba wypracować. Bez względu na zasobność portfela.

Niecierpliwość względem efektów oszczędzania

Po tygodniu od powzięcia planu oszczędnościowego nadal nie jesteśmy bogaci, a kredyt wciąż nie spłacony? Jesteśmy rozgoryczeni i rozczarowani nowym stylem oszczędnego życia? Na efekty dobrych rzeczy zawsze trzeba poczekać. Nie ma dróg na skróty. Oszczędzamy i czekamy. Jeśli rozrysowaliśmy sobie plan oszczędnościowy, to skreślajmy poszczególne etapy które już za nami. Za jakiś czas całość będzie wyglądała imponująco. Trochę cierpliwości.

Zbyt ambitne cele finansowe

Postanowiliśmy odkładać 80% pensji i żyć na sucharach przez rok? Taki plan nie może się udać. Mało tego – przypłacimy go zdrowiem i frustracją. Mierzmy siły na zamiary. Oceńmy racjonalnie koszty naszego życia, ceny produktów żywnościowych i kwoty wydawane na inne potrzeby. Oceńmy racjonalnie z czego możemy zrezygnować, co ograniczyć a co musi zostać spłacane regularnie. Plany oszczędzania oderwane od rzeczywistości to utopia, z której nic dobrego nam nie wyjdzie. Oszczędzajmy, ale z głową.

Niewystarczająca wiedza o mechanizmach oszczędzania

Nie wszyscy mamy głowę do finansów. Finansowi humaniści niekoniecznie też znają techniki efektywnego oszczędzania. Chcąc zmienić swoją sytuację finansową na lepszą, warto zasięgnąć porady osób, które o oszczędzaniu wiedzą dużo. Sami prowadzą własną księgę wydatków, z sukcesem kontrolują swój budżet czy nie mają problemów ze spłatą kredytów. Na początku przygody z efektywnym oszczędzaniem warto dać sobie pomóc. Chcąc w pierwszej kolejności uporządkować swoją sytuację kredytową, warto porównać wiele ofert bankowych w jednym miejscu. Oszczędzając czas i pieniądze, powierzamy gospodarowanie naszym finansowym chaosem osobom, które ocenią w których miejscach i na czym możemy oszczędzić spłacając kredyty (np. Akredo). Doradzą w kwestiach korzystnej konsolidacji i pomogą z czystą kartą wdrożyć nam w życie nową ideę oszczędzania. Bo i po co sobie utrudniać oszczędzanie.lub
Wypełnij wniosek

 

2018.02.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]