Baza dłużników BIK
akredo.plZadłużeniaBazy dłużnikówBiuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej

Podstawą do uzyskania kredytu czy pożyczki jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej w bazach dłużników, z których najpopularniejszą jest BIK. Tłumaczymy, czym jest Biuro Informacji Kredytowej, jakie przechowuje informacje oraz jak pobrać raport przed wnioskowaniem o pożyczki.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

BIK - co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej jest najbardziej znaną bazą dłużników. Gromadzi i udostępnia ona dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. BIK został powołany do działania na podstawie art. 105 ust. 4, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o prawie bankowym.

Celem firmy jest umożliwienie pożyczkodawcom błyskawicznej weryfikacji historii i zdolności kredytowej pożyczkobiorców. Dzięki temu, jak system jest zorganizowany, dane te mogą być przetworzone automatyczne przez oprogramowanie, znacznie zmniejszając ilość formalności obowiązujących przy wnioskowaniu o pożyczkę, oraz skracając czas, jaki zabiera przetworzenie danych.

Konsumenci również mogą korzystać z BIK. Dzięki dostępnych w bazie danych informacji jest ona w stanie obliczyć zdolność kredytową klientów, umożliwiając sprawdzenie swojej szansy na otrzymanie dużego kredytu przed składaniem wniosków do banków. Baza pozwala również na sprawdzenie, kto zadawał pytania o zdolności kredytowej konsumenta lub czy zaszła próba pobrania pożyczki za pomocą określonych danych osobowych. Dzięki temu klienci mogą zostać poinformowani o próbie wyłudzenia kredytu, nawet za nim dojdzie ona do skutku.

Spośród innych baz Biuro Informacji Kredytowej wyróżnia się również możliwością pozarządowego zastrzeżenia danych. Zgłoszenie swojego dowodu czy karty kredytowej w BIK jako zastrzeżonej, czy to z powodu jej zgubienia, czy kradzieży, sprawi, że współpracujące z BIK organizacje odmówią udzielenia pożyczki na bazie tych dokumentów. W odróżnieniu od urzędu, zastrzeżenie kredytowe w BIK można bardzo łatwo wycofać, a nawet zastrzeżony dokument można dalej wykorzystywać do innych celów po jego odzyskaniu, ponieważ nie został on zastrzeżony prawnie. 

Jakie informacje gromadzi Biuro Informacji Kredytowej?

W Biurze Informacji Kredytowej znajdują się dane przekazane przez instytucje finansowe, w tym banki, zarówno do samego BIK, jak i BIG InfoMonitor. Obydwie te organizacje są częścią Grupy BIK.

Profil konsumenta lub przedsiębiorstwa w BIK zostaje utworzony w momencie zawarcia pierwszego zobowiązania finansowego. Może to być pożyczka, zakup na raty, albo nawet karta kredytowa. Przechowywane są informacje dotyczące:

  • Danych identyfikacyjnych pożyczkobiorcy, takich jak numer PESEL
  • Zapytań na temat danej osoby dokonanych w odpowiedzi na złożone wnioski.
  • Kwoty zobowiązania
  • Okresu spłaty
  • Terminowego dokonania spłaty rat.
  • Powstałego opóźnienia w spłacie dłuższego niż 60 dni.

Informacje te służą do wyliczenia scoringu kredytowego konsumenta, który pomaga w ocenie ryzyka kredytowego przy udzielaniu zobowiązania na wniosek klienta.

Czym się różni zapytanie a wpis do BIK

Znajdujące się w BIK informacje można podzielić na zapytania, zawierające informacje o tym, kto sprawdzał dane o wnioskodawcy, oraz wpisy na temat przebiegu spłaty. Zarówno zapytanie, jak i wpis mogą mieć negatywny lub pozytywny charakter.

Zapytania to informacje o złożeniu wniosku o produkt finansowy. Jeżeli wniosek zostanie odrzucony, jest on informacją negatywną. Jeżeli w przeciągu kilku ostatnich miesięcy odrzucono wiele wniosków, klient może wyglądać na niewiarygodnego. Zapytania przechowywane są w systemie przez rok.

Wpisy to informacje na temat przebiegu spłaty, które dostarcza sam pożyczkodawca. Najważniejsza pośród nich jest terminowość spłaty. Płacąc raty w terminie, budujesz dobrą historię kredytową. Analogicznie, powstałe opóźnienia źle świadczą o kliencie i mogą być powodem odmowy udzielania nowego kredytu przez inny bank.

Jeżeli w BIK znajdzie się wpis na temat zadłużenia, banki mogą odmówić nawet udzielenia produktów ułatwiających spłatę rat, jak pożyczki konsolidacyjne lub restrukturyzacyjne. Dlatego ważne jest, aby reagować wcześnie na narastające problemy w spłacie.

Warunki wpisania do BIK

Informacje o zobowiązaniach zostają zamieszczone w BIK w momencie podpisania umowy i pozostają w nim do momentu ich spłaty. Nie jest istotna forma zobowiązania ani jego historia.

Jak sprawdzić siebie w BIK?

Aby sprawdzić swój status w Biurze Informacji Kredytowej należy założyć konto w serwisie i pobrać Raport lub złożyć wniosek o sprawdzenie statusu w BIK.

Sprawdzanie swojego statusu poprzez rejestrację jest znacznie szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ przebiega bez wychodzenia z domu. 

Jak usunąć wpis z BIK?

Nie ma możliwości usunięcia wpisów z BIK ani połączonego z nim BIG. Wyjątkiem są wyłącznie wpisy błędne, powstałe w wyniku pomyłki. W takim przypadku należy zawiadomić bazę o wystąpieniu błędu.

W pozostałych wypadkach, wpis pozostaje w bazie do momentu spłaty zobowiązania lub do czasu przeterminowania wpisu w okresie od 6 do 10 lat. W przypadku dokonania spłaty przez dłużnika wierzyciel ma 14 dni na poinformowanie rejestru o konieczności usunięcia wpisu.

Niektóre umowy pożyczkowe pozwalają pożyczkobiorcy na wydanie zezwolenia dla BIK na przechowywanie pozytywnych wpisów po okresie kredytowania. Jest to dobra decyzja, ponieważ poprawia zdolność kredytową klienta, zwiększając szansę na zdobycie dodatkowych świadczeń w przyszłości. W przypadku wydania takiej zgody, można z niej zrezygnować w dowolnym momencie, prosząc o usunięcie pozytywnego wpisu z bazy.

BIK — podsumowanie

Biuro Informacji Kredytowej to jedna z najbardziej zaufanych baz dłużników. Do rejestru trafiają wszelkie informacje o zobowiązaniach: zarówno pozytywne, jak i negatywne. Pozwala on na szybką i łatwą ocenę zdolności kredytowej klientów zarówno instytucjom, jak i konsumentom, którzy rozważają wnioskowanie o kredyt. Do BIK trafiają również informacje z rejestru dłużników BIG. Wykupując specjalne raporty, klienci mogą też liczyć na ostrzeżenia przy probie wyłudzeń, umożliwiających natychmiastową reakcję na kradzież danych.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie BIK?
Pojedynczy raport kosztuje 39 zł. Możliwe jest również pobranie darmowej wersji raz na pół roku. W odróżnieniu od płatnego raportu darmowa wersja nie zawiera ocen zdolności kredytowej.
Czy wpis w BIK wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Tak. Pozytywne wpisy pozwolą przekonać bank do udzielenia kredytu na wyższą kwotę i dłuższy okres kredytowania. Negatywne wpisy o zadłużeniach mogą z kolei uniemożliwić otrzymanie zobowiązania.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez BIK?
Wiele firm oferuje specjalne “pożyczki bez BIK”. W ich wypadku i tak wysyłane jest zapytanie do bazy, która otrzymuje również informacje o pożyczce od firmy. Oceniając jednak zdolność kredytową klienta, jego historia nie jest brana pod uwagę, a liczą się tylko obecne dochody.
Jak długo widnieje wpis w bazie BIK?
W większości wypadków do momentu spłaty zobowiązania. Jeżeli wpis istnieje w bazie dziesięć lat i nie był aktualizowany od co najmniej trzech, również może zostać usunięty.
Czy sprawdzenie BIK obniża zdolność?
Nie. Sprawdzanie swojego statusu w BIK nie odbija się na zdolności kredytowej.
Dlaczego BIK odrzucił mój przelew weryfikacyjny?
Główną przyczyną jest niezgodność danych na koncie bankowym oraz wykorzystanym dowodzie tożsamości. Należy się upewnić, że poprawnie przepisałeś dane we wniosku rejestracyjnym oraz jesteś jedynym właścicielem konta bankowego, z którego korzystasz. Złotówkę należy wysłać przelewem zwykłym, nie natychmiastowym.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5