Akredo Sp. z o. o. [email protected] 0.00
ul. Postępu 14 Warszawa Mazowieckie 02-676 Polska
facebook linkedin youtube google plus

Adnotacja w BIK czyli co nam zrobi opóźnienie w spłacie rat powyżej 30 dni?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Ocena: 4,33 / 3 osób

Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś spóźnić ze spłatą raty kredytu, a opóźnienie przekroczyło 30 dni, w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) pojawiła się o Tobie negatywna adnotacja. Wpis w BIK może utrudnić starania o inny kredyt lub zupełnie zablokować jego otrzymanie nawet na kilka lat. Jak wyjść z kłopotu i BIK-u jednocześnie?

Różnie w życiu się zdarza. Czasem większe wydatki sezonowe, czasem nieuwaga. Innym razem stan własnego konta stanowi wielką niewiadomą w dniu spłaty rat kredytów. Jeśli zdarzyło Ci się spóźnić ze spłatą raty kredytu, a opóźnienie przekroczyło 30 dni, zostanie to przez bank skrupulatnie odnotowane i zaraportowane do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Pojawi się tam wpis zaburzający nawet nienaganną dotychczas historię kredytową. Co takiego może spowodować?

Co nam zrobi wpis w BIK?

Chcąc uwiarygodnić naszą wypłacalność, banki przed udzieleniem nam kredytu sprawdzają naszą punktację (z ang. score) w BIK. Im jest ona wyższa, tym bardziej wiarygodnymi płatnikami dla banku jesteśmy i mamy większe szanse na kredyt. Sam w sobie negatywny wpis w BIK o opóźnieniu w spłacie rat kredytu zrobi nam niewiele szkody. Za to w momencie, w którym chcielibyśmy uzyskać kolejną pożyczkę lub większy kredyt gotówkowy w banku, adnotacja w BIK może nam utrudnić lub wręcz całkowicie uniemożliwić plan wzięcia kredytu. Negatywna adnotacja w BIK-u o zaleganiu ze spłatą raty powyżej kluczowych 30 dni, staje się widoczna w wektorach płatności. W takiej sytuacji problem z uzyskaniem kredytu staje się bardzo poważny. Jak możemy temu zaradzić?

Co zrobić by usunąć adnotację w BIK?

Jeśli wiesz, że w przyszłości będziesz się starać o większy kredyt (np. hipoteczny na dom lub mieszkanie), warto jak najszybciej zadbać o czystą kartę w BIK-u. Jeśli zdarzył Ci się już raport banku do BIK w Twojej sprawie, oto jak się go pozbyć. Co zrobić, by usunąć negatywny wpis z BIK:

  • Jeśli masz taką możliwość, spłać kredyt w całości.
  • W banku, w którym zaciągnąłeś kredyt, złóż dyspozycję zamknięcia kredytu.
  • Wyślij pismo do Centrali Banku z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zamkniętych liniach kredytowych (wzór pisma znajdziesz u konsultanta Akredo).
  • Następnie bank ma 30 dni na odpowiedź.

Co to jest „kod klienta 0D”?

Po wykonaniu powyższej procedury, istnieją dwa warianty odpowiedzi banku, z których możesz skorzystać.

Wariant 1: Jeśli odpowiedź banku jest pozytywna, a zamknięte właśnie zobowiązanie było Twoim jedynym produktem bankowym, w BIK nadany Ci zostanie kod klienta 0D. Jest to informacja zwrotna dla banków, że taki klient wprawdzie spłacił swoje zadłużenie, jednak miał z tym pewien problem. Takich Klientów banki przy udzielaniu kolejnych kredytów nadal nie lubią. Jednak z tego miejsca jest już zdecydowanie łatwiej naprawić swoją historię kredytową. Jak to zrobić?

 

  • Wystarczy drobny zakup na raty i szybka, terminowa jego spłata. Kup niewielki produkt (np. w sklepie RTV lub AGD), a płatność rozłóż na 12 równych rat. Raty spłacaj terminowo, bez żadnych opóźnień (to bardzo ważne!). Po 7-ej terminowo spłaconej racie, Twoja punktacja w BIK wskoczy znów na właściwy poziom. Wówczas ponownie możesz starać się o kredyt.

Wariant 2: Jeśli odpowiedź banku jest pozytywna, ale masz także inne zobowiązania kredytowe, które spłacasz w terminie (są obsługiwane prawidłowo i bez opóźnień), po wycofaniu zgody na przetwarzanie danych możesz ponownie starać się o kredyt.

Pamiętaj jednak: w obydwu przypadkach bank może, ale nie musi pozytywnie odnieść się do Twojego pisma. Dlatego warto zadbać o usuwanie negatywnych adnotacji w BIK najszybciej jak to możliwe i gdy opóźnienie w spłacie zadłużenia nie jest jeszcze w stanie krytycznym.

Gdy spóźniłeś się z ratą…

Jeśli wiesz, że któryś z Twoich wcześniejszych kredytów mógł być lub był spłacany z opóźnieniami, koniecznie wyślij do banków, w których posiadałeś kredyty, pisma o zaprzestaniu przetwarzania Twoich danych osobowych. W innym przypadku bank będzie przetwarzał Twoje dane (w tym te z informacją o zaleganiu z terminową spłatą!) nawet do 5 lat! W tej sytuacji możesz mieć problem z uzyskaniem jakiegokolwiek innego kredytu od 5 do nawet 10 lat!.

Dodatkowo sprawdź (dzwoniąc na infolinię lub pobierając raport) czy bank, w którym miałeś kredyt, nie umieścił negatywnego wpisu w jednej z poniższych baz: Bankowego Rejestru (BR), Związku Banków Polskich (ZBP) czy Biura Informacji Gospodarczej (BIG).


lub
Wypełnij wniosek
2017.07.24 | Oceń artykuł
Wysyłanie danych

Proszę czekać. Dane są wysyłane

Dziękujemy za wysłanie swoich danych

Nasz konsultant zadzwoni do Ciebie w podanych godzinach

Zamknij [x]