Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest ryzyko kredytowe?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (brak oceny)

Zaciągnięcie zobowiązania finansowego wiąże się często z nieprzespanymi nocami. Zastanawiamy się nad ofertami banków, korzystamy z rankingów online, analizujemy i prowadzimy rozmowy ze specjalistami. W końcu zobowiązanie zaciągnięte na kilka lat, wiąże się z dużym ryzykiem. Tylko właśnie, co to jest ryzyko bankowe? Czy dotyczy ono tylko nas, czy może dwóch stron? Czy istnieje coś takiego jak ryzyko kredytowe banku i czy faktycznie jest to tak ważne, jak się je kreuje?

 

Ryzyko kredytowe definicja

 

Aby zrozumieć czy ryzyko kredytowe faktycznie jest takie ryzykowne, spróbujmy wyjaśnić, co kryje się pod tą nazwą. Jest to stopień prawdopodobieństwa, które wskazywałoby na nie wypełnienie warunków podpisanej umowy. Powodem nie wywiązywania się kontraktów, najczęściej, jest niewypłacalność lub problemy finansowe. Nie zawsze jest to wina naszego, błędnego gospodarowanie domowymi finansami. Powodem takich wahań jest brak płynności finansowej, brak zysków w przypadku prowadzonego przedsiębiorstwa oraz wszelkie, losowe sytuacje. Wyróżnić tu można zarówno utratę pracy, nagłe, niezaplanowane wydatki, albo niewypłacalność dłużników naszej firmy. Jednym słowem – ryzyko kredytowe zależne jest od tysiąca czynników, niemożliwych do kontrolowania i przewidywania. Dlatego właśnie, tak często, jest to element który nas niepokoi i powoduje wątpliwości. Skoro nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, jak wiązać się zobowiązaniem na lata?

lub
Wypełnij wniosek

Ryzyko kredytowe rodzaje

Pod mianem ryzyka kredytowego, często mamy na myśli dwojaką terminologię. Po pierwsze – istnieje coś takiego jak ryzyko straty lub wypłacalności. Brak pewności co do naszej przyszłości, wiąże się z brakiem pewności co do finansów klienta. Co za tym idzie – pojawia się ryzyko, wynikające z nieterminowych spłat, rosnących odsetek i potęgujących się długów. Na tym etapie najlepszym sposobem jest maksymalne zabezpieczenie się przed stratami, poczynając od zwiększenia stabilności finansowej (min. umowa), a na oszczędnościach kończąc.

Drugim rodzajem jest ryzyko zabezpieczania się. Idźmy tropem oszczędności. Możemy je trzymać w sejfie w domu, który został okradziony. Mogliśmy je również powierzyć naszemu przyjacielowi, który ostatecznie wykupił za to wakacje życia. Opcji jest dużo, a efekt ten sam – powstaje ryzyko, że z naszego zabezpieczenia nic nie zostanie. Znowu zmagać się będziemy z nieterminowymi spłatami, odsetkami i długami, ciągnącymi się za nami latami…

Trzecim ryzykiem, o którym rzadko kiedy się mówi, jest ryzyko, które podejmuje sam bank. Owszem, zanim do tego dojdzie, starannie i skrupulatnie ocenia twoją wiarygodność. Nie jest to jedynak 100% kalka, która dokładnie zobrazuje nasze dalsze, ewentualne postępowanie. Historia zna przypadki wiarygodnych i terminowych dłużników, którzy nagle obrali inny kierunek. Powierzenie pieniędzy przez bank to również ryzyko, którego zabezpieczeniem mają być odsetki, a ostatecznie także komornik.

 

Dlaczego zatem zmagamy się z ryzykiem finansowym?

Cóż, powodów naszych zadłużeń jest kilka. Po pierwsze – nie jesteśmy w stanie całkowicie kontrolować sytuacji finansowej swojej, banku, czy rynku. Ponadto, często nasze decyzje kredytowe podejmowane są pod wpływem chwili, bez dokładnej analizy i wyciągania wniosków. Badania pokazują iż Polacy najchętniej biorą kredyt, który podpisywany jest szybko, a nie opłacalnie. Rzucając się więc z motyką na słońce, źle weryfikujemy nasze możliwości, nie zabezpieczając się przed tak ważnymi decyzjami. Ostatnim aspektem jest tzw. apetyt na ryzyko. Pewna część społeczeństwa, będąca najczęściej zapalonymi fanami ekstremum, bierze kredyty w celu udowodniania sobie i innym, że „jest w stanie zrobić wszystko”.


lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]