Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Na czym polega odroczenie spłaty kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 3,50 / 2 osób

Co to jest odroczenie spłaty kredytu, na czym polega karencja w spłacie kapitału i czy ma to coś wspólnego z wakacjami kredytowymi – warto wiedzieć by w razie czego wybrać najwłaściwsze rozwiązanie dla swojej sytuacji kredytowej. Kredyt hipoteczny to nie wyrok.

Odroczenie spłaty kredytu, a wraz z nim terminy takie jak karencja w spłacie kapitału czy wakacje kredytowe, warto poznać wcześniej by nie działać pochopnie i dać sobie czas do namysłu. Kredyt hipoteczny to nie wyrok, jednak każda zmiana w umowie kredytowej jest skrupulatnie odnotowywana przez banki. I zdecydowanie nie jest darmowa.

 

Co to jest odroczenie spłaty kredytu?

 

Odroczenie spłaty kredytu to inaczej umowa zawarta z bankiem, w którym mamy kredyt, na podstawie której bank przez określony w umowie czas nie pobiera z naszego konta wyznaczonej umową kredytową wysokości miesięcznej raty kredytu. Odroczenie może mieć charakter wakacji kredytowych, podczas który bank nie ściąga nam z konta rat kredytu, lub karencji w spłacie kapitału – w tym wypadku rozwiązanie polega na odroczeniu w spłacie jedynie części kapitałowej wchodzącej w skład raty kredytu. Oznacza to, iż w miesiącu objętym karencją, nadal zobligowani jesteśmy uiścić odsetki wpisane w kwotę raty, a odroczeniu podlega jedynie spłata części kapitałowej. Więcej o samej karencji dowiedzieć się można w artykule pt. Wakacje kredytowe: kiedy, dla kogo, czy warto?

 

Ile kosztuje zawieszenie spłaty rat?

 

Ponieważ kredyt hipoteczny zazwyczaj bierze się na lata, podczas jego spłaty dotknąć nas mogą różne hossy i bessy, tak zawodowe jak i prywatne. Raty do spłaty rozpisane są równomiernie, nie uwzględniając z góry naszych życiowych dołków. Stąd banki pozostawiły furtkę w postaci czasowego odroczenia spłat rat kredytu, by dać nam czas niezbędny do reorganizacji codzienności w nowych realiach finansowych.

lub
Wypełnij wniosek

 

Krótkoterminowy odpoczynek od spłaty zobowiązań nie jest jednak usługą bezpłatną, o czym niewątpliwie należy pamiętać czytając warunki udzielanej karencji czy odroczenia spłaty rat kredytu w poszczególnych bankach. Pominięta czasowo kwota i tak musi zostać spłacona, a nasz rachunek z bankiem wyrównany. Zazwyczaj w konsekwencji wydłużonego okresu kredytowania lub przez rozłożenie zaległej kwoty na czas pozostały do końca spłaty zobowiązania, co oznacza wzrost wysokości następnych rat. Nie w każdej też sytuacji kredytowej sprawdzi się odpowiednio odroczenie spłaty rat czy karencja. W wypadku kredytu z opcją spłaty rat malejących nie sprawdzi się rozwiązanie karencji w spłacie kapitału. W tym wypadku bowiem przez większą część czasu spłaty dominującą cześć raty stanowią odsetki, które i tak trzeba płacić.

 

Kredyt spłacę później

 

Dorzucając do tego informację, że niektóre banki naliczają dodatkową opłatę za samą możliwość odroczenia spłaty oraz że każda zwłoka w regulowaniu zobowiązania zawsze obciążona jest dodatkowymi odsetkami, wolny kwartał od spłat rat staje się kolejną usługą, za którą również musimy zapłacić.

 

Co zyskamy odraczając spłatę kredytu?

 

Największym walorem odroczenia spłaty kredytu jest walor czasowy, jaki zyskujemy na reorganizację swoich wydatków w nowej, trudniejszej rzeczywistości. Komfort, w którym należność zarezerwowana dotychczas na spłatę rat kredytu, pozostaje w naszym władaniu, pomaga na spokojnie zebrać myśli i ułożyć nowy plan działania. Zazwyczaj preferowany przez banki okres zawieszenia spłaty rat kredytu (ok. 2-3 miesięcy) jest do tego wystarczający. Wniosek? Korzystajmy z wariantu odroczenia spłat rat kredytu wyłącznie w kryzysowych sytuacjach, wspomagając się w pomniejszych i przejściowych kryzysach finansowych usługami takimi jak konsolidacja kredytów i zmniejszenie wysokości raty kredytu do takiej, którą będziemy w stanie spłacać w nowej rzeczywistości ekonomicznej.

 


lub
Wypełnij wniosek

 

2017.11.23 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]