Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Jestem w BIK, czy należy się bać?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,00 / 2 osób

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą dane o zaciągniętych przez Polaków zobowiązaniach. Nie jest ono rejestrem jedynie osób zadłużonych. Według danych samego Biura aż 90% zgromadzonych tam informacji to informacje pozytywne. Przekazuje on do banku informacje o historii kredytowej klientów, których ocenia na podstawie punktów. Wszelkie zaległości w spłacie zobowiązań finansowych są rejestrowane w BIK i obniżają scoring klientów. Swoją historię w BIK można naprawić w prosty sposób — dotrzymując terminów spłat swoich kredytów.

 1. Jakie informacje o kliencie BIK przekazuje do banku?
 2. Na podstawie jakich kryteriów BIK przyznaje kredytobiorcom punkty?
 3. Jakie działania negatywnie wpływają na scoring klienta?
 4. Jak poprawić swoją ocenę w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją gromadzącą dane o zaciągniętych przez Polaków zobowiązaniach. Nie jest on rejestrem jedynie osób zadłużonych. Według danych samego Biura aż 90% zgromadzonych tam informacji to informacje pozytywne.

 

BIK – co to jest?

Biuro Informacji Kredytowej S.A. powstało w 1997 roku po to, aby gromadzić i udostępniać bankom oraz instytucjom upoważnionym do udzielania kredytów informacje o wszystkich zaciągniętych przez Polaków zobowiązaniach.

Historia kredytowa klienta to najważniejsza informacja o potencjalnym kredytobiorcy, którą BIK przekazuje bankom i SKOK-om.

To pełny obraz finansowej rzetelności takiej osoby – informacja o terminowych bądź nieterminowych spłatach kredytów, pożyczek, korzystania z kart kredytowych i debetowych oraz limitu debetowego na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

 

Kryteria oceny klienta

Kolejną, tworzoną na bazie historii kredytowej i przekazywaną bankom przez BIK informacją jest ocena punktowa. W oparciu o nią banki podejmują decyzje kredytowe. Ocena punktowa, zwana też scoringiem, wyliczana jest na podstawie specjalnego algorytmu, porównującego nasz profil w BIK z profilem innych klientów, którzy już otrzymali kredyty. Nasza ocena jest tym lepsza, im bardziej profil podobny do profilu osób terminowo spłacających swoje zobowiązania.

Poza tym kryterium, wpływ na wysokość oceny punktowej mają:

 • terminowość w spłacaniu zobowiązań;
 • skłonność do zadłużania się;
 • przekraczanie limitów kredytowych.

Ocena wyliczana na bazie powyższych kryteriów ma postać gwiazdek (od jednej do pięciu) lub punktów (od 192 do 631).

Czynniki obniżające scoring klienta

Konsumenci, którzy planują zaciągnąć w przyszłości kredyt powinni mieć na uwadze kryteria, które negatywnie wpływają na punktację w BIK.

Kryteria obniżające punktacje BIK:

 • opóźnienia w spłacie zobowiązań;
 • ilość kredytów spłacanych z opóźnieniami;
 • wysokość kwoty, ze spłatą której zalegamy;
 • czas, jaki upłynął od jednego opóźnienia w spłacie do kolejnego;
 • przekroczenie limitu kredytowego;
 • kwota, o jaką limit przekroczyliśmy;
 • pomiędzy jednym przekroczeniem limitu a kolejnym.

lub
Wypełnij wniosek

Jak poprawić ocenę w BIK?

Negatywna historia, a co za tym idzie – niska ocena punktowa, to w dużej mierze konsekwencja naszych własnych finansowych działań. Nie jest to powód do strachu, a raczej zachęta do odpowiedzialnych działań na tym polu w przyszłości.

Ocena poprawia się już po roku od opóźnienia w spłacie, a po trzech latach – przy braku kolejnych „wpadek” – scoring powraca do pierwotnej wartości. Pozytywną historię warto budować zawczasu, zaciągając niewielkie, łatwe do spłaty kredyty.

Każdy z nich wzmacnia naszą pozycję w BIK. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z serwisu jak np. Akredo.pl, który dostarcza spersonalizowane oferty kredytowe z wielu banków, eliminując negatywny wpływ wielości zapytań w BIK – sytuacja taka może mieć miejsce, kiedy aplikujemy o kredyt do dużej ilości banków i każdy z nich sprawdzi naszą historię kredytową.

2016.04.20 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]