Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 5,00 / 2 osób

Wyobraźmy sobie sytuację, w której zaciągnięty niegdyś kredyt, okazał się nie być tak dobrą decyzją, jak myśleliśmy w dniu podpisywania umowy. Może się to wiązać z nieprzemyślanymi decyzjami, nagłymi problemami finansowymi, dodatkowymi zadłużeniami czy zmianą statusu materialnego. Tak trudna sytuacja wymaga zweryfikowania, analizowania i podejmowania kolejnych, finansowych decyzji. Jedną z dróg, która pomóc nam może załatać powstające dziury budżetowe, jest tzw. restrukturyzacja. Wiąże się ona jednak z wieloma dodatkowymi aspektami, które powinniśmy przeanalizować. Jak spełnić warunki, które postawi ci bank? Jakie elementy możesz zmienić w swoim kredycie? No i najważniejsze – co to jest restrukturyzacja kredytu?

Restrukturyzacja kredytu co to jest?

Aby zrozumieć czym jest restrukturyzacja, posłużmy się przykładem. Kilka lat temu zaciągnęliśmy zobowiązanie, w postaci kredytu. Był on wzięty z myślą o wyremontowaniu naszego domu, a warunki podpisywane w tamtym czasie wydawały się być rozsądne i odpowiadającej naszej sytuacji finansowej. Czas jednak zweryfikował naszą decyzję – okazało się, iż zmiana stanowiska pracy, dodatkowe zobowiązania i trudna sytuacja finansowa spowodowała, że kredyt stał się zbyt dużym ciężarem. Sytuacja oczywiście może być podobna, gdy nasz stan materialny ulega poprawie i istnieje szansa na szybsze spłacanie całej, zaciągniętej kwoty.
Znając już podaną sytuację, można przytoczyć definicję restrukturyzacji.

  • restrukturyzacja kredytu definicja – jest to nic innego jak swoisty rodzaj modyfikacji umowy (w tym sposobu regulowania zadłużenia), którą podpisał kredytobiorca. Celem takiego działania jest dostosowanie warunków, do zmieniającego się sytuacji życiowej, na którą nie zawsze mamy wpływ.
lub
Wypełnij wniosek

Restrukturyzacja kredytu wzór i sposób działania

Aby otrzymać zmianę warunków, należy wypełnić wniosek, który dostarczymy do banku, w którym zaciągnięty został kredyt. Firmy dużo przychylniej oceniają takie wnioski, jeśli zostaną one złożone przed wystąpieniem trudności, a nie gdy już się z nimi zmierzamy. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, nie mniej jednak, w sytuacji gdy jesteśmy w stanie przewidzieć nadchodzące zmiany, lepiej działać zapobiegawczo.

Wzory wniosków tego typu dostępne są często w placówkach bankowych (np. restrukturyzacja kredytu Alior Bank) lub stronach internetowych. Zanim go jednak wypełnisz, odpowiedz sobie na pytanie, jaki element kredytu, chciałbyś zmodyfikować. Gdy ten krok traktujesz po macoszemu, możesz nie tylko nie poprawić swojej sytuacji, ale również znacząco ją pogorszyć. Elementy, które powinieneś wziąć pod uwagę podczas zmiany i wnioskowania, to:

  • modyfikacja harmonogramu – najprościej mówiąc jest to krok, w którym możesz skrócić lub wydłużyć okres spłacania danej kwoty. Jest to zdecydowanie najczęstszy krok, który bierzemy pod uwagę w pierwszej kolejności.
  • refinansowanie kredytu – czyli zaciągnięcie innego zobowiązania na spłacenie części tego obecnego. Jest to krok często podejmowany przez osoby, które nie otrzymały pozytywnego wniosku w kwestii restrukturyzacji. Ważne, aby kredyt o lepszych warunkach spłacał ten na warunkach gorszych – który obciąża nas bardziej i jest przeznaczony do natychmiastowej spłaty.
  • zmiana waluty kredytu – sytuacja, która często miała miejsce, w przypadku kredytów zaciągniętych we franki szwajcarskie. Przewalutowanie może okazać się korzystne, a na jego skutek kwota zadłużenia spadnie samoistnie (np. z 50 tysięcy na 45 tysięcy)
  • urlop – czyli czas, w którym bank, na skutek ogromnych problemów, zawiesza nam raty kredytu. Warto jednak pamiętać iż jest to czas, w którym odsetki od całej kwoty nadal są naliczane. Wybór ten jest doskonały, w przypadku osób których sytuacja finansowa jest skrajnie niekorzystna. Czas urlopu zależy od wielu, różnych czynników. Po pierwsze – od banku i umowy, którą podpisałeś. Po drugie – od twojej sytuacji w BIKu. Po trzecie – od zdolności kredytowej.

lub
Wypełnij wniosek
2018.12.06 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]