Krajowy Rejestr Długów - Co się w nim znajduje?

Krajowy Rejestr Długów

Krajowy Rejestr Długów zawiera informacje na temat zobowiązań finansowych oraz niespłaconych długach polskich konsumentów i przedsiębiorców. Dowiedz się, czego możesz się z niego dowiedzieć i dlaczego banki nie współpracują z osobami wpisanymi do tego rejestru.

Filip Nawarski
Filip Nawarski, 25.11.2022 r

Krajowy Rejestr Długów - co to jest?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej SA jest jedną z najdłużej działający baz dłużników, w której gromadzone są informacje na temat zobowiązań konsumentów i przedsiębiorców od ponad 18 lat.

W porozumieniu z bankami i firmami pożyczkowymi KRD zbiera informacje na temat nowo powstałych zobowiązań, ich terminowej spłacie, jak i powstałych zadłużeniach. Następnie dane te udostępniane są wierzycielom, którzy chcą sprawdzić historię kredytową wnioskujących do nich klientów, jak i samym klientom, którzy chcą ocenić swoją zdolność kredytową. Prawie każda firma oferująca produkty pożyczkowe w Polsce współpracuje z KRD.

Warunki wpisania do bazy KRD

Do bazy Krajowego Rejestru Długów zostaje się wpisanym w momencie zaciągnięcia kredytu lub w przypadku zgłoszenia zadłużenia przez wierzyciela. Do KRD możesz zostać wpisany, jeśli posiadasz niespłacone:

  • Kredyty lub pożyczki pozabankowe,
  • Mandaty,
  • Alimenty,
  • Rachunki za telefon bądź media.

Nie każdy wpis w bazie jest jednak negatywny. Pobierając kredyt lub pożyczkę, zostajemy umieszczeni w bazach dłużników po podpisaniu umowy, w tym w KRD. Wpis ten jest informacją dla pożyczkodawców, że posiadasz już inne zobowiązanie, które ogranicza twoją zdolność kredytową. Z każdą spłaconą ratą zaczyna on jednak służyć ci na rękę, będąc dowodem, że terminowo wywiązujesz się ze swoich zobowiązań.

Jak sprawdzić siebie w bazie KRD?

Do sprawdzenia bazy KRD konieczne jest założenie konta w serwisie, a następnie pobranie raportu. Może to być kłopotliwe z uwagi na mało oczywisty układ strony internetowej. Krok po kroku, proces prezentuje się następująco:

  1. Udaj się na stronę konsument.krd.pl.
  2. W dolnej części strony znajduje się informacja o ustawie umożliwiającej pobranie darmowego raportu. Wciśnij na niej podświetloną frazę “serwisie transakcyjnym”.
  3. Wypełnij wniosek rejestracyjny, podając niezbędne dane.
  4. Następnie należy przejść weryfikację tożsamości. W tym celu musisz udostępnić firmie skany twojego dowodu osobistego.
  5. Po pomyślnej weryfikacji, możesz zalogować się do profilu użytkownika na stronie dla konsumentów.
  6. Po zalogowaniu przejdź do zakładki “sprawdzanie” i wybierz interesujące cię informacje. Darmowy raport z bazy możesz pobrać raz na pół roku.

Jak usunąć wpis z bazy KRD?

Wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników zostanie usunięty w momencie spłacenia zadłużenia lub jego przedawnienia. Prośby o wcześniejsze usunięcie informacji na nic się nie zdadzą. Jeżeli zostałeś wpisanym do KRD w wyniku błędu, należy skontaktować się z firmą i udowodnić nieprawdziwość informacji znajdujących się w serwisie.

Wyjątek stanowią tu pozytywne wpisy. Jeżeli spłacałeś zobowiązanie terminowo i wyraziłeś zgodę na przechowywanie pozytywnych wpisów po spłacie kredytu, możesz ją wycofać, kontaktując się z biurem obsługi klienta KRD.

Jak można wpisać kogoś do KRD

Chcąc wprowadzić dłużnika do KRD, wierzyciel musi najpierw zdobyć tytuł egzekucyjny odnośnie do zadłużenia, po czym założyć konto w serwisie. Wierzyciel może w tym momencie złożyć wniosek o zamieszczenie dłużnika w bazie danych. KRD w pierwszej kolejności wyśle osobie zadłużonej ostrzeżenie, że zostanie ona wpisana do KRD, jeśli nie ureguluje swojego zobowiązania w ciągu 14 dni. Po tym terminie zostaje ona wpisana do bazy.

Krajowy Rejestr Długów — podsumowanie

KRD jest jedną z najdłużej funkcjonujących baz dłużników w Polsce. Umożliwia ona pożyczkodawcom sprawdzenie historii kredytowej swoich klientów, którzy z kolei mogą wykorzystać serwis aby sprawdzić stan swoich zobowiązań. Niestety, niepraktycznie zaprojektowany serwis internetowy może utrudniać korzystanie ze strony mniej doświadczonym osobom.

Często zadawane pytania

Ile kosztuje sprawdzenie KRD?
Raz na pół roku swój stan w KRD sprawdzisz za darmo. Pobranie dodatkowego raportu to koszt 14 zł. Tyle samo zapłacisz za pobranie informacji na swój temat z rejestru zapytań KRD.
Czy wpis w KRD wpływa na ocenę zdolności kredytowej?
Jeżeli posiadasz zadłużenie, które jest wpisane do KRD, większość banków i firm pożyczkowych odmówi ci udzielenia nowego zobowiązania.
Czy można zaciągnąć pożyczkę bez KRD?
Na rynku dostępne są pożyczki bez baz, w wypadku których brana pod uwagę jest wyłącznie obecna zdolność kredytowa klienta.
Jak długo widnieje wpis w KRD?
Wpis w KRD pozostanie do spłaty zadłużenia. Może zostać usunięty wcześniej, jeśli wierzyciel nie zaktualizuje go przez 3 lata, przy czym minęło co najmniej 10 lat od jego wprowadzenia do rejestru.

Komentarze

Empty comments
Zostaw swój komentarz!
Nie znaleźliśmy żadnej opinii o tym produkcie. Pomóż innym klientom. Podziel się swoją opinią jako pierwszy.
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5
Dodaj komentarz
Twoja ocena
5