Akredo Sp. z o. o. kontakt@akredo.pl 0.00
ul. Poznańska 7/3 Warszawa Mazowieckie 00-680 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Adnotacja w BIK czyli co nam zrobi opóźnienie w spłacie rat powyżej 30 dni?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,33 / 3 osób

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś spóźnić ze spłatą raty kredytu, a opóźnienie przekroczyło 30 dni, w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) pojawiła się o Tobie negatywna adnotacja. Wpis w BIK może utrudnić starania o inny kredyt lub zupełnie zablokować jego otrzymanie nawet na kilka lat. Jak wyjść z kłopotu i BIK-u jednocześnie?

Różnie w życiu się zdarza. Czasem większe wydatki sezonowe, czasem nieuwaga. Innym razem stan własnego konta stanowi wielką niewiadomą w dniu spłaty rat kredytów. Jeśli zdarzyło Ci się spóźnić ze spłatą raty kredytu, a opóźnienie przekroczyło 30 dni, zostanie to przez bank skrupulatnie odnotowane i zaraportowane do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Pojawi się tam wpis zaburzający nawet nienaganną dotychczas historię kredytową. Co takiego może spowodować?

Co nam zrobi wpis w BIK?

Chcąc uwiarygodnić naszą wypłacalność, banki przed udzieleniem nam kredytu sprawdzają naszą punktację (z ang. score) w BIK. Im jest ona wyższa, tym bardziej wiarygodnymi płatnikami dla banku jesteśmy i mamy większe szanse na kredyt. Sam w sobie negatywny wpis w BIK o opóźnieniu w spłacie rat kredytu zrobi nam niewiele szkody. Za to w momencie, w którym chcielibyśmy uzyskać kolejną pożyczkę lub większy kredyt gotówkowy w banku, adnotacja w BIK może nam utrudnić lub wręcz całkowicie uniemożliwić plan wzięcia kredytu. Negatywna adnotacja w BIK-u o zaleganiu ze spłatą raty powyżej kluczowych 30 dni, staje się widoczna w wektorach płatności. W takiej sytuacji problem z uzyskaniem kredytu staje się bardzo poważny. Jak możemy temu zaradzić?

Co zrobić by usunąć adnotację w BIK?

Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz się starać o większy kredyt (np. hipoteczny na dom lub mieszkanie), warto jak najszybciej zadbać o czystą kartę w BIK-u. Jeśli zdarzył Ci się już raport banku do BIK w Twojej sprawie, oto jak się go pozbyć. Co zrobić, by usunąć negatywny wpis z BIK:

  • Jeśli masz taką możliwość, spłać kredyt w całości.
  • W banku, w którym zaciągnąłeś kredyt, złóż dyspozycję zamknięcia kredytu.
  • Wyślij pismo do Centrali Banku z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zamkniętych liniach kredytowych (wzór pisma znajdziesz u konsultanta Akredo).
  • Następnie bank ma 30 dni na odpowiedź.

Co to jest „kod klienta 0D”?

Po wykonaniu powyższej procedury, istnieją dwa warianty odpowiedzi banku, z których możesz skorzystać.

Wariant 1: Jeśli odpowiedź banku jest pozytywna, a zamknięte właśnie zobowiązanie było Twoim jedynym produktem bankowym, w BIK nadany Ci zostanie kod klienta 0D. Jest to informacja zwrotna dla banków, że taki klient wprawdzie spłacił swoje zadłużenie, jednak miał z tym pewien problem. Takich Klientów banki przy udzielaniu kolejnych kredytów nadal nie lubią. Jednak z tego miejsca jest już zdecydowanie łatwiej naprawić swoją historię kredytową. Jak to zrobić?

 

  • Wystarczy drobny zakup na raty i szybka, terminowa jego spłata. Kup niewielki produkt (np. w sklepie RTV lub AGD), a płatność rozłóż na 12 równych rat. Raty spłacaj terminowo, bez żadnych opóźnień (to bardzo ważne!). Po 7-ej terminowo spłaconej racie, Twoja punktacja w BIK wskoczy znów na właściwy poziom. Wówczas ponownie możesz starać się o kredyt.

Wariant 2: Jeśli odpowiedź banku jest pozytywna, ale masz także inne zobowiązania kredytowe, które spłacasz w terminie (są obsługiwane prawidłowo i bez opóźnień), po wycofaniu zgody na przetwarzanie danych możesz ponownie starać się o kredyt.

Pamiętaj jednak: w obydwu przypadkach bank może, ale nie musi pozytywnie odnieść się do Twojego pisma. Dlatego warto zadbać o usuwanie negatywnych adnotacji w BIK najszybciej jak to możliwe i gdy opóźnienie w spłacie zadłużenia nie jest jeszcze w stanie krytycznym.

Gdy spóźniłeś się z ratą…

Jeśli wiesz, że któryś z Twoich wcześniejszych kredytów mógł być lub był spłacany z opóźnieniami, koniecznie wyślij do banków, w których posiadałeś kredyty, pisma o zaprzestaniu przetwarzania Twoich danych osobowych. W innym przypadku bank będzie przetwarzał Twoje dane (w tym te z informacją o zaleganiu z terminową spłatą!) nawet do 5 lat! W tej sytuacji możesz mieć problem z uzyskaniem jakiegokolwiek innego kredytu od 5 do nawet 10 lat!.

Dodatkowo sprawdź (dzwoniąc na infolinię lub pobierając raport) czy bank, w którym miałeś kredyt, nie umieścił negatywnego wpisu w jednej z poniższych baz: Bankowego Rejestru (BR), Związku Banków Polskich (ZBP) czy Biura Informacji Gospodarczej (BIG).


Zapisywanie danych

Proszę czekać. Dane są zapisywane

Proszę wypełnić brakujące dane

Proszę wypełnić brakujące pola przed wysłaniem zgłoszenia.

Zamknij [x]
Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]
Akceptuję wszystkie oświadczenia woli, Regulamin oraz Politykę Prywatności
Zapoznałem/-am się z treścią Regulaminu i Polityki Prywatności
Zgadzam się na przetwarzanie więcej >>
Zgadzam się na kontakt doradcy więcej >>
Zgadzam się na przekazywanie więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIK więcej >>
Upoważnienie do weryfikacji BIG więcej >>
2017.07.24 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]