Akredo Sp. z o. o. 660 624 012 kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Czym się różni BIK od BIG? Mówimy jak jest!

2017.07.18 |
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób

Czym jest Rejestr Dłużników, jakie dane gromadzi BIG, jaki wpływ na historię kredytową ma adnotacja w BIK… słowem – gdzie, kto, z kim i dlaczego. Czym się różni BIK od BIG i za co można tam trafić? Czarno na białym! Mówimy, jak jest.

Wszystkim użytkownikom kredytów czy osobom zainteresowanym pożyczkami, obił się gdzieś o uszy skrót BIK… a może BIG? No właśnie, BIK czy BIG? Bez obaw. Raz na zawsze rozwiewamy wątpliwości! Zobacz czym się różni Biuro Informacji Kredytowej (BIK) od Biura Informacji Gospodarczej (BIG) oraz gdzie i kiedy nie warto trafiać.

 

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) powołane zostało w celu gromadzenia, przetwarzania i udostępniania informacji dotyczących zaciągania i spłacania kredytów przez klientów banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych (SKOK-ów).

Dane o kredytobiorcach bankowych i SKOK-owych w BIK są pobierane od momentu złożenia wniosku kredytowego do chwili całkowitej spłaty zaciągniętego kredytu.

Dane zbierane w BIK mają w zdecydowanej większości wydźwięk pozytywny. Mówią raczej o terminowości spłat, niezaleganiu z ratami, wcześniejszej spłacie kredytu itp. Jeśli jednak zdarzały nam się opóźnienia w spłacie rat w bankach lub SKOK-ach, nasze dane w BIK przechowywane będą nawet do 5 lat po zamknięciu spłaconego rachunku kredytowego i mogą negatywnie rzutować na naszą historię kredytową.

 

Co to jest Biuro Informacji Gospodarczej?

 

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. (BIG) ma za zadanie przechowywać i udostępniać informacje o zadłużeniu, zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców, dotyczącym również zobowiązań pozabankowych. Zatem nie tylko zadłużenia z tytułu opóźnień w spłacie rat bankowych i SKOK-owych, ale i wszelkie niezapłacone rachunki za media (światło, woda, gaz), Internet, opłaty telekomunikacyjne, mandaty, alimenty, kary itd. To także nieuregulowane opłaty za zamówione towary i szeroko rozumiane długi.

BIG od BIK

Kto trafia do Biura Informacji Gospodarczej?

 

Aby, jako osoba fizyczna znaleźć się w mało przyjemnym rejestrze BIG, wystarczy już niewielka kwota zadłużenia niespłacana w stosunkowo krótkim okresie czasu – 200 zł zaległej należności niespłacanej przez 60 dni. Tak powstałe zobowiązanie sprawia, że osoba zwlekająca ze spłatą raty długu lub pożyczki w innej instytucji pozabankowej, znaleźć się może w Rejestrze Dłużników prowadzonym przez BIG InfoMonitor.

Aby w BIG znalazła się informacja o zadłużeniu przedsiębiorcy, wysokość zaległego zobowiązania wynosić musi minimum 500 zł przy takim samym okresie zwłoki ze spłatą, czyli 60 dni.

 

Summary
Czym się różni BIK od BIG? Mówimy jak jest!
Article Name
Czym się różni BIK od BIG? Mówimy jak jest!
Description
Zobacz czym się różni Biuro Informacji Kredytowej (BIK) od Biura Informacji Gospodarczej (BIG), kto prowadzi Rejestr Dłużników oraz gdzie i kiedy nie warto trafiać.
Author
Publisher Name
Akredo Sp. z o.o.
Publisher Logo
2017.07.18 |
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 1 osób
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]