Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Czym się różni BIK od BIG? Mówimy jak jest!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Czym jest Rejestr Dłużników, jakie dane gromadzi BIG, jaki wpływ na historię kredytową ma adnotacja w BIK… słowem – gdzie, kto, z kim i dlaczego. Czym się różni BIK od BIG i za co można tam trafić? Czarno na białym! Mówimy, jak jest.

Wszystkim użytkownikom kredytów czy osobom zainteresowanym pożyczkami, obił się gdzieś o uszy skrót BIK… a może BIG? No właśnie, BIK czy BIG? Bez obaw. Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości! Zobacz czym się różni Biuro Informacji Kredytowej (BIK) od Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz gdzie i kiedy nie warto trafiać.

 

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) powołane zostało w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących zaciągania i spłacania kredytów przez klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-ów).

Dane o kredytobiorcach bankowych i SKOK-owych w BIK są pobierane od momentu złożenia wniosku kredytowego do chwili całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu.

Dane zbierane w BIK mają w zdecydowanej większości wydźwięk pozytywny. Mówią raczej o terminowości spłat, niezaleganiu z ratami, wcześniejszej spłacie kredytu itp. Jeśli jednak zdarzały nam się opóźnienia w spłacie rat w bankach lub SKOK-ach, nasze dane w BIK przechowywane będą nawet do 5 lat po zamknięciu spłaconego rachunku kredytowego i mogą negatywnie rzutować na naszą historię kredytową.

 

Co to jest Biuro Informacji Gospodarczej?

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG) ma za zadanie przechowywać i udostępniać informacje o zadłużeniu, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców, dotyczącym również zobowiązań pozabankowych. Zatem nie tylko zadłużenia z tytułu opóźnień w spłacie rat bankowych i SKOK-owych, ale i wszelkie niezapłacone rachunki za media (światło, woda, gaz), Internet, opłaty telekomunikacyjne, mandaty, alimenty, kary itd. To także nieuregulowane opłaty za zamówione towary i szeroko rozumiane długi.

BIG od BIK

Kto trafia do Biura Informacji Gospodarczej?

 

Aby, jako osoba fizyczna znaleźć się w mało przyjemnym rejestrze BIG, wystarczy już niewielka kwota zadłużenia niespłacana w stosunkowo krótkim okresie czasu – 200 zł zaległej należności niespłacanej przez 60 dni. Tak powstałe zobowiązanie sprawia, że osoba zwlekająca ze spłatą raty długu lub pożyczki w innej instytucji pozabankowej, znaleźć się może w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor.

Aby w BIG znalazła się informacja o zadłużeniu przedsiębiorcy, wysokość zaległego zobowiązania wynosić musi minimum 500 zł przy takim samym okresie zwłoki ze spłatą, czyli 60 dni.

 

lub
Wypełnij wniosek
2017.07.18 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]