Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Czym się różni całkowita kwota kredytu, od całkowitego jego kosztu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Jednym z ważniejszych elementów, które mają znaczenie w zaciąganiu kredytu, jest jego kwota oraz warunki spłaty, które obowiązują kredytobiorcę. Aby lepiej zrozumieć formę działania banku oraz zobowiązania, które nas czekają, warto poznać obowiązującą w tej branży terminologię.

Słysząc o całkowitej kwocie i całkowitych kosztach, często mylimy te pojęcia. Ich rozróżnienie jest istotne, zwłaszcza jeśli złożony właśnie wniosek o kredyt, jest naszym pierwszym, tego typu krokiem finansowym.

 

Całkowita kwota kredytu gotówkowego – co to jest?

Aby lepiej zrozumieć pojęcia, o których mówimy, posłużmy się przykładem. Załóżmy, iż decydujmy się na kredyt na samochód. Decyzja o kwocie, jaka pozwoli nam zakupić swój wymarzony pojazd była trudna, ale ostatecznie uznaliśmy,iż będzie nam potrzebny kredyt w wysokości 50 tysięcy złotych. Wydawać by się mogło, iż na tym kończą się kalkulacje. Niestety, to dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem decyzja o kwocie którą potrzebujemy, ciągnie za sobą inną – decyzję o kwocie którą spłacimy.

lub
Wypełnij wniosek

Decydując się na dany bank bierzesz pod uwagę kilka parametrów – opinie na rynku, liczbę rat, ale także prowizje, odsetki, ubezpieczenie i dodatkowe koszty. To te ostatnie mają wpływ na drugą kwotę, która ma istotne znaczenie, w kontekście naszych przyszłych wydatków i zobowiązań.

Załóżmy zatem, że wszystkie koszty dodatkowe, w zaciąganym przez nas kredycie, wynoszą 20 tysięcy. Oznacza to, iż do zobowiązania, które bierzemy (w tym przypadku jest to 50 tysięcy złotych) musimy dodać jeszcze dodatkowe 20 tysięcy. Po zsumowaniu otrzymujemy kwotę 70 tysięcy złotych, która daje nam sumaryczną liczbę, zwaną całkowitą kwotą do zapłaty.

Najprościej więc mówiąc:

  • całkowita kwota kredytu gotówkowego to suma, którą pożyczamy od banku i którą potrzebujemy na wyznaczony przez siebie cel (50 tysięcy złotych).
  • całkowity koszt kredytu to suma wszystkich dodatkowych opłat (20 tysięcy złotych).
  • zsumowanie tych dwóch kwot (70 tysięcy złotych) to całkowita kwota do zapłaty – czyli parametr, który powinien interesować nas najbardziej.

 

Czy istnieje coś takiego jak minimalna kwota kredytu gotówkowego?

Znając już różnicę w terminologii, zapewne większość zaczęła się zastanawiać, czy jest coś takiego jak minimalna kwota kredytu. W końcu to od niej zależy całkowity koszt kredytu, a co za tym idzie – całkowita kwota do zapłaty. W naszym przypadku zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 50 tysięcy złotych. Jest to kwota stosunkowo duża, która na pewno przewyższa kwotę minimalną. Co zatem, jeśli potrzebujemy mniejszej sumy, np. na telewizor czy lodówkę?

Minimalna kwota kredytu uzależniona jest od banku, na który się decydujemy. Z oczywistych względów, bank woli udzielać kredytów droższych, dzięki których łączna suma odsetek będzie atrakcyjna i opłacalna. Jednakże, im większa całkowita kwota kredytu, tym trudniejszy sposób jej pozyskiwania. Bank w końcu prześwietla naszą historię kredytową, orzekając o naszej rzetelności, oceniając naszą zdolność i zachowaną płynność finansową. Jeśli jednak planujemy zaciągnąć kredyt na niewielki wydatek, jest to oczywiście możliwe. Obecnie najpopularniejsze banki w Polsce oferują możliwość wnioskowania o kwotę wynoszącą nawet 500 zł. Warto tu nadmienić iż mówimy o kredycie gotówkowym.

O ile kwota minimalna rzadko kiedy jest problemem i dostanie jej jest stosunkowo proste, o tyle problemem może być kwota maksymalna. To ona najczęściej powoduje trudności i negatywne decyzje na złożone wnioski. Maksymalna kwota zależy od twojej historii w BIK (a więc wiarygodności), uzyskiwanych dochodów i możliwości spłaty.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]